Zarzadzanie energia w lapku

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

toro1984
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2007-10-13, 11:03
Lokalizacja: Częstochowa

Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: toro1984 »

Witam
niedawno zainstalowalem Slackware'a 12.0, powoli staram sie go skonfigurowac, jednak jest jedna rzecz, ktora mnie strasznie denerwuje. Chodzi o to, ze moj lapek pod tym systemem chodzi dosc glosno, a na pewno zauwazalnie glosniej niz pod XP czy Vista. Nie wydaje mi sie zeby system ten tal obciazal kompa, wiec moje pytanko brzmi czy da sie cos z tym zrobic? Moj lapek to hp8710p.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: wojtekor »

hmmmm, zarzadzanie energia albo co innego... byl kiedys taki programik do sterowania wiatrakami komputera [ustawialo sie warunki w jakich ma sie wlaczyc] sprawdz na forum lub google.

a tak dokladnie to co chodzi tak glosno? wiatraki pracuja bez przerwy? o to chodzi? sprecyzuj
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: Lizard »

Kod: Zaznacz cały

# modprobe fan
# modprobe thermal
# modprobe speedstep_centrino  # dla Pentium Mobile
# echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor
Ostatnia linia włącza sterowanie częstotliwością pracy procesora przez system. Najwygodniej dopisać powyższe do /etc/rc.d/rc.modules.
Error 404 - footer not found
toro1984
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2007-10-13, 11:03
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: toro1984 »

Oczywiście, że chodzi o głośno pracujące wiatraczki :] A co do dopisywania tych linijek, to w tym lapku jest centrino duo, więc mam nadzieje, że jest kompatybilne z Pentium Mobile. A w ogóle da się sprawdzić gdzieś czy to zadziałało (chodzi mi o monitorowanie na bieżąco częstotliwości pracy cpu, jego temp itp)?
Awatar użytkownika
slackman
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 2006-12-06, 18:28

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: slackman »

co do temperatury to :

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/acpithermal_zone/TZ00/temperature
co do reszty to pogrzeb w /proc/acpi
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: wojtekor »

co do ciaglej obserwacji to skonfiguruj sensors:

Kod: Zaznacz cały

sensors -s
i to co Ci wyrzuci skopiuj do rc.local i pod poleceniem

Kod: Zaznacz cały

senosors
bedziesz mial rzeczy typu temp. i obroty.

Dla kde jest gui do sensors pt ksensors
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: Lizard »

toro1984 pisze:A w ogóle da się sprawdzić gdzieś czy to zadziałało (chodzi mi o monitorowanie na bieżąco częstotliwości pracy cpu, jego temp itp)?
W katalogu /sys/devices/system/cpu/cpu?/cpufreq są m.in. pliki (w przypadku mojego laptopa):
  • cpuinfo_cur_freq, cpuinfo_max_freq, cpuinfo_min_freq - bieżąca, maksymalna, minimalna częstotliwość procesora w kHz
  • scaling_available_frequencies - częstotliwości w jakich może pracować procesor w kHz
  • scaling_available_governors - lista zarządców częstotliwością procesora
  • scaling_governor - bieżący zarządca częstotliwości
Aby sprawdzić bieżącą częstotliwość wystarczy odczytać plik cpuinfo_cur_freq. W przypadku zarządcy ondemand istnieje możliwość ręcznego ustawienia częstotliwości, co wykorzystują programy zarządzające energią.

Chyba nie muszę wyjaśniać, że im szybciej pracuje procesor, tym większy hałas od wiatraków?
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: darjerz »

Zainteresowałem się tematem na swoim desktopie :
u mnie jest:

Kod: Zaznacz cały

 bash-3.1$ cpufreq-info
cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
analyzing CPU 0:
  driver: p4-clockmod
  CPUs which need to switch frequency at the same time: 0
  hardware limits: 333 MHz - 2.67 GHz
  available frequency steps: 333 MHz, 667 MHz, 1000 MHz, 1.33 GHz, 1.67 GHz, 2.00 GHz, 2.33 GHz, 2.67 GHz
  available cpufreq governors: ondemand, conservative, powersave, userspace, performance
  current policy: frequency should be within 333 MHz and 2.67 GHz.
                  The governor "performance" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.67 GHz.
analyzing CPU 1:
  driver: p4-clockmod
  CPUs which need to switch frequency at the same time: 1
  hardware limits: 333 MHz - 2.67 GHz
  available frequency steps: 333 MHz, 667 MHz, 1000 MHz, 1.33 GHz, 1.67 GHz, 2.00 GHz, 2.33 GHz, 2.67 GHz
  available cpufreq governors: ondemand, conservative, powersave, userspace, performance
  current policy: frequency should be within 333 MHz and 2.67 GHz.
                  The governor "performance" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.67 GHz. 
A pracą wentylatora zarządza funcontrol (tak to jest to co pozwala wyciszyć wiatraczki )
A interesuje mnie jak doprowadzić do tego aby chodzący sobie bezczynnie komp oszczędzał jak najwięcej energii?
Czyli maksmalne wykorzystanie Enhanced SpeedStep i inne opcje (wyłączanie dysków hmm da się wyłączać kartę video?) jednym słowem np: jaka opcja scaling_governor lepsza dla desktopa a jak dla laptopa?
Chociaż właśnie znalazłem ciekawy artykulik na ten temat: http://www.linux-magazine.pl/issue/02/KnowHow_ACPI.pdf
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
toro1984
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2007-10-13, 11:03
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: toro1984 »

Jest problem bo w katalogu sys/devices/system/cpu/ mam dwa katalogi: cpu0 i cpu1 i w zadnym z nich nie ma plikow a ni katalogow, o ktrych piszesz Lizard..
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: Lizard »

Są dwa katalogi, bo procesory Duo posiadają dwa rdzenie. Wspomniane pliki pojawiają się po załadowaniu odpowiedniego modułu. Niestety dla CoreDuo nie wiem, który to będzie. Dla Pentium Mobile jest to speedstep-centrino.
Error 404 - footer not found
toro1984
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2007-10-13, 11:03
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: toro1984 »

Aha, czyli jak znajdę moduł to jak miałbym go załadować i gdzie w ogóle? Miałbyś może jakieś wskazówki dotyczące czego właściwie mam szukać? :)
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: Lizard »

Google w pierwszym linku (podrozdział: ACPI - skalowanie częstotliwości) podaje jak włączyć skalowanie częstotliwości. Co prawda jest to dla innego modelu laptopa, ale procesor ten sam.
Error 404 - footer not found
meesha
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2006-01-27, 10:02

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: meesha »

darjerz pisze:(...)
Czyli maksmalne wykorzystanie Enhanced SpeedStep i inne opcje (wyłączanie dysków hmm da się wyłączać kartę video?) jednym słowem np: jaka opcja scaling_governor lepsza dla desktopa a jak dla laptopa? (...)
Twój PD805 niestety nie obsługuje EIST - zostaje Ci tylko p4-clockmod. Przy pomocy cpufreq-utils możesz ustawić governor na ondemand (chyba najlepszy), ale denerwująca jest 'mułowatość' kompa przy 333MHz na procu, zanim się rozkręci. Proponuję do tego progs o nazwie cpufreqd, można go skonfigurować na wiele różnych sposobów, w tym wymusić dolny próg częstotliwości. Netburst na poziomie już ok 600-900MHz nie wykazuje specjalnego mulenia.

Wiem że mobilne radeony mają w nowszych sterownikach funkcję powerplay, redukującą ich taktowanie. W stacjonarkach można kombinować rovclockiem. Nvidia - nie wiem, nie znam się.

btw: do EIST stosuje się sterownik acpi-cpufreq, oprócz redukcji taktowania obniża również vcore, co daje bardziej wymierne efekty. Ale proc musi to umieć, oczywiście przy odpowiednim wsparciu biosu.
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: difrost »

Wskoczyłem ostatnio na jądro 2.6.24-rc* w moim laptopie i muszę przyznać, że opcja pod nazwą cpuidle jest niezwykle przydatna. Przy n.p.: oglądaniu filmów, sluchaniu muzyki, pisaniu (tekstu/kodu), etc. w zupełności wystarcza mi jeden rdzeń (do tego przetaktowany cpufreq na 1GHz). Do tego laptop-mode (i n.p.: duża wartość cache w mplayer przy oglądaniu filmów [mam 1GB ramu]) i zasadniczo można oszczędzić sporo baterii.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
toro1984
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2007-10-13, 11:03
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zarzadzanie energia w lapku

Post autor: toro1984 »

Wskoczyłem ostatnio na jądro 2.6.24-rc* w moim laptopie i muszę przyznać, że opcja pod nazwą cpuidle jest niezwykle przydatna. Przy n.p.: oglądaniu filmów, sluchaniu muzyki, pisaniu (tekstu/kodu), etc. w zupełności wystarcza mi jeden rdzeń (do tego przetaktowany cpufreq na 1GHz). Do tego laptop-mode (i n.p.: duża wartość cache w mplayer przy oglądaniu filmów [mam 1GB ramu]) i zasadniczo można oszczędzić sporo baterii.
Difrost może byś coś więcej napisał o tym. W ogóle może jakiś mały tutorialik step by step co i jak żeby móc sie cieszyć skalowalnością CPU i ciszą w lapku. Bo mój lapek jak suszarka pod Slackiem chodzi :]
ODPOWIEDZ