Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Lewy
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-12-20, 20:09

Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: Lewy »

Witam!


Chciałbym rozszeżyć moją sieć o 4 Useróew których chce podłączyć przez kartę WiFi ze względu na dużą odległość. Obecnie posiadam server pracujący na Slackware 10.1 oraz router pracujący na Freesco (rys 1) Częśc sieci położona jest na kablu BNC (który jest podłączony do routera) ze względu na duże odległości miedzy userami. Obecnie planuje wyciągnąć kartę BNC z routera i włożyć ją do servera na Slacku, oraz dołożyć kartę WiFi (rys 2). Internet udostępniam userom poprzez neostradę i dalej przy tym zostanę... Drugi Server ma pełnić rolę routera. początkowo myślałem ze zostanę dalej przy Freesco, ale niestety Free nie obsługuje kart WiFi.... Chciałbym to wszystko złożyć w jedną całość tak żeby wszyscy userzy widzieli sie na wzajem, oraz kożystali z udostępnionych zasobów na 1 serverze. Jak sie wogóle za to zabrać? Ze względu na te plany nasuwa mi sie kilka pytań:

1. Jakie adresy IP mają mieć poszczególne karty w Serverze 1 oraz Serverze 2
2. Czy wystarczy zwykła masqarade aby zrobić routing miedzy kartami (Server 1)
3. Ja bedzie wyglądała masqarade na Serverze 2 (czy tak jak np w DSL?)


Rys 1



Obrazek


Rys 2



Obrazek
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: Sad Mephisto »

Hmmm... nie piszesz jak duże są to odległości. Może warto by było zainwestować w 2 accesspointy połączone w tryb "brigde", po obydwu stronach wpinasz je w switche. Wtedy po drugiej stronie nie potrzebujesz dodatkowego serwera, a ludzi możesz normalnie połączyć po kablu.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: bojleros »

Dlaczego dla tak małej liczby uzytkowników masz tak zagmatwaną topologię ?? Nie wiem jakie masz warunki ale może jakbyś zrezygnował z BNC i zrobił radiówkę ?? To by pewnie uprościło topologię a prędkości na obecnych radiówkach będą większe niż te a bnc (o ile masz warunki).
Lewy
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-12-20, 20:09

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: Lewy »

No własnie u mnie jest dużo drzew (tam gdzie jest połozony BNC) jedynie w tą stronę gdzie chcę rozszeżyć radiówką jest pusta przestrzeń... Czy po zastosowaniu AP'ów bede miał pełną kontrolę nad userami z radiówki z poziomu mojego Servera? Czy bede musiał to robić z poziomu AP? Moja sieć liczy 6 osób na skrętce i 10 osób na BNC... wszystko chodzi całkiem dobrze nawet na BNC.
Ostatnio zmieniony 2006-08-10, 20:40 przez Lewy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: Sad Mephisto »

Lewy pisze:Czy po zastosowaniu AP'ów bede miał pełną kontrolę nad userami z radiówki z poziomu mojego Servera?
To zależy od tego jak sobie skonfigurujesz. Możesz np. w AP ograniczać dostęp po adresach MAC, lub równie dobrze możesz kontrolować ich po stronie serwera. No i jeszcze jedną rzecz musisz zrobić: zamienić neostradę na DSL lub zmienić dostawcę internetowego, ponieważ rozdzielanie neostrady poza obręb lokalu jest nielegalne.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
bojleros
Użytkownik
Posty: 785
Rejestracja: 2005-08-29, 11:12
Lokalizacja: z widokem na familoki :)

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: bojleros »

Oprócz kwesti legalności nartostrady masz też problem z ograniczeniami downloadu bo przecież ludzie pewnie będą płacić po równo za łacze. Niech się zdarzy że jeden będzie ściągał cały miesiąc i pod koniec załaczy się ograniczeniei co w takim wypadku powie ten co nie ściągał cały miesiac a teraz potrzebuje pilnie coś zassać ;)

Co do podsieci to w związku z tym że masz mało maszyn to możesz zrobić kilka podsieci w klasie C np:

192.168.0.0/255.255.255.128 i 192.168.0.128/255.255.255.128

Nie pamiętam dokładnie sposobu przeliczania maski ale jak to sobie ładnie podzielisz i potem poroutujesz to nie powinno być żadnych probelmów.

Jeżeli zależy Ci na kontroli radiówki to zastanów się nad puszczeniem w niej pppoe a dopiero w nim netu chociaż dla tak małej sieci wydaje się to być lekkim przerostem formy nad trescią.
Ostatnio zmieniony 2006-07-30, 22:14 przez bojleros, łącznie zmieniany 2 razy.
Lewy
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2005-12-20, 20:09

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: Lewy »

Powiadacie ze najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 2 AP'ów... Teraz jakie AP kupić?? Oczywiście nie w koszmarnych cenach...
Awatar użytkownika
brx
Użytkownik
Posty: 723
Rejestracja: 2004-06-24, 14:37
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Re: Nietypowa topologia sieci.... Help!!!

Post autor: brx »

Slackware Current - Kernel 2.6.18 - Xfce - - Aterm - Kadu
_______________________________________
Registered Linux User 363857 :D
ODPOWIEDZ