[SOLVED]Usuąłem partycje systemową

Gdy jakieś urządzenie nie chce w Slackware działać...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
raszym
Użytkownik
Kontakt:

[SOLVED]Usuąłem partycje systemową

Post autor: raszym » 2006-04-10, 23:30

Witam,

Przez przypadek usunąłem partycje systemowe programem partition magic. Chciałem wyczyścic dysk, ale pomylilem urządzenia. Zamiast, z włąsciwego dysku, usunąłem partycje systemowe. Przed zmianami dysk wyglądał tak:

hdb1 - fat32
hdb2 - ext3
hdb3 - swap

Usunąłem wszystkie trzy partycje i stworzyłem jedną z fat32. Stworzoną partycje sformatowałem równierz programem partition magic.

Czy jest jakaś szansa na odzyskanie utraconych danych. Najwazniejsze dane miałem na partycji linuksowej.

Jeżeli jest, to jaki program polecacie. Nie chciałbym instaloważ wszystkiego "jak leci"
Ostatnio zmieniony 2006-04-13, 22:38 przez raszym, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kosma
Użytkownik
Kontakt:

Re: [SOLVED]Usuąłem partycje systemową

Post autor: Kosma » 2006-04-10, 23:35

Szansa jest... jeśli robiłeś szybki format, to dane nie zostały zniszczone. Problem będzie z odzyskaniem offsetu partycji ext3, ale to też jest możliwe. Zgłoś się do mnie na gadu (siedzę na niewidocznym).

Aha: nie zapisuj nic na tym dysku, bo tylko pogorszysz sytuację. W ogóle najlepiej go nie montuj i nie podpinaj (zwłaszcza pod Windowsem).
Ostatnio zmieniony 2006-04-10, 23:38 przez Kosma, łącznie zmieniany 1 raz.
Kot, etatowy opieprzacz z zakresu kart AC'97.

BeteNoire
Użytkownik

Post autor: BeteNoire » 2006-04-10, 23:49

Testdisk.
Ale ja to marnie widzę...

Awatar użytkownika
Kosma
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kosma » 2006-04-11, 00:14

Jest jeszcze gpart - testowałem na swoim dysku (mam tutaj straszną rozpierduchę :twisted:) i znalazł wszystko jak trzeba. O ile format dysku nie był pełny (a o ile rozmawiałem z kolegą, to nie był), to prawdopodobnie cała partycja ext3 jest w pełni intact. Nie wierzę, żeby formatowanie fat32 zakładało rozsiewanie danych po całej przestrzeni partycji - jeśli już, to tylko na początku (i ewentualnie końcu).

Mówiąc szczerze, to udało mi się odzyskać wszystko co chciałem po tym, kiedy windows skasował mi tablicę partycji, używając tylko cfdiska - wpisałem wszystkie rozmiary partycji ręcznie (tak jak je pamiętałem) i działa.

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator

Post autor: Lizard » 2006-04-11, 00:57

raszym, po pierwsze utwórz w PM partycje takie jakie miałeś na początku, ale jako nie sformatowane. Potem uruchom system z livecd, który nie montuje partycji (chyba wszystkie dystrybucje mają taką opcję) i fdiskiem oznacz włąściwą poartycję jako "linux". Dalej próbowałbym zamontować taką partycję jako read-only. Z adnymi z pierwszej partycji możesz w zasadzie się porzegnać, chociaż mógłby pomóc EasyRecovery On-Tracku.
Error 404 - footer not found

Awatar użytkownika
Kosma
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kosma » 2006-04-11, 01:01

Lizard, ja bym się bał używać do tego PM. Jeśli już, to narzędzia, które nie traktuje użytkownika jak idioty, a dysku jak sprawnego. Poza tym on nie pamięta dokładnie rozmairów partycji - ja miałem to szczęście, że pamiętałem, ale od tego czasu wolę trzymać backup tego, co wypisze polecenie fdisk -l. Tak na wszelki wypadek.

Do lokalizowania partycji o wiele lepsze jest narzędzie, które jest do tego dedykowane. Ściągnij program gpart i przeskanuj swój dysk/dyski, poleceniem gpart /dev/hdX. Domyślnie nic nie zapisuje, tylko czyta. Używając takiego programu zdecydowanie więcej można zdziałać - zresztą jak odpalisz, to zobaczysz, że rzeczywiście ma on spore możliwości.

pawliczek
Użytkownik

Post autor: pawliczek » 2006-04-11, 07:40

..............................................................................
Slackware 10.2
˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator

Post autor: Lizard » 2006-04-11, 10:15

Kosma, PM użyłem kiedyś w opisany przez mnie sposób w czasach, gdy na moim dysku gościł tylko Windows i nie znałem innych narzędzi. Jak pamieta się dokładny rozmiar partycji, to można tym programem uratować dysk. Oczywiście przy pomocy jeszcze innych narzędzi.
Error 404 - footer not found

Awatar użytkownika
Kosma
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kosma » 2006-04-12, 17:46

OK - udało się... prostym sposobem: znalezienie offsetu partycji ext3 programem gpart i dostanie się do niej przez losetup -o ((offset*512)) /dev/loop0 /dev/hdX. Potem tylko mount -o ro /dev/loop0 /mnt/cośtam i jest dostęp do danych.

Z partycją FAT32 będzie trudniej, bo prawdopodobnie zostały zamazane przy formatowaniu FATy, ale jeszcze będziemy próbować (GetDataBack lub EasyRecovery).

ODPOWIEDZ