Transportowanie IP

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

socek
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2004-12-20, 16:15

Transportowanie IP

Post autor: socek »

W tej chwili w domu mam tak: Serwer z zew IP i wew 10.1.0.1 (on transportuje neta). Później inne kompy mają lokalne IP. Mój ma 10.1.0.2. Idzie tak zrobić, żeby mój komputer miał zew IP, a serwer 10.1.0.1 który by nadal tranportował neta, miałby tylko wew IP?
Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem.
"Wiedza uczy pokory, niewiedza pychy"
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: dozzie »

Źle. Nie rozumiem co to znaczy "transportował neta". Możesz mówić po polsku i bez prób używania terminologii?
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
socek
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2004-12-20, 16:15

Re: Transportowanie IP

Post autor: socek »

To znaczy, że serwer jest bramką. Serwer jest podpięty do internetu i udostępnia internet wszystkim komputerą w domu.
"Wiedza uczy pokory, niewiedza pychy"
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: miszmaniac »

Niestety, nie można tego zrealizować w taki sposób. Przekieruj sobie porty na odpowiednie usługi i będzie grało.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Transportowanie IP

Post autor: Lizard »

miszmaniac, to jak wytłumaczysz działanie modemu aDSL w trybie bridge z wbudowanym kernelem 2.4.18, który pracuje w sposób opisany przez soceka: komputer podłączony bezpośrednio z modemem kablem ethernet dostaje IP publiczne, a konfiguracja (http, telnet) modemu odbywa sie poprzez IP lokalne?
Error 404 - footer not found
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: miszmaniac »

To w jaki sposób inne komputery z sieci będą łączyć się z siecią? może się mylę, ale nie wyobrażam sobie w jaki sposób nie korzystając z bramy na tym komputerze do którego będzie bridge podłączy inne komputery na zewnątrz.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: Sad Mephisto »

Lizard pisze:miszmaniac, to jak wytłumaczysz działanie modemu aDSL w trybie bridge z wbudowanym kernelem 2.4.18, który pracuje w sposób opisany przez soceka: komputer podłączony bezpośrednio z modemem kablem ethernet dostaje IP publiczne, a konfiguracja (http, telnet) modemu odbywa sie poprzez IP lokalne?
Może nie jestem miszmaniakiem, ale i tak to wytłumaczę. Po pierwsze, modemy aDSL posiadają 2 interfejsy i zajmują się wyłącznie routowaniem pakietów. Jak powszechnie wiadomo, żeby jakiekolwiek urządzenie widziało urządzenie będące "po drugiej stronie" musi mieć adres należący do tej samej podsieci. Kolejną powszechną prawdą jest, że urządzenie posiadające więcej niż 1 interfejs może przesyłać pakiety z jednej podsieci do drugiej - proces ten nazywamy właśnie routingiem.

I teraz sumujemy powszechne prawdy. Ponieważ socek "po drugiej stronie" ma urządzenie działające w klasie publicznych adresów IP, to pierwszym urządzeniem po jego stronie musi być takie, którego adres należy do tej samej podsieci. Jeśli natomiast socek dogadałby się ze swoim ISP, który po swojej stronie zrobiłby routing z sieci 10.x.x.x. na pulę publiczną (ale nie zrobi, bo po co?), to jego serwer mógłby się zachowywać tak, jak to socek opisuje w swoim pierwszym poście. Ale w tym przypadku to naprawdę nie ma sensu.
Ostatnio zmieniony 2007-09-29, 23:23 przez Sad Mephisto, łącznie zmieniany 1 raz.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: miszmaniac »

Sad Mephisto, no właśnie :)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: snaj »

Sad Mephisto pisze: Po pierwsze, modemy aDSL posiadają 2 interfejsy i zajmują się wyłącznie routowaniem pakietów.
Nie jest tak do konca, CPE ustawiane u klienta znajdujace sie pod opieka jasnie nam panujacej telekomuny moze dzialac w 3 trybach: bridge, pppoe i pppoa, wiec nie zawsze zajmuje sie routowaniem pakietow :)
Sad Mephisto pisze: Jak powszechnie wiadomo, żeby jakiekolwiek urządzenie widziało urządzenie będące "po drugiej stronie" musi mieć adres należący do tej samej podsieci.
Rozpatrujac warstwe 3 OSI teoretycznie to tak, praktycznie nie musi. Jesli chodzi o inne warstwy to juz zupelnie inna bajka :)
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: dozzie »

snaj pisze:
Sad Mephisto pisze:Jak powszechnie wiadomo, żeby jakiekolwiek urządzenie widziało urządzenie będące "po drugiej stronie" musi mieć adres należący do tej samej podsieci.
Rozpatrujac warstwe 3 OSI teoretycznie to tak, praktycznie nie musi.
Teoretycznie musi? Ja bym powiedział, że nie musi zwłaszcza teoretycznie. Wystarczy dodać odpowiedni routing na jednym i drugim urządzeniu (przy czym to nie musi być połączenie punkt-punkt, sieci z broadcastem, jak ethernet, też się nadadzą).
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: Sad Mephisto »

Ale przyznasz, że to jest rozwiązanie trochę za bardzo na siłę. Poza tym jest to dość kłopotliwe dla adminów ze sklerozą, którzy mają problemy z ogarnięciem struktury swojej sieci ;)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: dozzie »

Sad Mephisto pisze:Ale przyznasz, że to jest rozwiązanie trochę za bardzo na siłę.
Nie. To rozwiązanie dość naturalne. Zresztą zastosowałem to kiedyś w jednym miejscu.
Sad Mephisto pisze:Poza tym jest to dość kłopotliwe dla adminów ze sklerozą, którzy mają problemy z ogarnięciem struktury swojej sieci ;)
Nie. To kłopotliwe dla adminów w ogóle, bo niestandardowe, więc trzeba o nim specjalnie pamiętać.
-zsh
#!/bin/bash
#!/usr/bin/perl -w
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Transportowanie IP

Post autor: Ciuciu »

Cieżko mi zrozumieć, o co sockowi chodziło, ale nei dałoby się przenieść wszystkich połączeń z flagą --syn na wewnętrzny adres IP kompa socka?

W ten sposób wszystkie established etc, wychodzące byłby załatwione, server by nie pozwalał, ze sobą nic nawiązywać, a all śmieci leciałbyby do socka ^^
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
socek
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2004-12-20, 16:15

Re: Transportowanie IP

Post autor: socek »

Chodzi mi dokładnie o to, że mam pewną grę-serwer. Ten serwer wykrywa z jakie IP są przypisane do kompa. I jak odpalam tą grę, nawet przy transportowaniu portów, to nikt nie umie się ze mną połaczyć. Dlatego chciałbym mieć zew IP.
"Wiedza uczy pokory, niewiedza pychy"
ODPOWIEDZ