Drukarka Samsung ML-1610

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: addos »

Co jest potrzebne, żeby Slack 12.1 z działającym CUPS zobaczył zainstalowane sterowniki? Oczywiście z konta root.

Konfigurator Samsunga znajduje drukarkę pisząć jej model:

Kod: Zaznacz cały

Local printer - Select from list:
  ML-1610 Series on /dev/mfp4
Po kliknięciu dalej niby powinien pokazać listę obsługiwanych modeli ale wyświetla tylko puste pole.
Dziwne, bo w katalogu /usr/share/cups/model/samsung są te wszystkie modele (np. ML-1610spl2.ppd.gz).

Zaznaczam, że nie chodzi mi w tym momencie o sam wydruk ale o poprawne skonfigurowanie.
W Slacku 12.0 miałem ten sam problem z tym pustym polem ale przyczyną był brak działającego CUPS.
A tutaj to nie mam pojęcia.

Przejrzałem kilka podobnych wątków na tym forum ale nic nie pomaga w moim przypadku.

Zauważyłem, że /dev/mfp4 nie istnieje i nie wiem, czy on powstanie po dokończeniu konfiguracji, czy właśnie jego brak jest tego przyczyną?

Proszę o podpowiedź :)
Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Posty: 434
Rejestracja: 2007-08-24, 00:28
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: wojtekor »

zmien nazwe .cups na cokolwiek innego i niec wystartuje z czytym configiem... jak mimo to bedzie problem to sprawdz jak sie sie ma gutenprint i moze zainstaluj inna jego wersje...

a jak to nie pomoze to zainstaluj cupsa z plytki... cups to wredne stworzenie, u mnie dosc czesto zachowuje sie jak typowy windowsowy program.
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: BeteNoire »

Po co Ci jakiś konfigurator Samsunga? Przecież to się przez http://localhost:631/ instaluje.
Spliksa masz zainstalowanego?
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: addos »

1. Nie wiem gdzie mogę znaleźć plik/katalog .cups. Przeszukałem cały "/" i nic takiego nie mam.
2. Odinstalowałem cups i zainstalowałem go ponownie.
3. Splix przy próbie instalacji różnych wersji wyrzuca mi komunikaty o braku jakichś libjbig ... tego na pewno wcześniej nie musiałem instalować (tzn. ani libjbig ani Splix)
4. localhost:631 przechodzi całą konfigurację ale po wyborze URI i pytaniu o user/pass twierdzi:

Kod: Zaznacz cały

File device URIs have been disabled! To enable, see the FileDevice directive in "/etc/cups/cupsd.conf"
Przeglądałem ten plik /etc/cups/cupsd.conf ale nic tam nie widzę, co by wiązało się z w/w komunikatem.

No zamotałem się :(
Dlaczego wcześniej (na Slacku 12.0) wszystko działało OK bez żadnych dodatków, a tutaj nie chce?

Zastanawia mnie jedno... Jeżeli uruchomię Konfigurator Samsunga to ptrzymuję informację:

Kod: Zaznacz cały

Found 1 printer(s), connected  to your computer. Select desired printer:
Local printer
  Select from list:
    ML-1610 Series on /dev/mfp4
Czyli sam to znajduje i sam podpowiada jak się nazywa to podpięte urządzenie i to, gdzie ono jest podpięte.
Więc co się dzieje, że później nic się nie da wybrać?
Ostatnio zmieniony 2008-06-24, 15:29 przez addos, łącznie zmieniany 2 razy.
cotor
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2007-02-21, 20:28

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: cotor »

Też miałem sporo trudności z zainstalowaniem drukarki Samsung - tyle że modelu 1710P, jednak się udało :)
Zainstalowałem wszystko według tej instrukcji:
http://linwin.eu/pl/linux/conf/printer. ... ka_samsung
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: addos »

Dziękuję za informacje.. na przyszłość pewnie się przydadzą.
Aktualnie poradziłem sobie, ale nie wiem o co w tym wszystkim chodzi.
Za którymś razem CUPS załapał... ale co gdzie i jak? nie wiem.. działać - działa :)
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drukarka Samsung ML-1610

Post autor: darjerz »

1. Katalog cups z konfiguracją znajduje się w /etc/cups - oznaczanie .(kropka) oznacza że jest to katalog ukryty! z tym że akurat cups nie jest katalogiem ukrytym
2. splix skompilujesz jak najpierw skompilujesz i zainstalujesz http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/jbigkit/ - ja dla ml-2010 używam splixa i nie narzekam - drukarka działa na porcie usb://Samsung/ML-2010
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
ODPOWIEDZ