CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
19webi90
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 2009-10-11, 20:54

CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: 19webi90 »

problem w sumie jest opisany w temacie. Polega on na tym że w Slackawe 12.2 nie mogę zamontować /dev/cdrom aby czytało mi płytke dvd, ale gdy wkładam płytke cd nie ma problemu,
fstab

Kod: Zaznacz cały

/dev/hda6        swap             swap        defaults         0   0
/dev/hda5        /                ext3        defaults         1   1
/dev/hda7        /home            ext3        defaults         1   2
#/dev/cdrom      /mnt/cdrom       auto        noauto,owner,ro  0   0
/dev/fd0         /mnt/floppy      auto        noauto,owner     0   0
devpts           /dev/pts         devpts      gid=5,mode=620   0   0
proc             /proc            proc        defaults         0   0
tmpfs            /dev/shm         tmpfs       defaults         0   0
jeśli wam to w czymś pomoże to na płytce znajduę się Slackware 13.1, a mój napęd DVD to "DVDrom disc Compact", i tak dvd z slack 12.2 działo normlanie, czy to może być wina tego że nagrałem to w programie Ashampo Studio 2010?
[color=red]Jeśli umieszczam post to nie dlatego że nie umiem szukać w google, czy w innych źródłach informacji, tylko dlatego że nie znalazłem odpowiedzi![/color]
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: darvark »

Pytanie czy komputer zbootuje się z tej płytki dvd. Jeśli nie to na 90% winą jest padający napęd cd/dvd. Jeśli uda się zbotować system z płyty to coś z systemem.
Powiedz mi jeszcze czemu masz zahaszowaną linijkę z wpisem dotyczącym napędów optycznych?
ElNinijo
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 2006-11-15, 12:30

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: ElNinijo »

tak jak kolega wyzej napisal

odhaszuj to:

Kod: Zaznacz cały

#/dev/cdrom      /mnt/cdrom       auto        noauto,owner,ro  0   0
i zobacz czy zadziala
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: Pajaczek »

jeśli wam to w czymś pomoże to na płytce znajduę się Slackware 13.1, a mój napęd DVD to "DVDrom disc Compact", i tak dvd z slack 12.2 działo normlanie, czy to może być wina tego że nagrałem to w programie Ashampo Studio 2010?
A że tak zapytam, zweryfikowałeś sumę kontrolną obrazu płytki (md5sum, ew. cksum z plikiem nazwa_obrazu.md5), jeśli ok, to zweryfikuj też po nagraniu ;) Może błąd powstał na etapie ściągania, a może wypalania.
Oba pliki (obraz i md5) w tym samym miejscu:

Kod: Zaznacz cały

mk5sum -c nazwa_obrazu.md5
ew. jeśli się zgadza, to

Kod: Zaznacz cały

md5sum /dev/cdrom
powinno o ile pamiętam zwrócić sumę z płyty, porównaj z zawartością pliku *.md5
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: darvark »

Suma md5 raczej nie powinna mieć znaczenia w przypadku samego tylko montowania płyty. Jeśli została ona poprawie wypalona (pomijając już kwestię czy dane nie uległy uszkodzeniu) to powinno dać się ją zamontować. W przypadku gdyby dane uległy uszkodzeniu, czyli suma md5 była niepoprawna, to najwyżej miałbyś problemy z poprawnym odczytem danych, a nie z możliwością zamontowania płyty.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: Pajaczek »

Pod warunkiem, że uszkodzenie jest gdzieś głęboko w "plikach" a nie w części systemowej obrazu płyty ;)

Nie wiem, ja tam rozumiem autora tak, że płyta z Slackiem 12.2 się montuje, zaś 13.1 nie, tak wynika z zacytowanego fragmentu. Jeśli źle to rozumiem to przyczyna może być zupełnie gdzie indziej.
kesay
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 2010-06-26, 13:06
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: kesay »

Miałem kiedyś podobny problem, po wymianie nagrywarki DVD. Nie mogłem zamontować kilku płytek. Wtedy pomógł wpis w /etc/fstab, określający konkretny system plików płyty DVD. Gdy miałem ustawiony na auto - nie montowało płyt. Gdy wymusiłem ręcznie system plików - od kopa ruszyło. Oto ten wpis:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sdc        /mnt/cdrom         udf,iso9660   noauto,ro,user,gid=19
pozdro
Awatar użytkownika
19webi90
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 2009-10-11, 20:54

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: 19webi90 »

Pajaczek zrzumiałeś mnie bardzo dobrze, płytka (DVD) z Slackware 12.2 montowana, bootowana na kompie stacjonarnym i laptopie jest normalnie, natomiast płytka (DVD) z Slackware 13.1, na laptopie (z Windows) ładnie się ją odczytuje(nie sprawdziłem czy bootuje ale raczej też bez problemu), a na stacjonarnym ani nie bootuje ani nie mogę jej zamontować, aby odczytać.

darvark zahaszowane miałem cały czas, ale gdy odhaszowałem nic się nie zmieniło.
[color=red]Jeśli umieszczam post to nie dlatego że nie umiem szukać w google, czy w innych źródłach informacji, tylko dlatego że nie znalazłem odpowiedzi![/color]
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: darvark »

No to jedyne co przychodzi mi na myśl to już kwestia nośnika. Parę razy spotkałem się z sytuacją gdy jeden napęd czytał dany nośnik drugi już nie. Oczywiście to mało prawdopodobne, ale możliwe. Rozwiązania software jakoś żadne mi nie przychodzi na myśl.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: webster »

dla mnie bez sensu problem. Nie qmam go. Ja bym wypalił raz jeszcze płytę w k3b i zobaczył czy płyta normalnie się zachowuje. i jeszcze jedno pytanie. Żadna płyta DVD nie śmiga?
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
19webi90
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 2009-10-11, 20:54

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: 19webi90 »

webster wszystkie inne DVD śmigają,tylko ta z Slackiem 13.1 nie, przed chwilą włożyłem płytkę(DVD) pierwszą jaką miałem pod ręką (ze Slackiem 12.2) i wszystko ładnie się zamontowało i ładnie zbootowało.

darvark płytka jest dobra bo na laptopie (windowsem) ładnie wczytuje i ładnie bootuje bez większego problemu.
[color=red]Jeśli umieszczam post to nie dlatego że nie umiem szukać w google, czy w innych źródłach informacji, tylko dlatego że nie znalazłem odpowiedzi![/color]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: Pajaczek »

A spróbuj wymusić

Kod: Zaznacz cały

mount -t iso9660 /dev/hdX /mnt/cdrom
Oczywiście za X wstaw odpowiednią literkę (ew. za sdX) gdzie masz DVD, celowo podaję noda urządzenia, a nie /dev/cdrom.
Awatar użytkownika
19webi90
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 2009-10-11, 20:54

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: 19webi90 »

Kod: Zaznacz cały

mount: block device /dev/hdb is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hdb,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so
to mi się wyświetla po wykonaniu mount -t iso9660 /dev/hdb /mnt/cdrom
[color=red]Jeśli umieszczam post to nie dlatego że nie umiem szukać w google, czy w innych źródłach informacji, tylko dlatego że nie znalazłem odpowiedzi![/color]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: Pajaczek »

No to pewnie tak jak mówiłem, uszkodzona lub błędnie nagrana płyta, uszkodzenie gdzieś w obszarze systemu plików płyty.
Nagraj jeszcze raz i porównaj, a najlepiej wcześniej zweryfikuj sumę kontrolną jak wyżej opisałem !!!

Być może winda była w stanie odtworzyć to, lub zignorować błąd, ale to chyba nie jest istotą sprawy ani miejscem na zastanawianie się dlaczego. A właściwie to może być jeszcze jedno wyjaśnienie, napęd w stacjonarnym jest słabszy (technicznie) od laptopowego, i nie był w stanie odczytać średniej jakości płyty. Możesz przenieść ten napęd do innego kompa z innym systemem (Linux czy coś innego) i zweryfikować, ale to już jako ciekawostkę.
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: CD/DVD rom nie czyta płyty DVD a CD tak

Post autor: darvark »

19webi90 pisze:webster wszystkie inne DVD śmigają,tylko ta z Slackiem 13.1 nie, przed chwilą włożyłem płytkę(DVD) pierwszą jaką miałem pod ręką (ze Slackiem 12.2) i wszystko ładnie się zamontowało i ładnie zbootowało.

darvark płytka jest dobra bo na laptopie (windowsem) ładnie wczytuje i ładnie bootuje bez większego problemu.
Ale tak jak mówiłem, a Pajaczek wspomniał również, może to być wina napędu który nie odczytuje płyt gorszej jakości. Taka jest prawda, że napęd napędowi nie równy.
ODPOWIEDZ