edimax

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

troll
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2006-03-11, 16:32
Lokalizacja: Kilece
Kontakt:

edimax

Post autor: troll »

jak skonfigurować urządzenie firmy edimax ? dodam tylko, że jest to zewnętrzna bezprzewodowa karta wi-fi pod usb i linux widzi ją jako realtek rtl8187. Chodzi mi o sieć dhcp.
system slackware 12.1. Sterowniki są wbudowane w systemie oraz posiadam również źródła tych sterowników jak również oprogramowania potzrebne do uruchomienia sieci tyle że nie mam pojęcia jak skonfigurować wi-fi pod linuksem (chodzi mi zarówno w trybie tekstowym jak i graficznym (wpa_gui) pod X Window System oraz kde . dzięki
third
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-13, 22:58
Lokalizacja: Katowice

Re: edimax

Post autor: third »

Jesli jeszcze nie konfigurowales sieci, a karta jest wykrywana i odpowiednie moduly zainstalowane, mozesz posluzyc sie paczka wicd, na plytce 12.2 w katalogu extra, ewentualnie do pobrania z repozytorium. Po zainstalowaniu robisz restart i powinien sie uruchamiac wraz ze skryptami startowymi demon wicd. Jesli nie bedzie bledow, to w tej sytuacji bedziesz mial mozliwosc konfiguracji dowolnego interfejsu sieciowego (wykrytego przez system) z poziomu klienta wicd w konsoli lub srodowisku grafucznym. Ja u siebie musialem jeszcze tylko odpowiednio skonfigurowac wpa_supplicant.conf w /etc, a potem z poziomu graficznego klienta wicd ustawilem siec, dziala bez zarzutu.
Ostatnio zmieniony 2009-04-29, 12:38 przez third, łącznie zmieniany 1 raz.
Rerum Novarum Cupidus

* * *
Slackware Current
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: edimax

Post autor: SaraniS »

Witam
Dodam jeszcze, że istotny może być mały drobiazg: czy jest to chip 8187 czy 8187B - ta jedna mała literka na końcu może nieźle namotać... Krótko - obsługa chipa z literką B jest dopiero od kilku wersji jądra, a i to w stadium eksperymentalnym (nie dostań zawału jak przy starcie systemu widzisz informację o możliwości uszkodzenia sprzętu ;) ), a wcześniej trzeba było do niej stosować patcha na stery zawarte w jajku... Niestety, mimo świetnej zazwyczaj współpracy z Pingwinem, w tym przypadku Realtek "dał ciała"...
Co do samej konfiguracji, to niewiele pomogę, bo sam robiłem to pod konsolą (wpa_supplicant zedytowałem w MCEdit :) ) a do łączenia się z konkretnym AP mam skrypty podpięte pod KNemo; dla jakiegoś pojedynczego połączenia (dworzec, lotnisko, inny hot-spot) używam konsoli :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2009-05-06, 23:35 przez SaraniS, łącznie zmieniany 1 raz.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
troll
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2006-03-11, 16:32
Lokalizacja: Kilece
Kontakt:

8187B

Post autor: troll »

mam realtek 8187B i tu mam właśnie problem:( mam sterowniki pod Linuksa dostarczanego z płytą CD wraz z urządzeniem i pisze że da się uruchomić to pod Linuksem tyle że są to pliki źródłowe a przy kompilacji wyskakuje błąd a nigdzie nie ma plików config pisze, że działają z jądrem w wersji 2.4 i 2.6, a te makeconfigi nie działają i nie pisze jakich potrzebuje dodatkowych plików, bibliotek itp. oraz wersji gcc - help :) pod windozą wszystko mi hula tylko że mam problem ze sterami i nie wiem jak je zainstalować i czy trzeba kompilować jajko ? :(
nie wiem co robić :(
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: edimax

Post autor: topdolar »

to edimax czy realtek ? z twojego opisu tez nic nie wiemy...
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: edimax

Post autor: Outlaw »

topdolar, karta edimax'a na chipsecie realtek'a :D

troll, spróbuj załadować moduł do tej karty

Kod: Zaznacz cały

modprobe rtl8187
Jaki masz kernel, bo u mnie przy 2.6.29.5 podnosło automatycznie moduł od 8180 na starcie.
troll
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2006-03-11, 16:32
Lokalizacja: Kilece
Kontakt:

2.6.24

Post autor: troll »

2.6.24 i nic z tego karta ciągle jest nieaktywna
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: edimax

Post autor: Outlaw »

a sprawdzałeś plik .config kernela czy masz obsługę tej karty w kernelu w ogóle?
ODPOWIEDZ