Procki z HT

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Procki z HT

Post autor: malloy »

Cos mi chyba googlowanie nie wyszlo, bo na necie informacji o tym jak na lekarstwo.. Dowiedzialem sie zaledwie, ze pod Linuxem (albo moze i w ogole) hyperthreading nie zawsze musi cokolwiek polepszac. Czy ktos ma moze jakies doswiadczenie z tym? Jak sie uaktywnia HT w Linuxie i czy w ogole warto, w sensie jakie beda praktyczne objawy?
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: Procki z HT

Post autor: DanielLinux »

Jak sie uaktywnia HT w Linuxie
musisz skompilować sobie jajko i w nim uaktywnić HT.
A czy to coś daje pod linuxem, nie mam najmniejszego pojęcia, nie posiadam takiego procka, więc nie wiem.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Procki z HT

Post autor: KLAPEK »

Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Re: Procki z HT

Post autor: malloy »

Hmm.. Czyli ogolnie wynika z tego, ze nie ma co zawracac sobie glowy poki co z HT..

Tak sie zastanowilem nad tym, bo mi slack zaczal dzialac jak z przeproszeniem windows. Jeszcze rozumiem, jakbym mial KDE, ale mam leciutkiego windowmakera, sprzet tez nie taki chyba zly (PIV 2,4GHz HT, 256RAM i 0,5swapu :wink: ) a system jest ze tak powiem wolny i nie mam tutaj na mysli kwestii licencyjnych.. I zaczalem sie zastanawiac co z tym zrobic, ale jak widze chyba nie tedy droga i HT ukojenia nie przyniesie (:
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Procki z HT

Post autor: jacol »

Witajcie
Powiem jedno Linuksik lubi pamięć a nie procka :wink: Zwiękyć pamięć x2 i przekompilować. Window Makera oraz wszystkie programy najczęściej używane :D Powinno przynieść efekt.
Odnoszę wrażenie że Gimp otwiera się znacznie szybciej jak skompilowałem go ze Ľródełk.
Pozdrawiam Jacol
PS . Dwa procki na jednej płycie moje marzenie.....
DanielLinux
Użytkownik
Posty: 552
Rejestracja: 2004-06-11, 17:24

Re: Procki z HT

Post autor: DanielLinux »

Tak sie zastanowilem nad tym, bo mi slack zaczal dzialac jak z przeproszeniem windows. Jeszcze rozumiem, jakbym mial KDE, ale mam leciutkiego windowmakera
hmm a co Ci tak wolno chodzi w WM ?? ja mam WM z paczki i nie sądze, żeby coś wolniej chodził,a paczke mam ze strony www.linuxpackages.net i wersje z CVS :) w której dodano AA :) fajnie wygląda teraz menu.
Pozdrawiam
malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Re: Procki z HT

Post autor: malloy »

No coz, praktycznie wszystko co instaluje to sam sobie kompiluje. Wyjatkiem jest moze firefox (normalnie mi sie nei udalo..) i mam go z instalatora siakiegos, niemniej w najlepszym wypadku (czytaj: tuz po odpaleniu lina i iksow, zanim wlacze jeszcze cokolwiek) uruchamia sie jakies 6-7 sekund ): a przy normalnej pracy odpowiednio dluzej. Poza tym generalnie chodzi mi to jakos ociezale. Zdaje sobie sprawe, ze np. azureus zzera mi jakies 30-40% pamieci i tak dalej, tak samo jak kopiuje cos z dysku na drugi dysk to absolutnie nic wtedy nie zrobie (a predkosc kopiowania jest jakies 1.2mb/sec, co mi sie wydaje tez deko wolno, ale moze sie nie znam). Czsami tez np. amule zaczyna mi bez powodu obciazac procka w 100% i sie wiesza, pomaga jedynie kill i nie wiem o co chodzi, ale to inna bajka (:
Wiem, ze linux woli pamiec, dlatego tez musialem dorobic sobie swapa, bo mi sie wrecz niektore rzeczy nie chcialy kompilowac z braku pamieci. Niemniej wydaje mi sie, ze nie mam chyba jakiegos kiepskiego sprzetu znowu i powinno w miare smigac, a tu na uruchomienie zwyklego terminala przychodzi mi czekac np. 5 sekund (kiedys bywalo natychmiastowo..).
I jeszcze przepraszam za zielonosc, ale co to jest AA i jak po tym wyglada menu? (:
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Procki z HT

Post autor: cherry »

malloy: antialiasing, czyli rozmywanie (wygładzanie) poszarpanych czcionek ekranowych. Trzeba tylko dobrze ustawić parametry AA, bo czasem efekt może być przeciwny od zamierzonego.
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Procki z HT

Post autor: sayetan »

rzeczywiscie cos jest dziwnego, skoro masz 256 MB pamieci i brakuej Ci do kompilacji
powiem Ci ze u mnie po wgraniu Fluxboxa + xmms + GNU Gadu zajete jest 45,6 MB a z opera(5 zakladek - 72,2 MB)
pozatym po przekompilowaniu np.gnome-terminala ten uruchamial mi sie w mniej niz sekunde inne termianle tez np. urxvt
co do kompilacji, sama kompilacja bez flag nic nie daje, ustawiles odpowiednie flagi dla pentium ?
kompilowales kernel? jezli tka sprawdz czy napewno wybrales odpowiednia architekture ?
z tymi dyskami to tez dziwna sprawa, patrzyles czy masz wlaczone DMA?
AA jest to AntyAliasing czyli inaczej wygładzanie, komputer wygładza obraz aby wygladal ladniej
a menu napewno bedzie troszeczke wieksze bo czcionki AA robia sie troszeczke grubsze : )
malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Re: Procki z HT

Post autor: malloy »

Heh, kilka razy mi sie zdarzylo, ze kompilacja czegos tam wymagala niecalych 300MB i glownie stad byl problem. Zazwyczaj pameic mam zajeta w 40-60% (w tej chwili np. 48%) i teoretycznie chyba nie powinno to jakos komplikowac niczego. O flagach to ja se chyba bede musial poczytac tak cos czuje (: kernel byl kompilowany chyba nawet parokrotnie (naprawde nie wiem czemu :wink: ) DMA jak najbardziej posiadam, dlatego tez nie jestem zbytnio zadowolony, bo max udalo mi sie wyciagnac jakies 3mb transferu z dysku na dysk, a ludzie opisywali w necie transfery miedzy 10 a chyba 30MB jak sobie o tym czytalem.. a AntyAliasingiem chyba sie nei zainteresuje zatem, bo i tak mam wybrane specjalnie jakies kanciaste czcionki (:
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Procki z HT

Post autor: Hannibal »

malloy pisze:Heh, kilka razy mi sie zdarzylo, ze kompilacja czegos tam wymagala niecalych 300MB i glownie stad byl problem.
???!!!??? Co Ty właściwie kompilowałeś ? 300MB to jest raczej niemożliwe, chyba że dysku...
Zazwyczaj pameic mam zajeta w 40-60% (w tej chwili np. 48%) i teoretycznie chyba nie powinno to jakos komplikowac niczego. O flagach to ja se chyba bede musial poczytac tak cos czuje (: kernel byl kompilowany chyba nawet parokrotnie (naprawde nie wiem czemu :wink: ) DMA jak najbardziej posiadam, dlatego tez nie jestem zbytnio zadowolony, bo max udalo mi sie wyciagnac jakies 3mb transferu z dysku na dysk, a ludzie opisywali w necie transfery miedzy 10 a chyba 30MB jak sobie o tym czytalem..
To że masz DMA, to nie znaczy że jest włączony, ani że jest ustawiony optymalnie. Transfery zależą też od systemu plków, fragmantacji partycji, to czy to jest master czy slave ...
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Re: Procki z HT

Post autor: malloy »

Hannibal pisze: ???!!!??? Co Ty właściwie kompilowałeś ? 300MB to jest raczej niemożliwe, chyba że dysku... Dopiero przy probie kompilacji... gry (troche wstyd :wink:) wyjasnilo mi sie co i jak.. Gierka zwie sie Battle for Wesnoth bodajze i na ichniejszym forum ktos mial taki problem, poczytalem, wyjasnilo sie. Bylo chyba napisane ile co wymagalo pamieci.
Tez tak myslalem, ale okazuje sie, ze jednak czasem 256ramu moze nie wystarczyc.
Hannibal pisze: To że masz DMA, to nie znaczy że jest włączony, ani że jest ustawiony optymalnie. Transfery zależą też od systemu plków, fragmantacji partycji, to czy to jest master czy slave ...
Piszac, ze mam DMA mialem na mysli, ze mam wlaczone. Dyski mam jeden na primary master a drugi na pirmary slave, jedno jest ext2 a drugie fat32 (w kieszeni siedzi). Ale jesli kopiuje cos na dysku bez przerzucania na drugi to dzieje sie to moze o 0,5mega/sec szybciej..
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Procki z HT

Post autor: sayetan »

nic dziwnego, po pierwsze kanal primary slave jest celowo spowolniony dlatego by przy max obciazeniu kanalu slave
nie spowolnic kanalu master, a po drugie kopiujac po jednej tasmie zawsze tak bedzie , po prostu przeloz dysk na secondary master albo slave
malloy
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 2004-07-15, 08:58

Re: Procki z HT

Post autor: malloy »

Shit, gwarancje mam...
Ale to w takim razie po przelozeniu szybciej sie by kopiowalo cos z dysku na dysk niz jakby to kopiowal w zakresie jednej partycji..
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Procki z HT

Post autor: jacol »

Ha hda-->hdb 22Mbajty średni transfer dla pliku 700M hdb-->hda ten sam plik 24MBajty hdb jest nowszym i szybszym dyskiem. Generalnie widać że kolega ma transfery na poziomie USB 1.0 no może trochę szybciej. hdparm -t /dev/hda powinno być 38 MBajtów - 46MBajtów dla dysków UDMA 133 . Myślę że warto skorzystac z gwarancji. Pozdrówka Jacol
ODPOWIEDZ