zwiechy serwera

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
keddie
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 2004-10-23, 11:07

zwiechy serwera

Post autor: keddie »

Witam.

Mam następujący problem: komputer udostępniający połączenie internetowe w sieci bardzo często się zwiesza.
Konfiguracja: łącze 20Mbit, Duron 1800Mhz, 2Gb RAM, dysk ATA i SATA, zasilacz 350W Codegen. Wiem, że komputer to nie szczyt marzeń, ale nie ja odpowiadam za finanse.

Obciążenie: około 600 userów.

Na czym pada: głównie na squidzie. Teraz to już nawet nie analizuje, po prostu jesli dostaje kernel panic to robi automatycznie restart. Czasami jednak "pada na twardo" (czarny ekran, zero reakcji, etc) i trzeba recznie wlaczyc/wylaczyc.

Probowalem roznych wersji squida, roznych kerneli (sa prawie minimalne, zadnych zbednych dodatkow) i ciagle jest to samo.

Pada glownie przy duzym obciazeniu lacza. Obciazenie procesora w granicach 0,3 - 0,6.

Temperatura w miejscu gdzie stoi jest dosyc wysoka - nie mierzylem, ale zakladam, ze kolo 26C (w zwyklej koszulce robi sie goraco :>). Chlodzenie komputera jest calkiem rozbudowane (na dyskach, na chipsecie, porzadny cooler na procku, na obudowie, dodatkowo ostatnio po prostu duzy wentylator wieje do srodka obudowy).


Przez swieta przy malym obciazeniu (1/6 normalnego) stal stabilnie dwa tygodnie, normalnie pada min. raz dziennie.

Co moze byc przyczyna? (zla konfiguracje serwera raczej odrzucam, jak juz pisalem probowalem roznych kerneli [zawsze 2.6.x] i roznych squidow - bez efektow).
Zasilacz? Za mala wydajnosc zestawu? Za cieplo?
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: zwiechy serwera

Post autor: maho »

Calkiem prawdopodobne ze zasilacz, musialbys jakas porzadna firmowa 500tke wrzucic, jak zliczyc wszystkie coolery, 2gb ramu, dyski, to troche wychodzi :)

http://www.journeysystems.com/power_sup ... ulator.php

zobacz wg tego ile Twoj sprzet wyciaga :)
Ostatnio zmieniony 2007-01-04, 01:15 przez maho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bing
Pomocnik
Posty: 825
Rejestracja: 2004-12-26, 22:40
Lokalizacja: Sk-ce

Re: zwiechy serwera

Post autor: Bing »

keddie, zasilacz może, ale nie dlatego że zbyt mały, a raczej dlatego że nie trzyma napięć, warto by to sprawdzić, do tego wysoka temperatura też robi swoje przy dużym obciążeniu.
BTW czy musisz mieć squida ? nie taki sprzęt na tylu userów.
Pozdrawiam
Bing
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: zwiechy serwera

Post autor: kazalot »

a sprawdzales temperature procesora? pamiec ram? przy squidzie chyba pamiec jest intensywnie obciazana,
zbyt ciasno wymuszone czasy opoznien dla slabej jakosci pamieci moga powodowac ze przy duzym obciazeniu podczas pewnych operacji pamiec zaczyna gubic dane a to pierwszy krok do zawieszenia,
memtest moze byc tu pomocnym narzedziem ale trzeba na troche maszyne odlaczyc zeby sprawdzic...
ostraf
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2006-04-01, 23:51

Re: zwiechy serwera

Post autor: ostraf »

Przyszepiłbym się na początek do 2 rzeczy
1) Procek (czyt. temperatura)
2) Zasilacz (czyt. ATX) + wyschnięte kondziłki na płycie głównej
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: zwiechy serwera

Post autor: Flash »

Albo może kondziołki są popuchnięte co się zdarza od wysokiej temperatury wewnątrz obudowy, procesor może być chłodny ale płyta jest nagrzana i się takie rzeczy dziają. Procesor raczej odrzucam bo jeżeli obciążenie jest w granicach 0,3-0,6 to pracuje na połowie mocy i ma jeszcze zapas. Sprawdź też zasilacz, może dawać niestabilne napięcie. Przy obciążeniu podaje niestabilnie i zawiesza kompa, zainwestuj w firmowy, dobry zasilacz, 500 to może za dużo, ale z 400W tagan będzie ok. Tutaj nie ma mocnej karty graficznej i odpada te kilkadziesiąt Watt.
Awatar użytkownika
matryc
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 2005-10-30, 09:51
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Re: zwiechy serwera

Post autor: matryc »

Używasz Layer7 filter dla oznaczanie pakietów?
U mnie niestety powodował on zwieszki serwera :(
A aktualizacja bazy protokołów nic nie pomagała
W tym momencie nie oznaczam poakietów za pomocą tego modułu
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Ukash
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 2004-12-05, 21:18
Lokalizacja: Lublin

Re: zwiechy serwera

Post autor: Ukash »

zasilacz - juz wymieniony
kondensatory - j.w
pamiec - j.w (memtest lub goldmem polecam)

temperatura - raczej nie powinno sie nic dziac przy 26 stopniach jezeli procesor jest odpowiednio chłodzony

karty sieciowe - to tez moze powodowac pady systemu, zaiwestuj kilka zl w jakies intele lub 3comy

Moze siedzi tam jakas badziewna plyta typu asrock i ktores z urzadzen na plycie sie wyklada.


I tak jak ktos wspomnial jest to troche za slaba maszyna na squida dla tylu userow.
[url=http://www.uptime-project.net/profile.php?uid=45750][img]http://img.uptime-project.net/img/8/45750.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
keddie
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 2004-10-23, 11:07

Re: zwiechy serwera

Post autor: keddie »

layer7 juz nie uzywam bo nie starcza procesora na przerobienie takiego ruchu jaki leci.

jesli chodzi o sieciowki to oczywiscie wszystkie mam 3com'a.

pamiec sprawna, testowalem (tylko przez pare minut - dluzej nie moge go wylaczyc)

udalo mi sie namowic dyrekcje na zasilacz chiefteca, dam znac jak przyjdzie czy wymiana pomogla.
Awatar użytkownika
Ukash
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 2004-12-05, 21:18
Lokalizacja: Lublin

Re: zwiechy serwera

Post autor: Ukash »

keddie pisze: pamiec sprawna, testowalem (tylko przez pare minut - dluzej nie moge go wylaczyc)
Przez kilka minut raczej sie na da przetestowac (u mnie 256 mb ddr testuje sie ponad 10 minut programem goldmem, i zdazylo mi sie ze dopiero pod koniec testu byly bledy). Albo test calej pamieci albo wcale bo czesciowo nie ma to sensu.

A co do testow to jezeli serwer sie zawiesza to chyba lepiej zrobic jakas dluzsza przerwe i znalezc problem niz co jakis czas go resetowac i zastanawiac kiedy znowu cos sie z nim stanie.

A przerwe zawsze mozna zrobic w nocy lub lepiej nad ranem. Praktycznie zaden klient nie zauwazy. U mnie w sieci (ponad 900 hostow) od 1-2 w nocy do 5-6 rano ruch na www praktycznie zamiera - czytaj ludzie nie siedza na necie, reszta to komputery zostawione na noc do sciagania.
[url=http://www.uptime-project.net/profile.php?uid=45750][img]http://img.uptime-project.net/img/8/45750.png[/img][/url]
dan-j2
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 2006-04-15, 09:08

Re: zwiechy serwera

Post autor: dan-j2 »

Ja bym osobiscie polecal postawic serwerek na intelu on jest duzo wytrzymalszy niz amd u mnie na pentiumie 4 i plycie na platformie intel jeszcze sie serwer nigdy nie zawiesil no jezeli chodzi o uzytkownikow w sieci to narazie mam tylko 100 ze squida zrezygnowalem bo z obciazenia pamieci 20% dochodzilo mi do 90% i wogle dysk mi zapychalo generalnie ze squidem wolniej chodzil net niz jak bez niego nie lepiej poprostu zainwestowac w szybsze lacza jezeli juz biora 20 mbit to dokupienie kolejnego lacza nie bedzie drogie i tak przy okazji na serwerze musze sie pochwalic mam uptime 109 dni 19 godzin 50 minut
dan-j2
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 2006-04-15, 09:08

Re: zwiechy serwera

Post autor: dan-j2 »

a jezeli musi byc squid to niech postawia go na drogim serwerku specjalnie do squida
slawciod
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2005-12-26, 00:57
Lokalizacja: z Tychow

Re: zwiechy serwera

Post autor: slawciod »

witam!

w zwiazku z tematem dorzuce jedno pytanie (moze i lame ale...):
jak wlaczyc logowanie _WSZYSTKIEGO_ co sie dzieje z serverem?
niestety tez mam pady serva i nie mam pomyslu co moze byc powodem. skala sieci mniejsza ale...

pozdrawiam
SlawcioD
w linuxie z regóły problem znajduje się pomiędzy krzesłem a klawiaturą...
viurek
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2006-05-25, 17:49

Re: zwiechy serwera

Post autor: viurek »

Miałem przypadek, że kernel sobie nie radził z uszkodzoną kartą w jednym z segmenów sieci, która co jakiś czas wysyłała do niego dziwne pakiety. Powodowało to zwiechę serwera (kilka padów dziennie) Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, ale wymiana samej karty u klienta pomogła. Ogólnie to mogą być miliony innych powodów. Spróbój postawić na jakiś czas inny serwer z tym samym systamem, ale bez squida i zobacz efekty
ODPOWIEDZ