Wyciszanie komputera

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wyciszanie komputera

Post autor: benetnash »

Mam komputer AMD K5 100MHz (Dizajn for Win 95) i chciałbym z niego zrobić mały serwerek. Oczywiście jest problem z głośnością bo przy włączonym kompie nie zasnę...
Są trzy miesca, które generują hałąs:
-HDD - ustawiłem APM na wyłączanie dysku po 3 minutach nieużywania
-Wiatrak na procu - czy jak się go wywali to się może jakieś kuku stać?
-Zasilacz - wyjąłem grill jak kiedyś Sad sugerował ale to mało dało - można zrobic coś więcej?
Pozdrawiam
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
ziko
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 2005-01-02, 22:32
Lokalizacja: Olkusz

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: ziko »

Skompiluj jadro z opcja

NOISE_LEVEL=LOW

:lol:
Slackware Current 2.6.13
Not Registered Linux User
___________________________________
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Sad Mephisto »

Dysku nie wyłączaj, bo od ciągłego włączania i wyłączania go sobie spieprzysz szybciej niż sobie myślisz. Z wiatraka na procek zrezygnuj, wstaw tam tylko jakiś duży radiator (na moim P166MMX mam "żeberka" z Durona). Pamiętaj o paście silikonowej (a najlepiej srebrzanej). Pamiętaj, że obudowa może się zachowywać jak pudło rezonansowe, więc wyeliminuj drgania.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: benetnash »

W zamyśle wszystko ma siedzieć w tym servie w ramdysku - dysk twardy będzie tylko do rozruchu lub coś w tym klimacie
obudowy nie mam - wstawiłem wszystko w karton po lapciaku :D
najbardziej mi zależy na wyciszeniu zasilacza - robił ktoś eksperymenty z wyłączaniem w nim wiatraka?
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
alistair
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-02-05, 13:43
Lokalizacja: wroclaw

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: alistair »

Jeżeli masz duzy RAM-Dysk to spokojnie mozesz wyłaczyć wiatrak zasilacza.
Mój domowy router jest ogołocony z wszystkich niepotrzebnych części:
1.jak pisał SAD.. brak wentylatora na procesorze, jest tylko duży czarny radiator, w twoim przypadku bedzie przylegał do całej powierzchni procesora.
2. brak wentylatora zasilacza, górna obudowa zasilacza zdjęta, starcza chłodzenie konwekcyjne. Radiatory w zasilaczu są ciepłe, ale nie parzą, temp. ok 40 do 45 stopni
3. tylko niezbedne karty, 2 X sieciowa i prosta grafika ISA (jakiś TRIDENT)
4. bez klawiatury, ustawiłem w BIOS-ie HALT no ERRORS, klawiatura była potrzebna tylko przy uruchomieniu.
5. odłaczone diody świecące (liczy się każdy miliamper brany z zasilacza) :lol:
6. stacja bezdyskowa, tylko FDD i FREESCO, wszystko kręci się w RAM-ie.
7. zdjęta obudowa zewnętrzna.
Całość stoi sobie cichutko na półce przy suficie, pracuje non stop juz 2 lata i nic sie złego nie dzieje.
Procek to PI-133 MHZ, pamieci 32 MB.
Mysle ze mozna by zrezygnowac tez z grafiki, ale nie bardzo miałem czas na experymenty.
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: benetnash »

a jaką moc mniej więcej ciągnie ten router?
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: xil »

1) k5 100MHz malo pradu bierze....
z tego powodu bierzesz rezystor 1-2W (35-80 Ohm) i wrzucasz w zasilanie wiatraka w zasilaczu - spowolnione obroty ostro wytlumia szum tegoz wyzej
2) jesli masz wiatrak z lozyskiem kulkowym w zasilaczu - naoliw go HIPOLEM - olejem do skrzynek samochodowych - takze zmniejsza halas
3) mozesz zastosowac malutkie urzadzonko do kontroli obrotow - wylacza automatem wiatrak a gdy temp rosnie przyspiesza obroty - calkowity automat - sam sobie mozesz zlozyc..
4) zdjecie wiatraka calkowicie z k5 100MHz powinno nie wplynac negatywnie na prace, mozna zastosowac 5V zasilanie na 12V wiatrak - takze zmniejszy glosnosc
5) wwalenie styropianu na scianki takze wskazane
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Sad Mephisto »

O ile punkty 1-4 mają jakiś sens, o tyle punkt piąty powalił mnie równo na ziemię. Można kombinować z matą bitumiczną, ale na miłość boską nie styropian! Znałem takiego jednego geniusza, który właśnie sobie "wyciszał" komputer styropianem. Zamiast wyciszyć, to go tylko docieplił (bo styropian to świetny izolator termiczny). Warto natomiast grubszą warstwę styropianu podłożyć pod komputer, ewentualnie wykorzystać filcowe podkładki.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Outlaw »

Jeśli nie chcesz wywalać z zasilacza wentylatora możesz zainwestować odpowiednią sumę i kupić jakiś bardzo cichy. 17dB (prawie niesłyszalny). Wentylator z procka możesz spokojnie wyrzucić.
Awatar użytkownika
alistair
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2005-02-05, 13:43
Lokalizacja: wroclaw

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: alistair »

Kod: Zaznacz cały

a jaką moc mniej więcej ciągnie ten router?
Wiedziałem, że kiedys bede musial to zmierzyć :D
Z sieci 230 V bierze 0,13 A prądu przemiennego co daje ok. 30 W, po wyjęciu karty grafiki :super: spada do 0,115 A (ok. 26,5 W)
Miesięcznie wychodzi cca 20 kWh.

A co do wyciszania, przetrenowałem to. Każdy, najlżejszy nawet szum pochodzący od wentylatorów czy dysków, jest irytujący, zwłaszcza w nocy.

pozdr.
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: xil »

Sad Mephisto pisze:Zamiast wyciszyć, to go tylko docieplił (bo styropian to świetny izolator termiczny). Warto natomiast grubszą warstwę styropianu podłożyć pod komputer, ewentualnie wykorzystać filcowe podkładki.
Sad za przeproszeniem *** glupoty. Docieplic? scianki metalowe a scianki metalowe + warstwa 5mm styropianu - duuuuuza roznica powiadasz? majac scianke bez ani jednej dziurki super duzo docieplisz go styropianem.... gadasz glupoty... a jak chcesz sie trzymac swojego zdania to dotknij do scianki bocznej komputera.. czy ciepla??? no pewnie super oddaje cieplo na zewnatrz - tak super ze sie wogole nie nagrzewa... (bo przeciez idealnie przewodzi cieplo, nie to co styropian)
poza tym mozesz kupic sobie jakies maty wyciszajace (koszt kurna 30pln) - i co to tez pewnie super docieplaja komputer?!?

poza tym jak znajdzie sie frajer co wytka styropianem wszystko lacznie z dziurkami wentylacyjnymi z przodu i z tylu to sie Sad moge zgodzic.. ze wtedy to termos... pozostawiajac dziury z przodu i z tylu nic wielkiego nie stracisz.....

jak chcesz to popatrz na konstrukcje niektorych komputerow firmy sun - przeplyw powietrza jest tylko kanalami - reszta jest jak najbardziej pozatykana (i to niezle)... nie problem w tym, z czego sa scianki - problem w tym, by powietrze jakos rozsadnie przeplywalo... i tu ameryki nie odkrylem
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Outlaw »

Samo powietrze przepływać nie będzie... najlepsze byłyby dwa wentylatory z przodu i z tyłu ale tego chcemu uniknąć...
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Sad Mephisto »

Xil: gadasz głupoty żeby dla zasady, czy po prostu mówisz o rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia? Wsadź sobie proszę w obudowę parę kawałków styropianu na ścianki, powyciągaj wiatraczki i obserwuj temperaturę. Miłych rezultatów życzę.

A co do konstrukcji Suna - cóż, mówimy tu o zwykłych obudowach bez Heat Pipe'ów.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: xil »

a czy ja napisalem, zeby wywalac wiatraki?
ja bym tego co napisales nie zrobil i bez tego styropianu na sciance... to nie ma nic do rzeczy co napisales teraz, bo bez obiegu powietrza wsrodku czy bedzie to sciana ze styropianem czy bez niego i tak Ci sie zagrzeje... wiec o czym my gadamy??

twierdze, ze na plaskie, boczne scianki 5mm grubosci styropian nic Ci nie zmieni w grzaniu sie komputera przy zalozeniu ze tam powietrze sie dostaje np przez front i tyl obudowy(czyli dziurki sa) i wentylatory chodza
pozdejmowac wentyle to musisz zapewnic niezly przeplyw powietrza - tudziez wogole trzeba zdjac obudowe

u mnie k6-2 300 stal z bokami obitymi styropianem, mial wiatrak na cpu zamiast na 12 na 5V, wentylator z tylu w zasilaczu mial ze 3x mniejsze obroty od normalnych,
ma 2 zwykle karty sieciowe i jedna wlan, do tego streamer i twardy dysk oraz karta graf na agp... takze mialem i dzwiekowa tam na budzik na rano... i jakos mi sie nie spalil

dodatkowo preferuje polozenie dysku na stelarzyku, ktory stoi w obudowie na samym dole na jakiejs gabce czy cos... to ostro zmniejsza gwizd hdd
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wyciszanie komputera

Post autor: Sad Mephisto »

No, teraz to się już ewentualnie zgodzę - a co do dysku, to na pewno: sam robiłem podobne sztuczki :)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
ODPOWIEDZ