CIFS? Samba? WEBDAV?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kryr
Użytkownik

CIFS? Samba? WEBDAV?

Post autor: kryr » 2008-04-06, 14:24

Witam,

Chcę uzyskać coś takiego:
Użytkownicy Windows montują dysk sieciowy przez podanie adresu: //serwer.siec/nazwa_uzyt
Logują się jakimś tam swoim hasłem i mają dostęp do swoich plików.
serwer.siec jest nazwą "rozwiązywaną" przez DNS.

Dobrym pomysłem byłoby chyba użycie CIFS i samby...wtedy i użyt Windows i użyt Unixów mieliby bezproblemowy dostęp do plików... Ale niewiem w jaki sposób skonfigurować SAMBA tak by używała wyłącznie TCP, bez netbios, bez jakichkolwiek usług związanych z domenami windowsowymi, rejestrowaniem komputerów itd....

Kombinuje też z wykorzystaniem WEBDAV ale niewiem czy będzie to dobrze działać z plikami >1GB, pozatym problemem jest wtedy użycie Apacha, tak by miał on uprawnienia logujących się użytkowników....
Jeszcze pod uwagę biorę FTP ale wtedy problemem staje się firewall jeśli FTP otwiera sobie dodatkowe porty i brak szyfrowania - dobre byłoby SFTP ale korzystanie z WinSCP byłoby zbyt upierdliwe dla użytkowników...
No i chyba niema już żadnych innych serwisów które mógłbym wykorzystać...

Help! i pozdrawiam...

Awatar użytkownika
wojtekor
Użytkownik
Kontakt:

Re: CIFS? Samba? WEBDAV?

Post autor: wojtekor » 2008-04-07, 03:09

co do konfiguracji samby to zobacz czy tu nie znajdziesz jakiejs wskazowki http://unixy.pl/forum/art/pdf/abc_samby.pdf
linux registered user # 447967
linux registered machine # 354787

kryr
Użytkownik

Post autor: kryr » 2008-04-13, 22:03

Niezbyt wiele wskazowek :-(
Napewno niebede odpalal nmbd....tyle tylko wiem ;-)

Sprobuje poeksperymentowac jeszcze z apachem i mod_privsep...bycmoze wtedy webdav zacznie dzialac sensownie...

Co do SFTP to pod windowsa znalazlem http://sourceforge.net/projects/swish/ tyle ze to jakas tam bardzo wczesna wersja i jeszcze nie dziala w jakikolwiek funkcjonalny sposob (wiem ze to slackowe a nie windowsowe forum ale gdyby ktos mial kiedys na nim szukac odpowiedzi na takie pytanie jak moje to ten link sie moze przydac...)

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac » 2008-04-14, 08:00

Użytkownicy windowsa mogą też zaciągnąć zasób nie podając nazwy netbios, za pomocą ip //192.168.1.111/zasob, więc w teorii nie trzeba używać daemona nmbd, w manualu tego pliku jest nawet napisane, że on tylko nasłuchuje i wysyła adres ip dla danej nazwy netbios.

Jeśli nazwa komputer.siec jest w lokalnym dnsie to nie jest powiedziane, że windows będzie ją jako taką traktował. Po dopisaniu nazwy do pliku hosts nazwa jest zamieniana na ip, także może patent z dnsem faktycznie zadziałać.

Jak wyobrażasz sobie zalogowanie użytkownika loginem i hasłem nie rejestrując przy okazji informacji związanych z komputerem? Logowanie do domeny to zupełnie inna bajka, ale przed nawiązaniem komunikacji sam komputer musi być uwierzytelniony.

Nie wiem czy pisać Ci o obsłudze samby, w samym pliku smb.conf ustawiasz security na user i potem za pomocą smbpasswd dodajesz nowych użytkowników z dostępem do poszczególnych zasobów pamiętając, że każdy musi mieć odpowiednika w uzytkownikach unixowych.

W razie co to pisz to coś powalczymy.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

Awatar użytkownika
matryc
Użytkownik

Post autor: matryc » 2008-05-23, 18:37

Witam!
Temat bardzo mnie ciekawi! :)
Przyznam, że też myślałem o czymś takim, nazwijmy to " edysk " w sieci lokalnej.
Zastanawiałem się nad serwerem NFS + darmowe programy dla klientów Windows, ale nie wiem jak z uwierzytelnianiem i do tego tych klientów pod windowsa nie ma za wiele.

kryr czy osiągnąłeś cel :?:

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac » 2008-05-26, 08:38

Tylko po co tak kombinować skoro Windows ma wbudowany mechanizm obsługi plików po sieci? Problemem jest podłączanie do zasobów, ale to się rozwiązuje plikiem *.bat. (Z jakiegoś powodu windows XP nie umie przy logowaniu podłączyć spowrotem z hasłem zasobu Samby).
Windows sam w sobie bardzo ładnie komunikuje się z serwerem i zasobami na nim. W Sambie istnieje troszkę inny problem. Jeśli serwer plików jest pod kontrolą Windows, to uwierzytelnianie jest tylko pierwszym elementem zabezpieczenia. Drugim są rozszerzone prawa NTFS do plików. W sambie można niby to też ustawić, ale działa do gorzej. Dużo rzeczy można rozwiązać bez szczególnego uwierzytelniania, a w środku katalogów ustawić prawa NTFS, np. żeby katalog nie był widzialny dla ludzi nie należących do danej grupy (oczywiście możliwość wejścia do katalogu ustawia się osobno).
Może to trochę antyreklama dla Linuksa, ale od tej strony, środowiska Active Directory są bardzo fajnie rozwiązane.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

ODPOWIEDZ