ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ewilku
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-01, 22:36
Lokalizacja: że znowu
Kontakt:

ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Post autor: ewilku »

Mam dwie karty dźwiękowe: zintegrowaną VIA 8235 (której nie używam) i Sound Blaster Audigy 4. Po pierwszym zainstalowaniu Slacka i konfiguracji ALSY przez alsaconf dźwięk płynął mi pięknie przez SB. Po jakimś czasie, z tego co pamiętam to konfiguracji fstaba i restarcie systemu w KMix zauważyłem już, że domyślną jest VIA i dźwięku nie ma. Próbowałem zmieniać w KMiksie na SB, ustawiałem głośność w amixerze i nic. Po pewnym czasie dźwięk wrócił, był przez może 2 restarty i znów to samo. Znalazłem gdzieś na forum skrypcik:

~/.asoundrc

Kod: Zaznacz cały

pcm.!default {

    type plug

      slave
      {
        pcm "hw:1,0"
      }
}
Czego rezultatem było przełączenie na SB, i działanie przez kilka restartów. Później doinstalowałem kadu i dźwięku nie ma. Zahaszowałem skrypt, zrestartowałem X i dźwięk był, do czasu. I tak się bawię w haszowanie i odhaszowywanie pliku. Czy jest jakiś bardziej trwały sposób na ustawienie mojego SB jako domyślną kartę dźwiękową?
Z góry dziękuję za odpowiedź...
Oskaro
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 2006-01-17, 18:54
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Post autor: Oskaro »

A jest w ogole potrzebna ta karta VIA? Jezeli nie moze warto ja wylaczyc?
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Post autor: Lizard »

Nigdy nie bawiłem się dwiema kartami dźwiękowymi w jednym komputerze, ale może zamieniają sie miejscami tak jak sieciówki w zależności od tego, która pierwsza się zgłosi przy starcie systemu?

Zrobiłbym tak, jak radzi Oskaro - wyłączyć ustrojstwo w BIOS-ie. Niech się nie plącze w systemie.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Post autor: Radek_R »

Też swego czasu używałem dwóch kart dźwiękowych. Próbowałem ustawić ich kolejność za pomocą aliasów w modprobe.conf (gdzieś na forum), ale albo coś źle zrobiłem albo to nie działało. Sprawa zakończyła się tak, że kolejność kart ustawiana była kolejnością ładowania modułów do nich, a obecnie korzystam tylko z jednej - druga wyłączona w biosie.
#358274
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
ewilku
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-01, 22:36
Lokalizacja: że znowu
Kontakt:

Re: ALSA: ciuciubabka z dźwiękiem

Post autor: ewilku »

Doszedłem do wniosku, że wyłączenie karty w BIOSIE najlepsze rozwiązanie jak dla mnie. Zintegrowanej używałem jakiś czas temu, gdy nie potrafiłem pod Linem skonfigurować mojej nowszej karty, ale od pewnego czasu w ogóle już jej nie używam, bo pojawiły się jakieś szumy, a SB jest o niebo lepsza.

Albo karty zostają wykrywane w zależności od tego, która się pierwsza zgłosi, albo resetowała mi się domyślna karta i ten skrypcik raz działał, a innym razem nie.
ODPOWIEDZ