Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
arcctgx
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2007-06-08, 01:16

Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: arcctgx »

Witam wszystkich użytkowników Forum,

Posiadam laptopa Asus M2400N z napędem CD:

Kod: Zaznacz cały

hdc: TOSHIBA DVD-ROM SD-R2312, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hdc: ATAPI 24X DVD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33)
Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
Problem polega na tym, że rippowanie płyt CD za pomocą cdparanoiaIIIalpha9.8 jest bardzo wolne. Płyta o długości 60 minut rippuje się ponad 25 minut, co odpowiada prędkości około 2.5x. Używam jądra w wersji 2.6.18.8 (mój config), więc emulacja SCSI jest wyłączona. Ustawienia hdparm są następujące:

Kod: Zaznacz cały

[root] /home/alioth/music/rip# > hdparm /dev/hdc

/dev/hdc:
 IO_support   =  1 (32-bit)
 unmaskirq    =  0 (off)
 using_dma    =  1 (on)
 keepsettings =  0 (off)
 readonly     =  0 (off)
 readahead    = 256 (on)
 HDIO_GETGEO failed: Inappropriate ioctl for device
Tryb DMA jest włączony, ale kiedy testuję prędkość napędu dostaję następujący rezultat:

Kod: Zaznacz cały

[root] /home/alioth/music/rip# > hdparm -t /dev/hdc

/dev/hdc:
 Timing buffered disk reads:    8 MB in  3.66 seconds =   2.18 MB/sec
Podczas testowania przez hdparm i rippowania płyt w dmesg nie pokazują się żadne komunikaty błędu.

Podejrzewam że popełniłem jakiś błąd w konfiguracji jądra 2.6, więc spróbowałem zrippować płytę na jądrze 2.4.33.3 (obraz bareacpi.i ze Slackware 11) z włączoną emulacją SCSI. Pod kernelem 2.4 rippowanie jest nieco szybsze. Zauważyłem że różnica w czasie rippowania ścieżek między kernelem 2.4 a 2.6 jest tym większa, im dłuższa jest rippowana ścieżka. Różnica wynosi około 10 sekund dla utworów długości około minuty, i sięga ponad 60 sekund dla ścieżek o długości 7 minut; dla dłuższych utworów różnica jest jeszcze większa. Przeszkadza mi to, bo tak się składa że często rippuję płyty z utworami po 20 minut i więcej, co niemiłosiernie się ślimaczy.

W związku z tym mam trzy pytania:
1. Skąd bierze się różnica w czasie rippowania? Z braku emulacji SCSI?
2. Czy ktoś z Was miał podobne przypadki z tym napędem CD?
3. Co mogę zrobić żeby przyspieszyć rippowanie, ewentualnie jak mogę lepiej zdiagnozować problem? Skończyły mi się pomysły.

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki.
Pozdrawiam, arcctgx.
slomek
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-04, 10:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: slomek »

Nie znam sie specjalnie na tym zagadnieniu, ale ja mam ustawione:

Kod: Zaznacz cały

unmaskirq    =  1
Lone_wolf

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: Lone_wolf »

W kernelu 2.6.18 w block devices mam zaznaczoną jako moduł pozycję packet cd/dvd writing. Odszukaj to u siebie i sprawdź czy masz to wkompilowane. Płytę na której jest 72 minuty nagrań cdparanoia rippuje mi ok 11 minut.
Awatar użytkownika
arcctgx
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2007-06-08, 01:16

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: arcctgx »

slomek,
Spróbowałem zmienić to ustawienie. Po zmianie nie ma kompletnie żadnej różnicy. :)

Lone_wolf,
Sprawdziłem tę opcję. Podobnie jak Ty, w 2.6.18.8 mam to wkompilowane jako moduł:

Kod: Zaznacz cały

CONFIG_CDROM_PKTCDVD=m
CONFIG_CDROM_PKTCDVD_BUFFERS=8
# CONFIG_CDROM_PKTCDVD_WCACHE is not set
Tylko że ten moduł nie jest automatycznie ładowany przy starcie systemu. Załadowałem go ręcznie i spróbowałem rippowania - prędkość nie uległa zmianie. Zresztą, z opisu tej opcji wynika że raczej dotyczy zapisywania, a nie czytania płyt. Chyba że pomyliłem opcję...

Zrobiłem trochę testów. Zrippowałem tę samą płytę (68 minut) pod kernelem 2.4, 2.6 i pod Windowsem. Pod linuxem użyłem cdparanoia, pod windą Audiograbbera. Wyniki są następujące:
  • kernel 2.4.33.3: 15 min 40 sek
    kernel 2.6.18.8: 20 min 38 sek
    Windows: 14 min 45 sek
Jak więc widać, pod kernelem 2.4 i pod windą prędkość jest prawie taka sama. hdparm -t pod kernelem 2.4 daje taki sam wynik jak pod 2.6. Tylko pod kernelem 2.6 z jakiegoś powodu cdparanoia działa wolniej.

Nic z tego nie rozumiem. :neutral:

EDIT: sprawdziłem też pod dystrybucyjnym kernelem 2.6.18 ze Slackware 11, prędkość rippowania jest taka sama jak na 2.6.18.8 kompilowanym przeze mnie.
Ostatnio zmieniony 2008-01-14, 00:17 przez arcctgx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: ondreyos »

tylko prosze na mnie nie krzyczec ;) - a sprawdzales, jak sytuacja wyglada pod windowsem? jesli nie uzywasz - szybko wrzucic jakiegos xp'ka i zobaczyc. przynajmniej bedzie wiadomo, czy to kwestia sprzetowa, czy raczej softowa.

pozdr.
Awatar użytkownika
arcctgx
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2007-06-08, 01:16

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: arcctgx »

Mam Windowsa na dysku, czasem jest mi potrzebny. Co do sprawdzenia, oczywiście to zrobiłem i wynik opisałem w poprzednim poście :roll: . Dlatego uważam że problem dotyczy software'u, nie sprzętu.
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: Trurl »

arcctgx pisze:
  • kernel 2.4.33.3: 15 min 40 sek
    kernel 2.6.18.8: 20 min 38 sek
    Windows: 14 min 45 sek
Jak dla mnie to sprawa sprzętowa. Przeciętna płytka AudioCD rippuje się w czasie rzędu kilku minut, kwadrans to zdecydowanie zbyt długo.
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: ondreyos »

Co do sprawdzenia, oczywiście to zrobiłem i wynik opisałem w poprzednim poście
moja mea culpa :oops: :oops: jakos nie doczytalem ;)

w takim razie zgadzam sie z kolega trurl'em - tez sadze, ze problem lezy po stronie sprzetu.

pozdr.
Awatar użytkownika
arcctgx
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2007-06-08, 01:16

Re: Napęd CD Toshiba SD-R2312 - bardzo wolne rippowanie płyt

Post autor: arcctgx »

No cóż, wygląda na to że koledzy Trurl i ondreyos mają rację. Poszukałem jeszcze jakiś informacji na temat mojego problemu, i znalazłem następującą informację:
In addition to the 3-4x hit from using cdparanoia with default options, many CDROM drives advertised from 2x all the way up to 24x can only read CDDA at 1x. Eit. You're doomed to wait.

For these reasons, the read can be very slow on otherwise 'high speed' drives... Various stages of Paranoia checking can be disabled for faster performance if necessary; with -Z, cdparanoia will operate like cdda2wav.
Użycie cdparanoi z opcją -Z powoduje że czas rippowania spada do około 6 minut, i to już niezależnie od wersji kernela. Z drugiej strony, w manualu jest napisane że używanie opcji -Z i podobnych nie jest zalecane.

Chciałbym zapytać, czy Wy używacie tych opcji? Jeśli tak, jakie są wasze doświadczenia? Czy pliki .wav utworzone w ten sposób charakteryzują się obecnością jakiś artefaktów, czy raczej wszystko jest OK? Innymi słowy, czy te opcje w praktyce są w ogóle potrzebne, czy ich używanie to kompletna paranoja? ;)
ODPOWIEDZ