Instalacja HP710C

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Instalacja HP710C

Post autor: jacol »

Ahes napisał prawdę odnośnie jednego: zdeinstalować kde. .(Nie mylić z qt) Paczkę z cupsem aczywiście można zdeinstalować i zainstalować nowszą wersję lub ją skompilować w przeciwnym razie nie ma potrzeby. Wczoraj instalowałem drukarkę Epson stylus color 440 (starte to ale jare i jest to prawdziwa drukarka w przeciwieństwie do Hp710C: to windrukarka ) . W celu zainstalowania tych drukarek (epsonka i hp należy załadować: modprobe lp. Epson dalej instaluje się jak po maśle a z hp710C należy postąpić dokładnie jak opisał kol. DanielLinux A kłopot z tymi serweami wydruku myślę że jest związany z całym bałaganem związanym z aliasam w katalogu /usr/bin/@lp który wskazuje na lpr a nie na lp-cups. Pozdrawiam Jacol
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Skyscraper »

Proponuje zajrzec w LOGi (loglevel w cups.conf ustaw na debug lub debug2) !
Sprawdz dokladnie w logach czy GV jest prawidłowo rozpoznawane w systemie.
Wywal wszystkie sterowniki drukarek ktore przychodza z dystrybucja (HPcostam, gimpcostam) gdyz tobie jest potrzebny tylko pnm2ppa
Upewnij sie ze masz odpalony port LPT, i sprawdz czy czasem w biosie nei masz namieszane EPP/ECP/Bidirectional itp...

Pozdrawiam :)
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: Instalacja HP710C

Post autor: DanielLinux »

jacol pisze:Wczoraj instalowałem drukarkę Epson stylus color 440 (starte to ale jare i jest to prawdziwa drukarka w przeciwieństwie do Hp710C: to windrukarka
z tym to się nie zgodzę, że to windrukarka. Mnie nie sprawiła jej instalacja żadnego kłopotu. Jedynie co można tutaj określić słowem windrukarka to to że instalowało ją się jak pod windowsem :)
jacol pisze: DanielLinux A kłopot z tymi serweami wydruku myślę że jest związany z całym bałaganem związanym z aliasam w katalogu /usr/bin/@lp który wskazuje na lpr a nie na lp-cups
Dokładnie o to chodzi ale po co trzymać lprng jak i tak się korzysta z cupsa ??
jacol pisze: W celu zainstalowania tych drukarek (epsonka i hp należy załadować: modprobe lp. Epson dalej instaluje się jak po maśle a z hp710C należy postąpić dokładnie jak opisał kol
u mnie nic nie trzeba było ładować, żadnych modułów.

zresztą już napisałem wszystko jak to jest:

Kod: Zaznacz cały

1. instalacja pnm2ppa 
2.sciągam plik ppd dla HP 710C 
3.instalacja foomaticfilters 
4.ładujesz cupsd 
5.konfiguracja przez localhost:631 
ostatecznie druknięcie strony testowej i tyle.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: opis

Post autor: Outlaw »

ahes pisze:ok. napisze wiec dokladnie co masz zrobic. a zatem:

6. instalujesz nowa drukareczke
No właśnie po wpisaniu localhost:631 nie ma mojego modelu na liście wogóle!!
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: Instalacja HP710C

Post autor: DanielLinux »

a ściągnołeś ze strony linuxprinting plik ppd do drukarki HP710C ?? i skopiowałeś go do /usr/share/cups/model ??
pewnie dlatego nie widzisz swojego modelu.

# poprawki w ramach akcji nauki ortogfrafii
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Ciuciu »

Dobra.. to ja jeszce takie pytanie dodatkowe. Zrób

cat /jakikolwiek/plk/textowy > /dev/lp0 (lub inne u mnienp /dev/usb/lp0)
Jeśli dukarka wydrukuje krzaki tzn że system ją widzi i walczysz z cupsami, jeśli nie to znaczy że coś jest nie tak z driverami/kablami
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Instalacja HP710C

Post autor: jacol »

DanielLinux napisał:
z tym to się nie zgodzę, że to windrukarka. Mnie nie sprawiła jej instalacja żadnego kłopotu. Jedynie co można tutaj określić słowem windrukarka to to że instalowało ją się jak pod windowsem

Proszę zajżeć do dokumentacji sterownika do hp710c (jest dokumentacja po polsku):~ /pnm2ppa-1.12/docs/pl/


DanielLinux napisał:
Dokładnie o to chodzi ale po co trzymać lprng jak i tak się korzysta z cupsa ??


Dlatego aby mieć możliwość poekserymentowania.

DanielLinux napisał:
u mnie nic nie trzeba było ładować, żadnych modułów.

A w moim trzeba! Wynika to z prostej przyczyny że suport dla portu równoległego jest w postaci sterownika natomiast nie jest ladowany podczas wykonywania skryptu /etc/ rc.d/rc.modules. Bez załadowania modułu cups wcale nie wykrywał drukarki.
Pozdrawiam jacol
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: Instalacja HP710C

Post autor: DanielLinux »

jacol pisze:DanielLinux napisał:
z tym to się nie zgodzę, że to windrukarka. Mnie nie sprawiła jej instalacja żadnego kłopotu. Jedynie co można tutaj określić słowem windrukarka to to że instalowało ją się jak pod windowsem

Proszę zajżeć do dokumentacji sterownika do hp710c (jest dokumentacja po polsku):~ /pnm2ppa-1.12/docs/pl/
wiesz powiem Ci, że mnie to wszystko jedno czy to jest windrukarka czy nie. Widziałem tą dokumentacji i jakoś wprost nie otrzymałem odpowiedzi czy tak jest :) ale domyślam się o co chodzi, ogólnie winsprzęt jest oparty tylko na sterownikach windowsowych i to windows tym steruje, natomiast prawdziwy sprzęt zawiera w sobie pewnien sterownik i wtedy nie ma różnicy czy to jest win czy linux.
Ogólnie tak na zakończenie tego tematu można powiedzieć, że instalacja nie sprawia kłopotów tak jak to bywa w przypadku modemów.
jacol pisze:DanielLinux napisał:
Dokładnie o to chodzi ale po co trzymać lprng jak i tak się korzysta z cupsa ??

Dlatego aby mieć możliwość poekserymentowania.
hmmm no tak można robić eksperymenty ale po co ?? jeżeli wszystko śmiga to chyba nie ma sensu kombinować, no chyba, że ktoś jest niezadowolony, ale jak widzę poniżej też korzystasz z cupsa więc chyba też nie robisz eksperymentów :)
jacol pisze:DanielLinux napisał:
u mnie nic nie trzeba było ładować, żadnych modułów.

A w moim trzeba! Wynika to z prostej przyczyny że suport dla portu równoległego jest w postaci sterownika natomiast nie jest ladowany podczas wykonywania skryptu /etc/ rc.d/rc.modules. Bez załadowania modułu cups wcale nie wykrywał drukarki.
a jakiego kernela używasz ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Outlaw »

Ciuciu pisze:Dobra.. to ja jeszce takie pytanie dodatkowe. Zrób

cat /jakikolwiek/plk/textowy > /dev/lp0 (lub inne u mnienp /dev/usb/lp0)
Jeśli dukarka wydrukuje krzaki tzn że system ją widzi i walczysz z cupsami, jeśli nie to znaczy że coś jest nie tak z driverami/kablami
Nic nie drukuje. Kable są podłączone dobrze bo pod win* drukuje.
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Instalacja HP710C

Post autor: jacol »

Jestem staromodny: 2.4.27 i nie mam problemów!!! No może jeden ale to jest drobnostka pyszczy i2c jak mam zainstalowaną kartę TV nie mogę się zebrać i zainstalować patcha z http://secure.netroedge.com/~lm78/
Pozdrowienia jacol
Ostatnio zmieniony 2004-09-30, 22:26 przez jacol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Outlaw »

No ja mam standardowe 2.4.26 bo nie miałem czasu przekompilować. Może tu leży problem.
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Ciuciu »

To proste: jeśli po tej komendzie ona w ogóle nie zareagowała, to jest wina sterowników. Nie masz ich wcale, kernel (linux) nie wie że drukarka jest. Zacznij od załadowania (wgrania?) modułów printer / usb printer czy co tam (jeśli to standardowa instalacja to poszukaj).

durkarka usb na pewno ma moduł 'printer' (+ usbcore etc)
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Skyscraper »

Oki Outlaw po tym co napisze to musi Ci zadzialac a to dlatego ze ja rowniez uzywam Slackware 10 i dystrybucyjnego jadra 2.4.26 (bez przerobek) i teraz specjalnie odpalilem HP710 na tej instalacji systemu. Wczesniej uzywalem drukarki tylko na 9.0 i 9.1 i Windows.

0. Na poczatek oczywiscie nalezy wykonac wszystkie czynnosci z HOWTO jakie napislem w FAQ (dot. instalacji HP710C w CUPS). Ja to wykonalem i... drukarka nie zadzialala w Slackware 10, dlatego czytaj dalej, ale wykonanie tamtych czynnosci jest obowiazkowe.

1. Komenda lsmod sprawdz jak wygaldaja u Ciebie nastepujace linie

Kod: Zaznacz cały

parport_pc             14788   1
parport                23336   1 [parport_pc]
jesli tj powyzej to przejdz do nastepnego punktu.

2. Domyslnie Slackware 10 z tego co widze (tak bylo u mnie i drukarka nie drukowala) nie odpala LP dla PARPORT tak wiec w pliku /etc/rc.d/rc.modules odkomentowujesz nastepjace linie (ktore powinny wygladac tak)

Kod: Zaznacz cały

#### PC parallel port support ###
if cat /proc/ksyms | grep "[parport_pc]" 1> /dev/null 2> /dev/null ; then
  echo "parport0 is built-in, not loading module" > /dev/null
else
  if [ -r /lib/modules/$RELEASE/misc/parport_pc.o 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/misc/parport_pc.o.gz 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/parport/parport_pc.o 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/parport/parport_pc.o.gz ]; then
    # Generic setup example:
    /sbin/modprobe parport_pc
    # Hardware specific setup example (required for PLIP and better
    # performance in general):
    /sbin/modprobe parport_pc io=0x378 irq=7
  fi
fi

#### Parallel printer support ###
if cat /proc/ksyms | grep "[lp]" 1> /dev/null 2> /dev/null ; then
  echo "lp support built-in, not loading module" > /dev/null
else
  if [ -r /lib/modules/$RELEASE/misc/lp.o 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/misc/lp.o.gz 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/char/lp.o 
       -o -r /lib/modules/$RELEASE/kernel/drivers/char/lp.o.gz ]; then
    /sbin/modprobe lp
  fi
fi
Nastepnie mozesz przeladowac plik poleceniem .rc.modules albo zrob lepiej restart systemu (dla pewnosci).

3. Po wykonaniu pkt 2 sprawdz komenda lsmod czy pojawilo Ci sie cos podobnego

Kod: Zaznacz cały

parport_pc             14788   1
parport                23336   1 [lp parport_pc]
Sprawdz takze w /proc/sys/dev/parport/parport0/devices/ czy pojawil sie katalog lp z plikiem timeslice wewnatrz, zaznaczam ze przed wykonaniem pkt 2 tego katalogu nie bylo.


KONFIGURACJA CUPS

UWAGA 1: Cups musi byc zaladowany czyli

Kod: Zaznacz cały

/etc/rc.d/rc.cups start
0. w przegladarce localhost:631 i dajemy manage printers - logujemy sie jako ROOT
1. ADD PRINTER - wpisujemy Name=710 , Location=/dev/lp0 i potem continue
2. DEVICE FOR 710 - wybieramy parallel port#1 (HEWLETT PACKARD DESKJET 710C) i continue
3. MODEL /DRIVER FOR 710 wybieramy HP i continue
4. MODEL /DRIVER FOR 710 wybieramy HP Deskjet 710C Foomatic/pnm2ppa(recommended)(en) i continue
5. potem przechodzisz do 710 i PRINT TEST PAGE


Reasumujac

Jesli po tym zabiegu druakrka Ci nie drukuje nadal, to......
..... cos namieszales :)

Pozdrawiam :)

[ Dodano: 2004-10-02, 17:11 ]
Ciuciu pisze:To proste: jeśli po tej komendzie ona w ogóle nie zareagowała, to jest wina sterowników. Nie masz ich wcale, kernel (linux) nie wie że drukarka jest. Zacznij od załadowania (wgrania?) modułów printer / usb printer czy co tam (jeśli to standardowa instalacja to poszukaj).

durkarka usb na pewno ma moduł 'printer' (+ usbcore etc)
Ciuciu po tej komendzie wcale nie jest powiedziane ze drukarka wydrukuje. Moja czyli HP710C nigdy nie drukowala po tym - tylko dzieki CUPS. LPRNG tez nie udalo mi sie odpalic poprawnie, cos krzaczylo.

Przypominam ze HP710C to jest WINDRUKARKA (i prosze sie nie klocic bo tak jest gdyz calkowicie zalezna jest od sterownikow programowych) tj WINMODEM dlatego jej instalacja w Linuksienie jest najlatwiejsza jesli sie to robi pierwszy raz.

Tak czy siak dziala, pozdrowienia :)
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja HP710C

Post autor: Outlaw »

Dobra odkopie ten bardzo stary już wątek!! Drukarka nadal mi nie drukuje, zrobiłem wszystko z FAQ i wszystkie tutaj wskazówki które były w tym wątku. Nadal nic! Jak chce wydrukować stronę testową to drukarka nic. A w przeglądarce mam takie coś:

Obrazek

Stawiam piwko temu kto mi pomoże :) Dodam że pod windowsem drukarka działa pięknie :rotfl:
ODPOWIEDZ