linux jako rooter + ap

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Krzysztof Góra
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2006-09-13, 11:20
Lokalizacja: Gołąb

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Krzysztof Góra »

No wlaśnie miał bym proźbe jakby ktoś odpowiedział na ostatnie pytanie kolegi, bo ja mam zrobione podobnie jak na ostatnim schemacie tylko z ta różnicą ze za AP służy mi karta na atherosie rzełączona w tryb AP i dopiero do niej podpięta antena dookólna na 10 m przewodzie, ale chciał bym pod antene podpiąć AP na przewodzie 20 cm bo jest za duża strata na kablu ,a dopiero od AP pociągnąć skręke do karty ethernetowej w serwerze na którym jest linux.
..:> Wiedza jest naszą twierdzą. <:..
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Pajaczek »

Chodzi Ci o to pytanie
Da rade bez switcha? I jak podzielić na podsieci. W jednej chyba nie da rady? Osobna podsieć dla radia chyba konieczna?


Pewnie ze da rade bez switcha (o ile dobrze przeczytalem ten "rysunek"). Osobne podsiec nie jest konieczna (o ile AP bedzie faktycznie AP, i nie bedzie pelnil zadnych odatkowych funkcji), jednak ze wzgledow bezpieczenstwa moze byc zalecana - pozatym to niewielki problem przeciez.
Krzysztof Góra pisze:ja mam zrobione podobnie jak na ostatnim schemacie tylko z ta różnicą ze za AP służy mi karta na atherosie rzełączona w tryb AP i dopiero do niej podpięta antena dookólna na 10 m przewodzie, ale chciał bym pod antene podpiąć AP na przewodzie 20 cm bo jest za duża strata na kablu
A nie przekroczysz w ten sposob dopuszczalnych sil sygnalu ?? Pozatym wzmacnianie za wszelka cene nie jest ani dobrym, ani bezpiecznym pomyslem.
Krzysztof Góra
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2006-09-13, 11:20
Lokalizacja: Gołąb

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Krzysztof Góra »

No tak, to jest w pewnym sensie wzmacnianie sygnału ale konkurencja tak ma trzy madajniki (antena i zaraz przy tym AP) i strasznie zagłusza , a takie rozwiązanie chyba aż tak nie wzmacnia i jest to dobry posób na osiągnięcie lepszych wyników co do zasięgu.
Mam jeszcze pytanie co do tego AP, wtedy gdybym podłączył tak jak w opisie to na serwerze wystarczy tylko ustawić brame, a ten ap bedzie już słuzył jak route i nic na nim nie trzeba konfigurowć tylko wystarczy po skrętce podlączyć pod eth0 (brama LAN).
..:> Wiedza jest naszą twierdzą. <:..
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Corvin »

AP -jest w pewnym sensie switchem przecież nadaje tylko wirtualne numery portów, jak ten komp będzie chodził 24/h z slackiem i zdecydujesz się na 802.11b to Prism 2,5 może mieć sens. Ja mam taką kartę i np w porównaniu z IPW 2200 (intel) to niebo a ziemia (czułość karty)
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Krzysztof Góra
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2006-09-13, 11:20
Lokalizacja: Gołąb

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Krzysztof Góra »

AP -jest w pewnym sensie switchem przecież nadaje tylko wirtualne numery portów
no właśnie o to mi chodzi, to w tym wypadku podłanczam AP pod serwer i reszta to już na slacku jest konfigurowana, a AP służy tylko do nadawania sygnału (to tak jak bym podłączył użytkowników do switcha za pomocą niewidzialnych drutów :-) )
jak ten komp będzie chodził 24/h z slackiem i zdecydujesz się na 802.11b to Prism 2,5 może mieć sens. Ja mam taką kartę i np w porównaniu z IPW 2200 (intel) to niebo a ziemia (czułość karty
)
czy chodzi o to zebym podłączył karte bezprzewodową do kompa i przestawił ja w tryb AP i do niej antene podłączyć zeby nie kupować AP jako urządzenie fizyczne. Bo jak tak to ja mam przestawionego TP-Linka 54 mb w tryb Ap tylko chciałem zwiększyć zasięg sieci podłanczając antene do AP a dopiero tego AP jako urządzenie fizyczne po skrętce do serwera. I tu jest problem nie wiem czy bede musiał jakoś pod slackiem konfigurować tego AP czy tylko kończy sie na jego podłaczeniu a reszta to tak jak by to był zwykły switch do kturego wpinam kable i tyle. (oczywiście dopisując użytkowników na serwerze i przydzielając im odpowiednie usługi i uprawnienia)[/quote]
..:> Wiedza jest naszą twierdzą. <:..
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Pajaczek »

Krzysztof Góra pisze:No tak, to jest w pewnym sensie wzmacnianie sygnału ale konkurencja tak ma trzy madajniki (antena i zaraz przy tym AP) i strasznie zagłusza , a takie rozwiązanie chyba aż tak nie wzmacnia i jest to dobry posób na osiągnięcie lepszych wyników co do zasięgu.
Tak sie wlasnie wszedzie wciska... a jest to jeden z wiekszych bledow, a przy okazji przestepstw.

Policzmy hipotetycznie:
karta (AP) o mocy wyjsciowej 17dBm
antena o zysku 16dBm
i tak jak chciales 20cm przewodu, zalozmy h155

wynik
17 + 16 - (0,002 * 48,5) - 2 * 1 => 30,9 dBm co daje nam moc wyjsciowa ok 1000 mW (1W). Dopuszczalna moc wyjsciowa w pasmie 2,4GHz to 100mW. Sam sobie odpowiedz czy wolno Ci przekroczyc moc 10 krotnie.

A teraz dlaczego nie, z innego ujecia.
- Poza moca wyjsciowa istotna jest tez czulosc urzadzen, i to po obu stronach, nie tylko bazy. Sporo producentow podaje tylko moc wyjsciowa, bo to przemawia do mas, pomijajac ze maja kiepski tor radiowy nie zapewniajacy dobrej czulosci.
- Wiekszy zasieg sieci, wiecej smieci docierajacych do bazy, pamietaj ze 802.11b daje do dyspozycji 11Mbit... do podzialu dla podlaczonych.
- Chcesz zwiekszyc zasieg ?? zaloz wiecej baz o malym zasiegu, najlepiej w kazdej kilka nadajnikow z ukierunkowanymi antenami (nie dookolne, tylko sektorowe - nie mylic z technologia wytwarzania).
Awatar użytkownika
szpuni
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2006-08-16, 11:58

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: szpuni »

Kiedys pracowalem w firmie ktora miala schemat sieci ktory chcesz uzyskaz a przynajmniej z tego co czytam tak jest.
Ap byly podlaczone do glownego serwera ( routera na linuxie ) do tego podlaczone AP podane ponizej jako urzadzenia klienckie bo jako uzadzenia nadawcze stosowane byly inne ap.

Klient AP:
http://www.allegro.pl/item156316197_ap_ ... rakow.html

Nadajnik AP:

http://www.allegro.pl/item156178914_ap_ ... rakow.html

O ile dobrze pamietam te AP byly przezroczyste dla sieci nadawalismy adresy dla nich calkiem inna adresologie np klienci mieli adresy typu 10.255.255.255 a ap adresy 192.168.1.255.
Routowanie i kolejkowanie oraz dostep odbywal sie przez serwer, AP w zadnym razie nie bralo w tym udzialu, wystepowaly jako mozna powiedziec mosty bezprzewodowe.

Zastanow sie nad tym rozwiazaniem bo zostalo sprawdzone i obslugiwalo kolo 500 userow

Pozdro
|-|/\(|< !/\/ :D
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Pajaczek »

szpuni pisze:O ile dobrze pamietam te AP byly przezroczyste dla sieci nadawalismy adresy dla nich calkiem inna adresologie np klienci mieli adresy typu 10.255.255.255 a ap adresy 192.168.1.255.
Routowanie i kolejkowanie oraz dostep odbywal sie przez serwer, AP w zadnym razie nie bralo w tym udzialu, wystepowaly jako mozna powiedziec mosty bezprzewodowe.

Zastanow sie nad tym rozwiazaniem bo zostalo sprawdzone i obslugiwalo kolo 500 userow
A co w tym nadzwyczajnego, praktycznie kazdy AP tak jest traktowany, i w kazdym mozna tak ustalic adresy (ps. troche niebardzo trafiles z tymi adresami, to raczej broadcast - choc technicznie tez wykonalne przyznanie hostowi takiego adresu).

A na ilu AP bylo obslugiwane te 500 userow ?? 15-20 ??
Awatar użytkownika
szpuni
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2006-08-16, 11:58

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: szpuni »

Kod: Zaznacz cały

A co w tym nadzwyczajnego, praktycznie kazdy AP tak jest traktowany, i w kazdym mozna tak ustalic adresy (ps. troche niebardzo trafiles z tymi adresami, to raczej broadcast - choc technicznie tez wykonalne przyznanie hostowi takiego adresu). 
Bo to mialy byc adresy brodcast w koncu chyba wszyscy to wiedza i nie ma potrzeby psania jakich adresow dokladnie uzywalem.

Pytales ilu Ap urzywalem hmmm tak naprwade to nie mam zielonego pojecia ale bylo ich duzo 5 stacji nadawczych i bog wie ile AP klientow zreszta to rozwiazanie jest z przed kilku lat ale dla niego w zupelnosci wystarczy sprawdzalo sie na 500 klientach sprawdzi sie na 10.

A to ze napisalem ze AP sa przezroczyste wynika z wczesniejszej waszej rozmowy bo wydawalo mi sie ze poprostu on tego nie wiedzial i tyle
|-|/\(|< !/\/ :D
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Pajaczek »

szpuni pisze:Bo to mialy byc adresy brodcast w koncu chyba wszyscy to wiedza i nie ma potrzeby psania jakich adresow dokladnie uzywalem.
Spok... widocznie Cie nie zrozumialem, napisales "klienci mieli adresy w stylu..." stad nieporozumienie. Zreszta nieistotne bo to mial byc jedynie przyklad :roll:
szpuni pisze:Pytales ilu Ap urzywalem hmmm tak naprwade to nie mam zielonego pojecia ale bylo ich duzo 5 stacji nadawczych i bog wie ile AP klientow zreszta to rozwiazanie jest z przed kilku lat ale dla niego w zupelnosci wystarczy sprawdzalo sie na 500 klientach sprawdzi sie na 10.
No wlasnie w tym rzecz... dla 10 klientow to sprawdzi sie wiekszosc z dostepnych AP, dla 20-30 duza czesc, ale dla >50 to juz malo ktory (mowa caly czas o liczbie jednoczesnych klientow na pojedynczy AP, a nie na baze) - i jest tak, mimo ze wiekszosc producentow pisze szumnie o max liczbie klientow typu 256/AP (bezedura - nawet dla najlepszych sprzetow).
szpuni pisze:A to ze napisalem ze AP sa przezroczyste wynika z wczesniejszej waszej rozmowy bo wydawalo mi sie ze poprostu on tego nie wiedzial i tyle
No do tego juz chyba tez doszedl:
to tak jak bym podłączył użytkowników do switcha za pomocą niewidzialnych drutów
Ostatnio zmieniony 2007-01-17, 16:48 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szpuni
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2006-08-16, 11:58

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: szpuni »

Masz racje ze bede problemy jezeli podlaczysz za wielu userow ale kolega pisal ze potrzebuje podlaczyc tylko kilku dodatkowych userow wiec mysle ze to zda egamin na nieduza odleglosc.
To rozwiazanie jest z przed kilku lat gdy ether nie byl jeszcze zapchany w dniu dzisiejszym ta siec jest calkowicie przebudowana i dziala inaczej, ale jak juz powiedzialem mysle ze ten sposob zadziala wystarczajaco na jego potrzeby i da mu podstawy do dalszej nauki sieci
|-|/\(|< !/\/ :D
kaza
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 2005-12-21, 17:51

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: kaza »

Krzysztof Góra pisze:No wlaśnie miał bym proźbe jakby ktoś odpowiedział na ostatnie pytanie kolegi, bo ja mam zrobione podobnie jak na ostatnim schemacie tylko z ta różnicą ze za AP służy mi karta na atherosie rzełączona w tryb AP i dopiero do niej podpięta antena dookólna na 10 m przewodzie, ale chciał bym pod antene podpiąć AP na przewodzie 20 cm bo jest za duża strata na kablu ,a dopiero od AP pociągnąć skręke do karty ethernetowej w serwerze na którym jest linux.
20cm to stanowczo za malo jak na kabel antenowy... Sam Pigtail pewnie ma wiecej niz 20cm... przy kablach typu RG58U straty sa ze 1.3dB(lub wiecej) na metr przy RG213 to juz tylko 0.5dB na metr. Minimalna dlugosc kabla powinna miec nie mniej niz 0.5m.
Ja polecam kupic gotowy produkt np. ASUS WL-500... Jest to oparte na platforni BusyBox ale ma to wszystko co trzeba a nawet i wiecej...
Krzysztof Góra
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2006-09-13, 11:20
Lokalizacja: Gołąb

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Krzysztof Góra »

Mam takie pytanie jak kontrolować szyfrowanie łącza, moc nadawania, tabilce mac adresów,kanał, nazwe ESSID, kto jest podpiety pod ap w takim układzie jak proponujecie
  • dsl---serwer(slack)----skrętka----AP
dotychczas kożystałem z madwifi jako że miałem przestawioną katre Tp-linka na chipsecie atheros w tryb Ap i nie było zadnych problemów, ale ze względu na to że mam za duże straty na kablu potrzebuje to zrobić jak przedstawia powyższy schemat. Czy jest do tego jakieś stosowne oprogramowanie
..:> Wiedza jest naszą twierdzą. <:..
kaza
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 2005-12-21, 17:51

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: kaza »

Troszke nie rozumiem architektury... Server Slack na co ci jest potrzebny skoro mas WiFi AP ???
Zrozumialbym jakby server byl za AP i byl w DMZ(demilitaryzed zone) ... ale przed AP ?? Ewentualnie pewnie tam masz tez funkcje virtual server...
Co do skanowania sieci to sprobuj "iwlist scan"
Krzysztof Góra pisze:Mam takie pytanie jak kontrolować szyfrowanie łącza, moc nadawania, tabilce mac adresów,kanał, nazwe ESSID, kto jest podpiety pod ap w takim układzie jak proponujecie
  • dsl---serwer(slack)----skrętka----AP
dotychczas kożystałem z madwifi jako że miałem przestawioną katre Tp-linka na chipsecie atheros w tryb Ap i nie było zadnych problemów, ale ze względu na to że mam za duże straty na kablu potrzebuje to zrobić jak przedstawia powyższy schemat. Czy jest do tego jakieś stosowne oprogramowanie
Ostatnio zmieniony 2007-02-21, 10:20 przez kaza, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: linux jako rooter + ap

Post autor: Pajaczek »

kaza pisze:Troszke nie rozumiem architektury... Server Slack na co ci jest potrzebny skoro mas WiFi AP ???
Zrozumialbym jakby server byl za AP i byl w DMZ(demilitaryzed zone) ... ale przed AP ?? Ewentualnie pewnie tam masz tez funkcje virtual server...
A ja nie rozumiem co w tym dziwnego?? Nawet jakby byl to tylko router (a nie serwer), tez bym sie nie dziwil, bo nieukrywajmy, to co oferuja AP w tej dziedzinie nie jest szczytem marzen. A jesli serwer, to juz napewno zaden AP go nie zastapi.


Krzysztof: takie rzeczy to tylko w ...

Musialbys dorwac modniety soft do tego AP, a i tak niektorych z wymienionych opcji nie uswiadczysz, albo takiego AP do ktorego mozesz wgrac wlasny soft (np. odpowiedniego linuxa).
Ostatnio zmieniony 2007-02-21, 10:57 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ