SIMM i DIMM na jednej płycie

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

pok
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 2005-09-26, 19:52

SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: pok »

witam
mam bardzo starą płytę główną... jest na niej miejsce na 4 kości SIMM i 1 kość DIMM, w instrukcji zaznaczono że nie zaleca się wpinania jednocześnie obu rodzajów pamięci jednak nie jest to uzasadnione...

dlaczego nie zalecają łączenia typów pamięci? czym to może skutkować i dlaczego?
jak za pomocą slackware mogę sprawdzić ile mam pamięci RAM?

pozdrawiam
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: Pajaczek »

pok pisze:dlaczego nie zalecają łączenia typów pamięci?
Ze względów wydajnościowych... zwolnienie całości do wolniejszego, SIMM jako stare są zwykle dużo mniejsze, a na pewno DUUUŻO wolniejsze.
pok pisze:jak za pomocą slackware mogę sprawdzić ile mam pamięci RAM?
A tu przyznam że nie do końca rozumiem... dlaczego " za pomocą "... ale wydaj polecenie free, procinfo albo top.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: topdolar »

pok pisze:jak za pomocą slackware mogę sprawdzić ile mam pamięci RAM?

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/meminfo
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: miszmaniac »

A czy to w ogóle zadziała? Kiedyś miałem taką płytę i po wstawieniu 2 rodzajów kości, płyta się po prostu nie bootowała.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: Pajaczek »

To już zależy od płyty (jej konstrukcji), czasem zezwala na takie mieszanie, czasem nie. Zawsze jest nie polecane. Przerabiałem mieszaniny 2*SIMM+DIMM, SIMM72+2*SIMM36, podobno niekiedy działają DDRI + DDRII choć zwykle jednak nie.
Ogólnie to nie ma sensu, bo gdy wchodzi nowa technologia, to te nowsze moduły zyskują znacznie na pojemność / cena... więc po co przepłacać za stary wolniejszy, jak można nowszy i szybszy typ?
Awatar użytkownika
argon
Użytkownik
Posty: 240
Rejestracja: 2004-09-29, 00:49
Lokalizacja: Węgorzewo
Kontakt:

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: argon »

Można łączyć kilka rodzajów pamięci. Miałem kiedyś maszynkę na Pentium MMX 166 z modułami: 64MB SDRAM DIMM, 32MB SDRAM DIMM i 2x 16MB FPM SIMM. Ogromnej różnicy w wydajności nie zauważałem (była to maszyna działająca jako router-firewall + apache + torrent).
Może być problem z uruchomieniem sprzętu z obsadzonymi wszystkimi slotami pamięci, podejrzewam że 2 sloty SIMM mogą być dzielone ze slotem DIMM. Eksperymentuj, najwyżej to się nie uruchomi ;)
Inna sprawa, istnieją moduły EDO DIMM, bliźniaczo podobne z wyglądu do SDRAM DIMM.
No RISC, no fun!
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: Flash »

Na mojej starej płycie od routera właśnie tak jest, że jak się osadzi dwa sloty DIMM to już dwa SIMM nie można bo właśnie jest to jakoś dzielone między sobą. Przydała by się instrukcja od płyty.
pok
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 2005-09-26, 19:52

Re: SIMM i DIMM na jednej płycie

Post autor: pok »

włożyłem 64MB DIMM i nie uruchomiło się, spróbowałem z drugą kością i po uruchomieniu pokazuje tylko 13000KB
po pogrzebaniu w BIOSie zamiast lepiej, wyszło tylko 12000KB

w instrukcji jednak jest napisane że 64MB kości jeszcze nie istnieją więc nie są przetestowane ale prawdopodobnie będą działać... no i nie działają... nieważne... zamówiłem drugą płytę główną... wyjdzie taniej niż polować na 4x EDO SIMM 32MB
ODPOWIEDZ