Autostart programów razem z window manager'em

Slackware FAQ - czyli baza pytań i odpowiedzi.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PaST
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 2004-09-09, 20:19
Lokalizacja: Siedlce

Autostart programów razem z window manager'em

Post autor: PaST »

PYTANIE:
Jak wrzucić sobie do autostartu programy pokroju mozilla, kadu, ekg, aterm, torsmo, aby uruchamiały się wraz ze startem mojego ulubionego Window Menedżera?



ODPOWIEDŹ 1: (LOadiNg_)
Trzeba wedytować plik ~/.xinitrc aby miał mniej więcej taką postać:

Kod: Zaznacz cały

exec kadu & aterm & xmms & enlightenment
gdzie kadu, aterm i xmms to wywoływane programy, a enlightenment to moje środowisko graficzne. Środowisko graficzne przez nas wybrane powinno być na końcu, aby uniknąć problemów z funkcjonowaniem środowiska graficznego


ODPOWIEDŹ 2 (XFce, KDE): (Rookie One)
XFce (i z tego, co wiem, KDE tez) automatycznie przy starcie uruchamia wszystko, co znajduje sie w katalogu {$HOME}/Desktop/Autostart, sadzac po tym, co jest napisane w .xinitrc XFce


ODPOWIEDŹ 3 (Fluxbox): (auditor)
W Fluxboxie wystarczy wpisac odpwoiednie linie w pliku ~/.fluxbox/apps. Np., aby uruchomic ekg2 przy starcie wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

[startup]        {rxvt -e ekg2}
ODPOWIEDŹ 4 (KDE, WM): (mina86, tssmoq, benetnash)
W KDE wysatrczy zapisać sesję żeby przy następnym starcie włączyły się programy, które były włączone w trakcie zapisywania sesji. Również wszelkie okna etc będą umiszczone w tych samych miejscach.
Ja w KDE, za pierwszym razem wlaczylem wszysko co chcialem z odpowiednim rozmieszczeniem i wylogowalem, po ponownym zalogowaniu wszystko jest tak jak zostawilem. Teraz zamykam system z konsoli i zawsze zastaje taki sam pulpit jak po "pierwszym" wylogowaniu sie.
Jest opcja (na pewno w WM i w KDE) "zapisz sesję dla przyszłych logowań", która pozawla na wyłączenie systemu spod X'ów z zachowaniem włączonych programów lub bez ich zachowywania


DODATEK 1 (Blackbox, Fluxbox): (ahes)
Czasami jest problem z transparentymi terminalami w blackbox (pewnie fluxbox tez sobie nie radzi). Jesli przy starcie odpalamy pseudo-transparentny terminal i zaladuje sie przed tapeta to wyswietli jakies brzydkie standardowe tlo, albo bedzie czarny i nici z przezroczystosci. Problem mozna rozwiazac w nastepujacy sposob (moj plik .xinitrc)

Kod: Zaznacz cały

torsmo &
bsetbg /home/ahes/.blackbox/piesek1024.jpg &
Esetroot -s /home/ahes/.blackbox/piesek1024.jpg &
(sleep 2 ; Eterm --geometry 80x30+0+25 --no-cursor --save-lines 200 --buttonbar=off --trans  --shade 0 --scrollbar=off -x -e top) &
exec blackbox

Autorzy: Użytkownicy Forum
"Lepiej być ambitnym, a nie tylko tak sądzić" @ NumerRaz
ODPOWIEDZ