Konfiguracja domeny z kontami mobilnymi w pracowni szkolnej

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Kontakt:

Konfiguracja domeny z kontami mobilnymi w pracowni szkolnej

Post autor: VoyciecH » 2008-03-28, 11:49

Witam,

mam pracownię z kilkunastoma komputerami ze Slackware. chciałbym, aby każdy użytkownik mógł logować się na swoje konto z dowolnego komputera w tej pracowni i zawsze mial swój katalog domowy i pulpit (tak jak domeny w Windows).
To jest mi bardzo potrzebne, bo jak jest wiecej uczniow niz komputerow to nie mozna na stale wskazac uczniowi miejsca.

Dowiedziałem się, że sprawę załatwia NIS+NFS.

Znalazłem to: Slackware-NIS (na samym dole) oraz Slackware-NIS-mini-howto. Zastosowałem u siebie, ale mimo kilku podejść nie udało mi się osiągnąć żądanego rezultatu.

Jedyne co udało mi się zrobić to logowanie, ale bez pobrania z serwera katalogu domowego. Udało mi się też ręcznie podmontować katalog z katalogami domowymi uzytkownikow, ale jest to o wiele za malo (chcialbym, zeby to wszystko dzialalo w trybie 4).

Zauważyłem też, że w Slackware jest skrypt /etc/rc.d/rc.yp - probowalem go uruchomic, ale wyniki byly marne.

Już ręce mi opadają, bo nie umiem sam sobie z tym poradzić. A może ktoś ma skonfigurowane konta mobilne i mógłby się podzielić swoją wiedzą.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Voyciech.

P.S. Pisałem już na ten temat (http://forum.slackware.pl/viewtopic.php ... hlight=nis), ale nie było odzewu :(
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/

Awatar użytkownika
myuser
Użytkownik
Kontakt:

Re: Konfiguracja domeny z kontami mobilnymi w pracowni szkolnej

Post autor: myuser » 2008-03-28, 13:57

A nie wystarczy zwykla Samba? Mozna podmontowac automatycznie katalog domowy jako dysk sieciowy dzieki skryptowi bat (koniecznie napisany pod Win) umieszczenu na serwerze. No i pulpit tez dalo sie bez problemu importowac w systemach nowszych niz Win 98 o ile dobrze pamietam. Zachecam do lektury bardzo popularnego ebooka o SMB (taki rozpowszechniony w internecie zajmujacy bardzo niewiele). Dalszych info nie podam bo nie wiem jak to by sie odnosilo do regulaminu...
Ostatnio zmieniony 2008-03-28, 13:58 przez myuser, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik

Post autor: darjerz » 2008-03-28, 14:12

A po co SMB dla komputerów ze Slackware?
Myślę, że pomoże ci ktoś kto to już przerabiał a że raczej rozwiązanie rzadko spotykane ..... trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.

mpier
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mpier » 2008-03-28, 17:51

VoyciecH pisze:Jedyne co udało mi się zrobić to logowanie, ale bez pobrania z serwera katalogu domowego. Udało mi się też ręcznie podmontować katalog z katalogami domowymi uzytkownikow, ale jest to o wiele za malo (chcialbym, zeby to wszystko dzialalo w trybie 4).
Nie próbowałeś może dopisać zdalnego /home do fstaba?

Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: VoyciecH » 2008-03-28, 19:34

myuser pisze:A nie wystarczy zwykla Samba?
Ja mam Slackware na wszystkich komputerach. Gdy stosowalem Windows na stacjach roboczych, wtedy mialem SAMBĘ.
mpier pisze:Nie próbowałeś może dopisać zdalnego /home do fstaba?
Dla 300 uczniów? Poza tym nie wiem, ktory uczen bedzie przy ktorym kompie...
darjerz pisze:trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Wlasnie sie uzbrajam :)
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
----------------

Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik

Post autor: darjerz » 2008-03-28, 20:15

Kod: Zaznacz cały

Nie próbowałeś może dopisać zdalnego /home do fstaba?

Dla 300 uczniów? Poza tym nie wiem, który uczeń będzie przy którym kompie...
A to nie da się wykonać z /etc/profile aby był tworzony katalog domowy konkretnego usera przy logowaniu z tym że chyba trzeba by dać uprawnienia do nadpisywania fstaba a może jakoś inaczej da się to obejść np sudo? np:

Kod: Zaznacz cały

cat  /zdalny/home/$USER >> /etc/fstab
A no i tak przemyślałm, że trzeba by przecież regułkę coby sprawdzał czy taki wpis :D jest już
Ostatnio zmieniony 2008-03-28, 20:21 przez darjerz, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.

Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Kontakt:

Post autor: Sad Mephisto » 2008-03-28, 20:53

VoyciecH pisze:
mpier pisze:Nie próbowałeś może dopisać zdalnego /home do fstaba?
Dla 300 uczniów? Poza tym nie wiem, ktory uczen bedzie przy ktorym kompie...
A w czym problem? Stawiasz serwer dedykowany (najlepiej z jakimś RAIDem), na którym będą przechowywane wszystkie katalogi użytkowników. Zdalnie montujesz ten dysk pod /home (nfs! nfs!), a każdy logujący się uczeń będzie miał możliwość zaglądania tylko do swojego katalogu bez względu na to, na którym komputerze jest zalogowany.

Pomyśl o quocie. 100MB to chyba rozsądna wielkość, 30GB na wszystkich uczniów to nie jest tak dużo.

Edit: No na tej partycji możesz też trzymać pliki, do których będą prowadziły symlinki z /etc/passwd i shadow - chyba, że logowanie chcesz zrobić jakoś inaczej (tutaj tylko teoretyzuję)
Ostatnio zmieniony 2008-03-28, 20:55 przez Sad Mephisto, łącznie zmieniany 2 razy.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]

Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: VoyciecH » 2008-03-29, 11:40

Problem w tym, że nie mam wizji, co dokladnie musze zainstalowac i skonfigurowac, zeby osiagnac efekt podobny do domeny SBS 2000 (wywalilem SBS 2000, ale nie wiem, jak osiagnac podobny efekt w Slackware).
Ostatnio zmieniony 2008-03-29, 11:45 przez VoyciecH, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------

Awatar użytkownika
Spaulding
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Spaulding » 2008-03-29, 18:54

Edit: No na tej partycji możesz też trzymać pliki, do których będą prowadziły symlinki z /etc/passwd i shadow - chyba, że logowanie chcesz zrobić jakoś inaczej (tutaj tylko teoretyzuję)
to i /etc mozna by zrobic po nfs ;-) i konfiguracja wszystkich kompow bylaby taka sama... a admin by na glownym wszystko skonfigurowal.