[Rozw.] Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mareks
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2013-07-29, 10:56

[Rozw.] Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: mareks »

Piszę, bo nie mam już pomysłu jak przywrócić działanie klawiatury laptopa Samsung R530. Na dysku mam drugi system linux i z niego właśnie teraz korzystam pisząc.
Problem dotyczy systemu SalixOS 14 środowisko Xfce 4.8.
Nie działa też żaden skrót kalwiszowy, dlatego nawet nie sprawdzę czy po wyjściu z X-ów (Ctrl+Alt+F2) da się pisać w konsoli. Ustawioną mam klawiaturę polską, model 105-klawiszowa (Intl). Nie mam też podejrzeń, co mogło być przyczyną awarii.

Może ktoś miał podobny przypadek? Czy pozostało już tylko przeinstalowanie systemu, skoro terminal jest nieaktywny, bo nic w nim nie napiszę? :evil:
Ostatnio zmieniony 2013-11-11, 19:13 przez mareks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elesmod
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-30, 13:00

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: elesmod »

Proponuję sprawdzić, czy to wina środowiska graficznego lub X-ów. Nie używam Saliksa, ale może tam będzie podobnie, jak w Slackware'rze.

Z działającego systemu wyedytuj plik /etc/inittab SalixOS-a i zmień cyfrę w linii

Kod: Zaznacz cały

id:4:initdefault:
z 4 na 3.

Jeśli Salix działa tak samo jak Slackware, to powinen uruchomić się w trybie tekstowym. Jeśli tam będzie działać klawiatura, to zawężymy zakres poszukiwań.
mareks
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2013-07-29, 10:56

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: mareks »

Wyłączyłem X-y w trochę inny sposób. Bootloader Lilo z opcją -s loguje mnie do systemu w trybie tekstowym i tak zrobiłem. Tutaj klawiatura działała, ale startx i powrót do grafiki znowu ją unieruchamia.

Tak nawiasem, Salix to klon Slackware, więc tu wszystko jest podobnie, stąd też moja obecność na tym Forum. :-)
Byłbym wdzięczny za jakąś podpowiedź, bo prawdę mówiąc nie chce mi się instalować systemu na nowo, a na pewno jest sposób aby tego uniknąć.
Awatar użytkownika
julekjulek
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2009-08-27, 08:22

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: julekjulek »

... w trybie tekstowym i tak zrobiłem. Tutaj klawiatura działała, ale startx i powrót do grafiki znowu ją unieruchamia.
To stwierdziłeś, że coś jest nie tak z środowiskiem graficznym.
Wypróbuj inne np KDE.

Pozdrawiam,
julek
Wszystko jest mozliwe :) Jednak na wszystko potrzebny jest czas ;)
mareks
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2013-07-29, 10:56

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: mareks »

Nie takiej rady oczekuję :shock:
Znam kde lecz nie w tym rzecz aby z powodu głupiej awarii zmieniać całe środowisko graficzne, a co za tym idzie i przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
elesmod
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-30, 13:00

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: elesmod »

Nie wiem jak rozwiązać Twój problem, ale julekjulek ma dobry pomysł. W tej chwili nie wiemy czy problem tkwi w środowisku graficznym czy w konfiguracji X-ów.

Jeśli nie masz kilku środowisk, proponuję zainstalować jakieś małe (np. fluxbox) tylko żeby sprawdzić. Jeżeli tam też nie będzie działać klawiatura, to będzie trzeba się przyjrzeć X-om.

W sumie możesz od razu przyjrzeć się konfiguracji serwera X. Zobacz co się stanie, jeśli usuniesz (wcześniej zrób kopię zapasową) plik /etc/X11/xorg.conf
mareks
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2013-07-29, 10:56

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: mareks »

Obyło się bez instalacji drugiego środowiska, po prostu zainstalowałem drugie konto użytkownika. Na tym koncie xfce działa bez zarzutu. Wniosek nasuwa się sam: coś popsuło się w konfiguracji mojego /home. Jeszcze nie wiem co. Zacznę od usunięcia .config. :mrgreen:

Po chwili okazało się, że to była dobra decyzja, klawiatura działa znowu i skróty także. :-)

Obyło się bez reinstalki. Dziękuję Wam za wskazówki, które mnie naprowadziły na właściwy tor!!!

Temat można zamknąć jako rozwiązany.
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: michas100 »

... daj Rozw. w tytule
slackware student :-)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Klawiatura i skróty klawiszowe nie działają

Post autor: dienet »

michas100 pisze:... daj Rozw. w tytule
No i moderator koniec końców musiał poprawić...
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
ODPOWIEDZ