Statystki transferu userów co najwydajniesze?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

overburn
Użytkownik

Statystki transferu userów co najwydajniesze?

Post autor: overburn »

Witam

Chce sobie zrobić statystyki które pokażą mi z jaką prędkością sciągają userzy i chciałem użyć do tego mrtg, ale przy 500 userach to by za bardzo obciążyło serwer, nie mam za bardzo czasu by testować wszystkie dostępne programy, więc tu się pytam jaki program do tego celu można użyć który najmniej będzie obciążał serwer? chodzi tylko o prędkości z jakimi userzy sciągaja i nie musi być live byle tylko pokazywało kto kiedy i jak szybko.
Ostatnio zmieniony 2008-02-21, 21:59 przez overburn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
xil
Moderator
Kontakt:

Re: Statystki transferu userów co najwydajniesze?

Post autor: xil »

a tam, marudzisz.

jesli masz regulki dla kazdego usera osobno wystarczy wziasc i zciagnac liczniki z iptables.

lub sciagnac liczniki z kolejek (tc), jesli sa - snaj pisal jakies cudo do parsowania HTB i H-FSC i pokazywania aktualnych predkosci.

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac »

To wygląda na fajny artykuł:
http://www.linux-magazine.pl/issue/04/C ... tables.pdf
Szczerze mówiąc wątpię, żeby to robiło różnice dla mrtg, że masz 500 hostów. Chyba, że masz naprawdę słabą maszynę, ale samo zliczanie danych do rrdtool zabiera mało zasobów. Ja mam na routerze celerona 500 z 256 RAM i do rrd ściągam statystyki z 50 źródeł. Z obserwacji widzę, że po 1 czasu procesora to nie zjada ani trochę, a pamięci to może z 2%, w czasie pracy. Także, nawet mnożąc to x10, w co akurat wątpię, żeby było osiągane, to zajęcie 50MB ramu nie byłoby raczej takim problemem, a na pewno jednocześnie to nie jest zliczane, więc nie będzie tyle osiągać.
Może po prostu ustaw w mrtg, mniejsza częstość próbkowania, np co 30 sekund, albo więcej. W sumie to nic nie kosztuje sprawdzić, skrypt można łatwo napisać, a można osiągnąć super wyraźny odczyt.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

maho
Użytkownik

Post autor: maho »

rrdtool + lstat + troche roboty i wszystko masz elegancko pokazane bez nadmiernego obciazania maszyny :)

mancin
Użytkownik

Post autor: mancin »

lstat, 200 wykresów, duron 1 ghz, 256 ram i się nudzi

overburn
Użytkownik

Post autor: overburn »

czyli jak mam semprona 2,4 i 512 ramu i w sumie sam routing+htb tylko ustawione i apache, bez żadnego proxy, to mogę spokojnie lstata albo mrtg użyć i nie zabije mi to proca przy robieniu wykresów dla nawet więcej niż 500 userow right?
Ostatnio zmieniony 2008-02-23, 12:56 przez overburn, łącznie zmieniany 1 raz.

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac »

Nie ma obaw. Taki komputer to spokojnie obsłuży lstata. Dodatkowo otrzymasz bonus w postaci statystyk obciążenia systemu, dysków i sieci w sumie.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

ODPOWIEDZ