Jak zablokować LAN?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

irek-t
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2006-01-09, 08:54

Jak zablokować LAN?

Post autor: irek-t »

Witam mam pytanko mam serwer na linuksie slackware dzielący ruch internetowy na najemców.
Ostatnio najemcy zgłaszają mi potrzebę tego by zablokować możliwość korzystania z otoczenia sieciowego chodzi o to by komputery w otoczeniu sieciowym się nie widziały wzajemnie
jak to zrobić na linuxie? czy w ogóle można?
jeśli można to proszę o konkretne rady. Pisanie tylko słowa "można" raczej mi nie pomoże
proszę o pomoc

i dziękuję
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: Radek_R: 2007-11-30, 19:04 ]
Poprawna pisownia niektórych wyrazów zaznaczona na niebiesko. Pisz poprawnie!
Ostatnio zmieniony 2007-11-30, 19:03 przez irek-t, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
freak117
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: 2006-12-13, 21:26
Lokalizacja: z sieci

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: freak117 »

Jeśli za serwerem masz zwykłego switcha (a raczej masz) to chyba nic się z tym nie da zrobić. Jeśli w sieci jest mało komputerów to możesz poustawiać im adresy IP z różnych podsieci (nie wiem jak zachowa się windows ale otoczenie sieciowe nie powinno działać). Tak do końca to nie rozumiem co im w tym przeszkadza - wystarczy zmienić grupę roboczą i już się nie widzą jak nie chcą.
W3 rulez ;D
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: maho »

było, zmien nazwe tematu bo nic nie mowi...
Ostatnio zmieniony 2007-11-30, 16:17 przez maho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matryc
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 2005-10-30, 09:51
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: matryc »

Najprosciej to niech sobie sami wykasuja:
" Udostepnianie plikow i drukarek w sieciach "
lub
Inna konfiguracja sieci IP/MASKA dla kazdego najemcy
lub jeszcze inne kombinacje :)

POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: Outlaw »

matryc, ma racje, niech klienci sobie wyłączą klienta sieci network.... i udostępnianie plików i będzie po sprawie ;)
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: Lizard »

freak117 pisze:Jeśli w sieci jest mało komputerów to możesz poustawiać im adresy IP z różnych podsieci (nie wiem jak zachowa się windows ale otoczenie sieciowe nie powinno działać).
Niestety, ale protokół smb działa "po nazwach", a nie adresach IP, więc komputery nadal będą się widzieć.
freak117 pisze:Tak do końca to nie rozumiem co im w tym przeszkadza - wystarczy zmienić grupę roboczą i już się nie widzą jak nie chcą.
Zmiana grupy roboczej nic nie zmieni, gdyż taki podział (na grupy) ma charakter porządkowy, a nie bezpieczeństwa.

Najlepsze i jedyne rozsądne rozwiązanie podał matryc. Jak użytkownicy sami się nie zabezpieczą, to nikt tego nie zrobi za nich.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
kajoj
Użytkownik
Posty: 514
Rejestracja: 2005-04-20, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: kajoj »

Lizard pisze:Niestety, ale protokół smb działa "po nazwach", a nie adresach IP, więc komputery nadal będą się widzieć.
ale firewall systemy łyndołs domyślnie wpuszcza pakiety SMB tylko z "sieci lokalnej" którą definiuje siebie jako sieć interfejsu. Co więcej rozgłoszenia swojej obecności idą (o ile mnie pamięć nie myli) na broadcast "sieci lokalnej".
[url=http://xt24.eu/sklep/linux/]Koszulki Slackware[/url]
Nie wierz w cuda
- zdaj się na nie.
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Jak zablokować LAN?

Post autor: Lizard »

kajoj, to o czym piszesz jest cechą NetBIOS over TCP/IP, a nie samego smb. Z jednym się zgodzę, dal końcowego użytkownika efekt jest taki jak opisujesz. :)
Error 404 - footer not found
ODPOWIEDZ