Laptopy Apple

Wszystko o czym chcecie dyskutować a tyczy się choć trochę Slackware Linux i nie tylko!

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Laptopy Apple

Post autor: m4jkel »

Znalazłem dzisiaj w gazecie ulotkę Apple z ich laptopami MacBook. http://www.apple.com.pl/macbook/macbook.html Przejrzałem z ciekawością i przyznam, że ten sprżet mi się spodobał. Bardzo ładny design, bogate wyposażenie, MacOS (który się przecież wywodzi od BSD), dużo softu, fajne logo... :)

Ma ktoś takie cudo i może podzielić się jakimiś wrażeniami? Jak tam śmiga Linux? Są jakieś problemy z instalacją, kompatybilnością, użytkowaniem? Jak wypada na tle "zwykłych" laptoków w podobnej cenie? Czy opłaca się w to inwestować jeśli się nie jest grafikiem/muzykiem? Czy to już jest regularny x86 (z powodu Intela na pokładzie)? Pytam czysto hipotetycznie, bo nie zapowiada się żebym sobie coś takie sprawił.
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laptopy Apple

Post autor: snaj »

Brak security chipa, czytnika linii papilarnych itd go dyskwalifikuje :twisted:
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
Mad_Dud
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 2006-01-28, 13:25
Lokalizacja: 61 / 71
Kontakt:

[ot]

Post autor: Mad_Dud »

czytnik linii papilarnych można oszukać skanem kciuka ;)
Oczywiście nie każdy da się nabrać (mam nadzieję :))
Greetings
beukot
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 2006-06-23, 21:10
Lokalizacja: z domu/z pracy
Kontakt:

Re: Laptopy Apple

Post autor: beukot »

W pracy używam Mac OSX (Mac OS to wczesniejsza wersja).
Wodotryski ma fajne, ale to rzecz gustu. Stabilność godna unixa - naprawde
ciężko go powiesić. W dodatku po instalacji gotowy system - od terminala po sedy, awki,
try i inne niezbedne narzedzia ;]
Kompilatory też są, więc nie problem sobie coś doinstalować.
Nie odpowiem na drugą część pytania, bo Mac OSX używam na pałermaku (intel).
Myśle że się opłaca inwestować - następny laptok jaki będę kupował to pewnie mak.
Właśnie ze względu na nieźle dopracowany system.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Laptopy Apple

Post autor: kazalot »

Właśnie ze względu na nieźle dopracowany system.
hmm z tego co widzialem ten laptop jest na pentiumie wiec jaki problem odpalic ten system na zwyklym pc ?
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Laptopy Apple

Post autor: KrzychuG »

kazalot pisze: hmm z tego co widzialem ten laptop jest na pentiumie wiec jaki problem odpalic ten system na zwyklym pc ?
Generalnie problem jest wcale nie maly. Jako, ze Maci sa komputerami z podzespolami o ktorych decyduje Apple totez system nie obsluguje wielu urzadzen, ktore bez problemu dzialaja pod Linuxem czy Windowsem. Pewien problem stanowia tez procesory AMD z ktorych poki co MACi nie korzystaja i ktore oficjalnie nie sa wspierane przez system. Kolejnym problemem jest TPM, ktory to w komputerach od Apple jest, a w PC nie ma. MACi nie posiadaja BIOSu, korzystaja za to z EFI co jest kolejna przeszkodza. Mimo tego da sie jednak zainstatalowac i odpalic OSX na nowszych sprzetach z procesorami obslugujacymi minimum SSE2 (SSE3 zalecane do odpalenia Rosety - emulacji PPC). Instalka musi byc oczywiscie odpowiednio spatchowana, a z tym tak latwo nie jest. Mimo, ze w sieci dostepne sa wersje 10.4.7 dla x86 to wciaz calkiem spora czesc systemu pochodzi z 10.4.3 czy 10.4.4, ktory to udalo sie zlamac. Sam mam u siebie zainstalowanego OSXa na Athlonie 64, plycie glownej opartej na chipsecie ULI, 1024 ramu, FX5200 jako karcie graficznej i starym, wysluzonym SB Live.

Juz sama instalacja na PC sprawila sporo problemow bowiem system jest dosc wybredny co do rodzaju plytek i nie z kazdej chce sie zainstalowac. Jesli juz uda sie przez to przejsc, co trwa na PC okolo godzinki czekaja kolejne problemy. U mnie pierszym bylo odpalenie obslugi DMA i jakos sie udalo. Akurat trafilem na plyte glowna, z ktorej obslugiwane jest wszystko poza wbudowana sieciowka i karta dzwiekowa. Sporo gorzej wypada juz karta graficzna. Apple od zawsze lubilo ATI i to na tych kartach mozna dzisiaj uzyskac akceleracje sprzetowa a wiec i pobawic sie wszelkimi bajerami jak expose. Moj FX5200 dziala jako karta PCI, bez wsparcia dla OpenGL, bez expose a caly system wydaje sie byc wowczas zamulony. Zintegorwanej sieciowki jak i karty dzwiekowej odpalic mi sie nie udalo. Podobnie sprawa wyglada z Sound Blasterem, ktory mimo swojej popularnosci poprostu pod OSXem nie dziala. Nie obslugiwanych jest tez sporo nagrywanek DVD, ktore dzialaja jako zwykle napedy DVD.

W zasadzie nie zauwazylem tez, zebym po domyslnej instalacji mial dostep do kompilatora. Aby go dodac musialem sciagnac ze strony Apple'a calkiem pokazny (900M) pakiet narzedzi dla developerow i dopiero to pozwolilo mi bawic sie w kompilacje czegokolwiek.

Ogolnie rozpoczecie zabawy na klasycznym PC to dosc czasochlonny proces i o ile nie masz sprzetu upodobnionego do tego, ktory sprzedaje Apple jest ciezko.

Komputery sprzedawane przez Apple sa calkiem przyjemne. Szybkie, wydajne, wygladaja interesujaca. Niestety ich cena powala.
It's time to quit the game...
ODPOWIEDZ