nagrywarka DVD z przejściówką PATA->SATA

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

nagrywarka DVD z przejściówką PATA->SATA

Post autor: log_out »

Zakupiłem sobie ostatnio nagrywarke DVD NEC'a i chciałem wykożystać wkońcu przejściówke PATA->SATA jaką dostałem z płytą główną, pod windowsem oczywiście wszystko działa bezbłędnie ( nagrywarka jest widziana jako urządzenie SATA) pod Linuksem nie widzi wogóle żadnego urządzenia, wkompilowałem w jądro (2.6.15) libata, i na wszelki wypadek obsluge CDROMów SCSI oraz generic device (sg), niestety nie daje to żadnego widocznego rezultatu, w /sys ani widu ani słychu po nagrywarce :( zaznaczam że mam dysk twardy SATA i działą mi on bezbłędnie, więc może nie umiem jakoś "uruchomić" obsługi ATAPI na SATA ?

ktoś ma jakiś pomysł ?? takie przejściówki wogóle działają pod linuksem czy po prostu brak obsługi CDROM SATA ?
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: nagrywarka DVD z przejściówką PATA->SATA

Post autor: log_out »

Ok po tygodniu grzebania rozwiąne, przejściówka okazała się zupełnie neutralną częścią całego układu ;) starczyło:

- wywalić obsługe PATA z kernela
- dodać opcje w lilo "libata.atapi_enabled=1"
- włączyć obsługę ATAPI w /include/linux/libata.h w źródłach kernela ( undefy zmienić na #define ATA_ENABLE_PATA i #define ATAPI_ENABLE_DMADIR)

i jak narazie działa bez problemów tylko udev troche głupieje z symlinkami do DVD (robi je do dysku twardego który też jest na SATA), z tego co czytałem i dobrze zrozumiałem to SATA ATAPI i PATA się gryzą ze sobą jak narazie :P uwolniłem się wreszcie od szerokich taśm w obudowie :)
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: nagrywarka DVD z przejściówką PATA->SATA

Post autor: BeteNoire »

Mieszkasz w niej? :lol:
Co to znaczy "gryzą"? Bo ja wkompilowałem oba i nie ma problemu.

Kod: Zaznacz cały

<*>   VIA PATA support 
<*>   VIA SATA support
ODPOWIEDZ