[Rozw.] Po upgrade biosu linuks sie nie bootuje

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

[Rozw.] Po upgrade biosu linuks sie nie bootuje

Post autor: bojleros »

Witam.

Wątek ma charakter informacyjny. Forum Asusa działa beznadziejnie a problem dotyczy bezpośrednio Linuksa.

Dzisiaj zaktualizowałem bios mojej płyty głównej (M4A77TD PRO) do wersji 2301. Po aktualizacji Windows xp uruchamiał się jak zwykle natomiast próba uruchomienia linuksa kończyła się na komunikacie:

Kod: Zaznacz cały

Booting the kernel.
W tym momencie całkowity zwis tak że nawet NumLock nie gaśnie.

Niestety narzędzia Asusa (#@!) nie pozwalają na zaprogramowanie starego biosu (pomimo teoretycznej dostępności opcji downgrade). Bios jest produkcji AMI lecz jego narzędzia go nie rozpoznają.... Słowem czarna D#%!.

Problem rozwiązałem pobierając bios 0803 (wersja wcześniejsza niż ta co pracowała przed niefortunnym update). Narzędzia nie potrafią go załadować jednak jeżeli użyje się hex edytora i zmieni datę (wystarczy zmienić rok używając funckji znajdź) to bios zostanie załadowany. Po restarcie maszyny pojawia się komunikat o błędnej sumie kontrolnej biosu. W tym momencie oprogramowanie załadowało mi bios z pliku z płyty DVD (można też z USB). Bios w wersji 0803 bez modyfikowanej daty. Po następnym restarcie wszystko rusza i można bez problemu wrócić do sprawdzonej wersji 0904.

Dodam że z feralnym biosem nie udało mi się uruchomić:
-ArchLinux'a zainstalowanego na dysku
-Instalatora ArchLinux'a z USB i DVD
-Instalatorów CD/DVD Slacka 13 i 12

Wszystkie blokowały się w tym samym miejscu!!

Pozdrawiam
B.R.

P.S. Metoda zdecydowanie dla zaawansowanych+++. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenia. Próbując opisanej powyżej metody działasz całkowicie na własne ryzyko.
ODPOWIEDZ