[Rozw] Slack12, Toshiba L40-14B i problem z S3

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

[Rozw] Slack12, Toshiba L40-14B i problem z S3

Post autor: SaraniS »

Witam
Poprzedni post dotyczący S3 usunąłem; tu postaram się dokładniej opisać problem.
Toshiba Satellite L40-14B, Celeron 530, Intel i965GM, HDAudio.
Slackware 12 DVD pełna instalacja, jądra - testowałem: 2.6.21.5, 2.6.23.12, 2.6.23.14 (i na nim właśnie działam). Dystrybucyjne - zarówno w postaci huge, jak generic, smp i nosmp; pozostałe - nie wiem, czy vanilla są smp (2.6.23.14 kompilowane wg dystrybucyjnego configu i zmodyfikowane - okrojone - przeze mnie ze zbędnych sterowników, jak też przeniesione niezbędne sterowniki z modułów do jądra).
Ogólnie cały sprzęt działa: grafika, dźwięk, sieć po kablu, dyski SATA, w przypadku jądra 2.6.23.14 niemalże "out of box". Wifi również działa przez ndiswrappera, choć nie miałem możliwości łączyć się przez nią. Przynajmniej interfejs się podnosi ;)
Problem jest tylko z uśpieniem systemu do pamięci (S3), a raczej z wybudzeniem go po uśpieniu... Tu już różnie, zależnie od jądra, na dystrybucyjnym generic w ogóle nie mam możliwości uśpienia - pusto w /sys/power/state, na huge[smp] mam opcje standby i mem, na nowszych - dochodzi jeszcze opcja disk, ale to może być spowodowane wyłączeniem tej opcji w jądrach dystrybucyjnych.
Samo uśpienie

Kod: Zaznacz cały

echo -n "mem" > /sys/power/state
przebiega poprawnie, a przynajmniej żadnych błędów w syslogu nie widać; po ponownym podniesieniu matrycy/ wciśnięciu Power system niby się budzi, jednak nie włącza podświetlenia matrycy. Klawisze jasności ekranu (obsługiwane chyba sprzętowo, bo niezależnie od systemu) nic nie dają. Również przełączenie VT nie powoduje włączenia podświetlenia. Jedyne, co mogę zrobić to na ślepo próbować zrestartować go (Trzech Króli np).
Oto fragment sysloga z czasu między uśpieniem a wybudzeniem:

Kod: Zaznacz cały

Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: Stopping tasks ... done.
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: Suspending console(s)
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: usb usb3: root hub lost power or was reset
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: usb usb4: root hub lost power or was reset
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: si3054: cannot initialize. EXT MID = 0000
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: usb usb5: root hub lost power or was reset
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: usb usb6: root hub lost power or was reset
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: usb usb7: root hub lost power or was reset
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: pnp: Failed to activate device 00:04.
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: pnp: Failed to activate device 00:05.
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: Restarting tasks ... <6>usb 1-2: USB disconnect, address 2
Jan 23 07:13:40 zubrzyk kernel: done.
Urządzenia 00:04 i 00:05 nie mam pojęcia czym są, lspci -vv ich nie widzi i nie wiem, jak je inaczej odkryć. Nie wiem też co to jest za moduł si3054.
Opcje podane przy starcie: noapic nolapic pci=routeirq, zarówno każda z osobna, jak i ich kombinacje, nie dają żadnych zmian.
Podobnie próba uśpienia/ obudzenia z nieaktywnym HALem i Messagebusem (nota bene zaktualizowane je mam do wersji z currenta, podobnie udev) - efekt i zapis w syslogu jest taki sam.

Nie wiem, czy to może mieć jakieś znaczenie, ale katalog użytkownika mam skopiowany z poprzedniego laptopa na którym działał (bezbłędnie!) Slackware 10.2 Linux 2.6.18 - wszystkie ustawienia użytkownika mam z tego starego kompa. Ustawienia systemowe - tworzone "na czysto" na nowych plikach konfiguracyjnych.

I przy okazji pytanie - mam w tym laptopie już eXpressCard - czy mogę spokojnie wywalić obsługę PCMCIA, czy może jednak jest ona do czegoś potrzebna? O ile się nie mylę, XC podchodzą pod PCI-E?

Z góry dzięki za wypowiedzi :)

PS. A w ogóle, to już ściągam najnowszy DesktopBSD :twisted: Podobno na nim w Satellite L40 "wszystko działa" ;)
Ostatnio zmieniony 2008-04-05, 21:44 przez SaraniS, łącznie zmieniany 4 razy.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: [Rozw] Slack12, Toshiba L40-14B i problem z S3

Post autor: dienet »

Jesli po STR nie podnosi sie na zadnym z tych kerneli to wina jest w karcie graficznej. Bo z tego co czytam to komp dziala ale nie ma grafy tak? Boje sie ze ten GML to dranstwo ;] Jakich sterow uzywasz do grafy?
Zawsze tez mozesz sprobowac zrobic STR z trybu tekstowego i zobaczyc czy sie podniesie obraz.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: [Rozw] Slack12, Toshiba L40-14B i problem z S3

Post autor: SaraniS »

Stery dedykowane dla (m.in.) tego modelu - xf86-video-intel (próbowałem zarówno tych dołączanych do Xorg, jak i ściąganych źródeł ze strony intellinuxdrivers). Pod konsolą (mam framebuffer) jest tak samo, również bez włączonych iksów.
Ogólnie, to właśnie nie wiem, czy to wina tylko karty graficznej, system chyba nie reaguje na klawiaturę (3 Króli nie skutkuje), ale w syslogu nie ma nic o tym.
Poprzez google natknąłem się na informacje odnośnie wadliwych DSDT, ściągnąłem iasl i sprawdziłem swoją tablicę - 2 błędy, 23 ostrzeżenia i 41 miejsc do optymalizacji... Jednak za cienki jestem, by się bawić w poprawianie Intela :(
Błędy to:

Kod: Zaznacz cały

dsdt.dsl 13405:                         Name (_T_0, Zero)
Error    4081 -             Use of reserved word ^  (_T_0)

dsdt.dsl 13441:                         Name (_T_1, Zero)
Error    4081 -             Use of reserved word ^  (_T_1)
Póki co, szukam gotowca dsdt do mojego sprzętu, a także gotowych rozwiązań powrotu z S3.
dienet pisze:Boje sie ze ten GML to dranstwo
Wg mnie nie tyle sama grafika, co ogólnie ten laptop - ACPI nie wykrywa go w ogóle jako Toshiby, tylko jako "Asus, nieznany model T20"! To też może być powodem, że sporo rzeczy nie będzie w nim działać poprawnie...
I coraz bardziej się obawiam, że jest to laptop "Designed for Windows only", co dla mnie byłoby równoznaczne z wywaleniem 2 tysięcy w błoto :/

EDIT
Właśnie zainstalowałem testowo Mandrivę Spring 2007 (brrr! ;) ) i w niej efekt podobny - brak podświetlenia przy wybudzeniu. System jednak budzi się normalnie, o czym świadczy syslog a także refleksy na ciemnej matrycy (udało mi się na ślepo odblokować ekran i zrestartować system). Jądro dystrybucyjne 2.6.17-13mdv, sterownik grafiki - vesa + fb w konsoli. Co ciekawe, Xserver nie chciał przyjąć dedykowanego sterownika Intela, twierdząc, że "urządzenie nie istnieje".
I jeszcze jedna ciekawostka. Gdy pierwszy raz zainstalowałem Slacka 12 , coś "namieszałem" z jądrami (huge/hugesmp) i laptop dawał się wybudzać poprzez switch na inny VT. Później z powodu tego mieszania przeinstalowałem całego Slacka (żeby zrobić gruntowny porządek w / ;) ) i już takiego efektu nie mam (jądra != huge). No i nie pamiętam, czy to mi działało, jak już miałem stery Intela, czy może Vesę albo Mesę... Zaraz podmienię stery w xorg.conf i sprawdzę.

[ Dodano: 2008-04-05, 22:43 ]
Po zmianie na testowe 2.6.25-rc8 Suspend To Ram działa poprawnie, Suspend To disk tez. [Rozw] :)
Ostatnio zmieniony 2008-01-23, 23:00 przez SaraniS, łącznie zmieniany 3 razy.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
ODPOWIEDZ