SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

beri
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-01-29, 19:15

SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: beri »

Witam!

Posiadam obecnie serwer zasobów oparty o system Novell, który udostępnia programy dosowe pracujące na bazie plików DBF, w necie znalazłem kilka informacji na temat tego, że samba może sobie nie poradzić z takimi programami.

Np tu: http://lists.pld-linux.org/mailman/pipe ... 46949.html


I tu pojawia się moje pytanie gdyż sieć rozrasta się dość szybko w mojej firmie i z dotychczasowych 10 klientów zrobiło się 30, a cena licencji na 10 użytkowników novell'a to około 4000 zł, chciałem wieć migrować na sambę (najprawdopodobniej z dystyrbucją SLACKWARE ;) - gdyż ten system znam tak 7/10 ;) ) ale po przeczytaniu informacji zaczynam się obawiać.

Czy ktoś z was obsługuje takie roziwązania?
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

Ja obsluguje. Wszak dla 3 stacji roboczych, a nie 30. Dziala bez problemow. Rozwiazanie to (Slackware+Samba+Stacje bezdyskowe+Dhcp+stary program cliperowski "SYSTEM01").
beri
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-01-29, 19:15

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: beri »

Tylko czy te 3 stacja pracują jednocześnie na tej bazie?

U mnie rzecz sie tyczy takiej sytuacji gdzie jak wyczytałem w necie kilku/kilkunastu użytkowników odpala ten sam program pracujący na tej samej bazie wtedy baza się "pięknie rozjeżdża" a dane są zbyt cenne żeby je w głupi sposób codzień tracić i naprawiać.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

beri pisze:Tylko czy te 3 stacja pracują jednocześnie na tej bazie?

U mnie rzecz sie tyczy takiej sytuacji gdzie jak wyczytałem w necie kilku/kilkunastu użytkowników odpala ten sam program pracujący na tej samej bazie wtedy baza się "pięknie rozjeżdża" a dane są zbyt cenne żeby je w głupi sposób codzień tracić i naprawiać.
Oczywiście, że pracują jednocześnie. Nie zauważyłem, aby dane się rozjeżdzały lub uszkadzały w jakikolwiek sposób.
Tak czy siak, przed taka migracją będziesz musiał zrobić testy praktyczne, równolegle z obecnym rozwiązaniem, a nie na zywioł.
beri
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-01-29, 19:15

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: beri »

Skyscraper pisze:przed taka migracją będziesz musiał zrobić testy praktyczne, równolegle z obecnym rozwiązaniem, a nie na zywioł.
Inaczej nie planuje.

Czy wobec tego samba wymaga jakiś specjalnych ustawień?
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

oto mój plik smb.conf

Kod: Zaznacz cały

[global]
    guest account	= nobody
    workgroup		= grupa
    server string	= serwer_grupy
    security		= share
    encrypt passwords	= yes
    local master	= yes
    preferred master	= yes
    domain master	= yes
    wins support	= yes
    os level		= 65
    unix charset	= iso8859-2
    dos charset		= cp852
    display charset	= iso8859-2
    log file		= /var/log/samba/log.%I
    log level		= 1
    max log size	= 5000

    socket options	= TCP_NODELAY SO_SNDBUF=8192 SO_RCVBUF=8192 IPTOS_LOWDELAY
    read raw		= yes
    write raw		= yes
    getwd cache		= yes
    preserve case	= yes
    short preserve case	= yes
    hide dot files	= yes
    max open files	= 500
    dead time		= 1
    keepalive		= 20

[system]
    path		= /mnt/system
    read only		= no
    public		= yes
    writeable		= yes
    create mode		= 0777
    directory mode	= 0777
    browseable		= yes
    guest ok		= yes
    oplocks		= no
    level2 oplocks	= no
    veto oplock files	= /*.DBF/*.dbf/*.CDX/*.cdx/*.EXE/*.exe
    blocking locks	= no
    dos filetimes	= yes
    dos filetime resolution	= yes
Poczytaj o wykorzystanych opcjach w dokumentacji. Wszystkie sa ważne i nie ma tutaj zbędnych. Zwróć uwagę na opcje blokujące: OPLOCK itp....
Awatar użytkownika
ak1977
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 2005-08-26, 09:33
Lokalizacja: Czestochowa

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: ak1977 »

WITAM
Odradzam sambe 3.X jesli masz mieszane windowsy na stacji roboczej tz. winxp, win98 itp.
i ma tam pracowac program w cliperze
W moim przepadufirma ma ok 12 koncowek, Slackware 10.2 default i skompilowana ze zrodel sambe 2.8,server to Fujitsu Simens Celeron 3Gz 512MB RAM
Dziala bez problemu
:-)
Ostatnio zmieniony 2006-10-04, 14:16 przez ak1977, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

ak1977 pisze:WITAM
Odradzam sambe 3.X jesli masz mieszane windowsy na stacji roboczej tz. winxp, win98 itp.
i ma tam pracowac program w cliperze
W moim przepadufirma ma ok 12 koncowek, Slackware 10.2 default i skompilowana ze zrodel sambe 2.8,server to Fujitsu Simens Celeron 3Gz 512MB RAM
Dziala bez problemu
:-)
Ciężko mi się ustosunkować, bo u mnie stacje robocze startują z dyskietek (etherboot) i pobierają mały obraz systemu (~1MB DOS+MSCLIENT) z serwera (Samba 3.x, Slackware 10.1), który to system po odpaleniu łączy się z serwere, mapuje dysk sieciowy i z niego uruchamia program.

A o jakich konkretnie problemach mówisz?
Niebieski
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-04-23, 18:28

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Niebieski »

Witam u mnie w sieci pracują użytkownicy (w sumie 30 użytkowników)na win95-98-Me -2000- xp home -xp prof a samba pełni funkcje serwera zasobów. Użytkownicy mają podmapowane dyski i pracują wspólnie na kilku bazach( porgam modułowy po okolo 5 użytkowników na moduł) baza jest oparta na plikach więc operacje czytania i zapisywania do pliku(bazy) najdłużej zajmuje otwarcie aplikacji(aplikacja dosowa). I oprócz tego że jak są większość jest zalogowanai i ktoś się nowy loguje to długo sie otwiera ( do 40 s ) to nie ma innych niedogodności.

Miałem też aplikacje która była napisana pod clipperem i oparta na dbf ale problem był taki że użytkownicy inni niż winxp nie mogli się zalogować do programu (chyba chodziło o buforowanie). Pokrótce żeby wejść do programu na win 9x trzeba było wejść pierwszym, użytkownicy na winxp wchodzili kiedy chcieli –wszyscy naraz też mogli.

Dobra teraz mój smb.conf

Kod: Zaznacz cały


[global]


workgroup = firma
server string = Samba
netbios name = Samba
security = user
log level = 2
load printers = no
printable = no
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 5000
local master = yes
keep alive =120
os level = 65
domain master = yes
preferred master = yes
wins support = yes
hosts allow =192.168.1.


[prog]
comment = prog
path= /dane/prog
vfs objects = audit recycle
browseable = yes
writable = yes
valid users = @ksiegowsc
recycle:repository =.KOSZ
recycle:keeptree = True
recycle:versions = True
recycle:touch = No
Skyscraper mam do ciebie parę pytań bo nie wiem czy te opcje które ty użyłeś by mi przyspieszyły działanie samby ?

Kod: Zaznacz cały

unix charset = iso8859-2
dos charset = cp852
display charset = iso8859-2 //ustawienie stron kodowych na pewno może się przydać
socket options = TCP_NODELAY (to jest domyślne)SO_SNDBUF=8192
SO_RCVBUF=8192 (zwiększa bufor nadawczy I odbiorczy podobno nie odczuwalne różnice) IPTOS_LOWDELAY
read raw = yes (domyślnie tak jest)
write raw = yes (domyślnie tak jest)
getwd cache = yes (domyślnie tak jest)
preserve case = yes (domyślnie tak jest)
short preserve case = yes (domyślnie tak jest)
hide dot files = yes //ukrywanie plików zaczynających się od kropki na początku ładniej wygląda
max open files = 500 //ograniczeni otwarcia maksymalnie do 500 plików
dead time = 1 // po minucie nie pracowania w programie rozłączasz klienta chyba ze progam sam odnawia połączenie z opcją poniżej
keepalive = 20 // co 20sekund sprawdzasz czy klient się nie rozłączył
[system]
oplocks = no // wyłączasz lokalne buforowanie nie obniży to wydajności
level2 oplocks = no
veto oplock files = /*.DBF/*.dbf/*.CDX/*.cdx/*.EXE/*.exe //podajesz pliki które nie //powinny być buforowane
blocking locks = no // moim zdaniem to też zwalnia
dos filetimes = yes // Zezwala użytkownikowi nie będącemu właścicielem pliku na zmianę //czasu modyfikacji pliku, jeśli zezwalają na to uniksowe prawa dostępu. Czyli to jak //najbardziej
dos filetime resolution = yes //podobnie
Na koniec jak parametry mają domyślnie coś ustawione to nie ma potrzeby tego pisać jeszcze raz?

Z chęcią poprawie swój smb.conf żeby go usprawnić czekam na sugestie.

Pozwoliłem sobie skomentować w twoim smb.conf czego nie znałem, nie byłem pewien ja coś źle zrozumiałem to popraw.
Awatar użytkownika
ak1977
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 2005-08-26, 09:33
Lokalizacja: Czestochowa

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: ak1977 »

Skyscraper na sambie 3.x mialem komunikaty typu: zbiory są niedostępne albo że plik *.ntx jest zablokowany .
Podobny problem na forum opisywal joz2791 (udzielales sie w tej dyskusij) on ustawil shared mode=no ale u mnie tak pieknie sypaly sie bazy ze szybko z tego pomyslu zrezygnowalem i przeszedlem na samba 2.2.8a ustawiajac standary typu veto oplock, oplock, blocking locks itp.
Moim zdaniem jest to specyfika pisania programow przez progarmistow.Mam inny program z ktorego korzysta ok 5 uzytkownikow i dziala na sambie 3.x i 2.2.8 bez problemu
Ostatnio zmieniony 2006-10-05, 07:51 przez ak1977, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

ak1977 pisze:Skyscraper na sambie 3.x mialem komunikaty typu: zbiory są niedostępne albo że plik *.ntx jest zablokowany .
Podobny problem na forum opisywal joz2791 (udzielales sie w tej dyskusij) on ustawil shared mode=no ale u mnie tak pieknie sypaly sie bazy ze szybko z tego pomyslu zrezygnowalem i przeszedlem na samba 2.2.8a ustawiajac standary typu veto oplock, oplock, blocking locks itp.
Moim zdaniem jest to specyfika pisania programow przez progarmistow.Mam inny program z ktorego korzysta ok 5 uzytkownikow i dziala na sambie 3.x i 2.2.8 bez problemu
Nie zaprzeczę, że jest tj mówisz. Wychodzi na to, że pozostaje kwestia wypróbowania róznych rozwiązań.
W moim przypadku konfiguracja, którą przedstawiłem sprawdza się świetnie. Jedyne co zzauwazyłem, że po wychodzeniu z programu, oczyszcza on relatywnie długo pliki tymczasowe które stworzył, jakieś 10-15 sekund. Ale nie mam czasu przyjrzeć się temu dokładniej. Może wpływ na to mają stacje bezdyskowe i to, że katalog TEMP jest współdzielnony między stacjami na serwerze. Gdybym sprobował utworzyc go w Ramdrivach poszczególnych stacji roboczych to by problem ustąpił.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SAMBA + programy DOS'owe działające na plikach DBF

Post autor: Skyscraper »

Niebieski pisze: Skyscraper mam do ciebie parę pytań bo nie wiem czy te opcje które ty użyłeś by mi przyspieszyły działanie samby ?

Kod: Zaznacz cały

unix charset = iso8859-2
dos charset = cp852
display charset = iso8859-2 //ustawienie stron kodowych na pewno może się przydać
socket options = SO_SNDBUF=8192
SO_RCVBUF=8192 (zwiększa bufor nadawczy I odbiorczy podobno nie odczuwalne różnice) IPTOS_LOWDELAY
hide dot files = yes //ukrywanie plików zaczynających się od kropki na początku ładniej wygląda
[system]
oplocks = no // wyłączasz lokalne buforowanie nie obniży to wydajności
level2 oplocks = no
veto oplock files = /*.DBF/*.dbf/*.CDX/*.cdx/*.EXE/*.exe //podajesz pliki które nie //powinny być buforowane
blocking locks = no // moim zdaniem to też zwalnia
Na koniec jak parametry mają domyślnie coś ustawione to nie ma potrzeby tego pisać jeszcze raz?
Wartość buforół nadawczego i odbiorczego dobrałem empirycznie. I uwierz, że była znacząca różnica. Testowałem transfer między serwerem a stacją dosową i serwerem a stacją linuksową.
Lokalne buforowanie plików baz danych powinno byc wyłączone po to aby zmiany w danych były na bieżąco publikowane i dostępne w bazie, a nie po opróżnieniu buforów.
ODPOWIEDZ