moj dns...

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

moj dns...

Post autor: slimak »

Witam!
Mam takie male pytanko bo gdzies widze u siebie luke w wiedzy. A wiec od poczatku mam wykupiona domene powiedzmy ze jest to "mojadomena.com" w jednej z polskich firm. Chcialbym aby na zapytanie w stylu "tomek.mojadomena.com" odpowiadal moj dns ktory jest pod zewnetrznym stalym adresem ip, skonfigurowalem binda i zdaje sie all dzialac ale teraz pojawia sie problem z firma u ktorej wykupilem demene a mianowicie gdy w pola dotyczace pierwszego i zapasowego dna wpisuje adres ip (w panelu administracyjnym na stronie www firmy) to mi ich nie przyjmuje twierdzac iz musi to byc nazwa a nie adres ip. Gdy wpisuje tutaj nazwe "ns1.mojadomena.com" dostaje napis iz ta nazwa nie jest zarejestrowana w InterNic - o ile to moge zrozumiec no bo skad maja miec ta rejestracje o tyle nie kapuje czemu nie chce mi panel przyjac adresu ip to po pierwsze a po drugie o co chodzi z InterNic - czy aby miec wlasny serwer dns musze go gdzies rejestrowac?

Pozdrawiam.
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: moj dns...

Post autor: dozzie »

W DNS rekordy NS moga zawierac jedynie FQDN serwera DNS, dlatego twojego IP panel nie przyjmuje. Z kolei ta FQDN musi byc dostepna przy pomocy innych NS-ow, niz te, na ktore domena jest delegowana. Taki problem jajka i kury. Rozwiazaniem jest trzymanie FQDN NS-a poza domena, ktora jest na niego delegowana. Prawdopodobnie do twojego NS-a daje sie dobic przy uzyciu innej nazwy symbolicznej niz ns1.mojadomena.com., i to wlasnie ten adres wpisz (o ile nie spodziewasz sie, ze zostanie ci odebrany). W razie czego sprobuj tych polecen:

Kod: Zaznacz cały

host <ip-twojego-nameservera>
host <fqdn-uzyskany-z-poprzedniego-kroku>
Jesli adresy IP sie zgadzaja, to mozesz spokojnie podac te nazwe, ktora wyrzuci pierwszy `host'.
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: moj dns...

Post autor: slimak »

bash: host: command not found
dozzie prawde powiedziawszy to troszke to zakreciles i jakos nie kapuje. W jaki inny sposob mozna sie do mnie dobic poza ipkiem? FQDN ISP? ok jesli tak to jak to ustalic nie mam polecenia host :cry:
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: moj dns...

Post autor: Corvin »

polecenie host jest w BIND (jest też pakiet o tej nazwie)
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
slimak
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 2004-06-25, 20:21

Re: moj dns...

Post autor: slimak »

wiecie co tak jeszcze a propo dns nie moglem skonfigurowac binda korzystajac z opisu http://www.slackwarepl.eu.org/content/view/34/2/ nie wiedzialem czemu gdyz wsio robilem na podstawie tego textu, dopiero po przejrzeniu http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=4&show=35 udalo mi sie to postawic. Np. w moim przypadku named-checkzone wywalal blad z rekordem SOA robionym metoda z opisu pierwszego a poprawiajac wedlug opisu na newbie dziala :? - slack 10 named 9.2.3
hmm kolejna rzecz wpisujac w pliku strefy poddomenke np ftp.mojadomena.com:
zapis:
ftp IN A adres_ip
nie chce dzialac, natomiast wpisujac pelna dziala
ftp.mojadomena.com. IN A adres_ip
ciekawi mnie to czemu? Tak wogole w pliku strefy czyli /var/named/mojastrefa.com - co oznacza znak @ - wnioskuje iz on zastepuje nazwe domeny czyli linuxrulezz.com. tak? Bo przy takim zalozeniu a widze ze takie zostalo przyjete w pierwszym texcie o ktorym pisze to nie dziala :shock:

Corvin - no tak hehe host jest tyle ze w pakiecie z bindem, chcialem szybko sprawdzic ta komende i odpalilem na kompie ze slackiem ktory mam na drugim desktopie :oops:
[size=75][i][b]"When I look into your eyes
There's nothing there to see
Nothing but my own mistakes
Staring back at me"[/size][/i][/b]
ODPOWIEDZ