geolokalizacja - jak to zrobic?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
yacooh
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2006-04-25, 09:28
Lokalizacja: wawa

geolokalizacja - jak to zrobic?

Post autor: yacooh »

Pytanie moje brzmi dokladnie tak, jak w tytule. Czy ktos ma pomysl jak moglbym zrobic geolokalizacje uzytkownika podlaczajacego sie do mojego apacza (moze istnieje jakis modul)? Zalozmy, ze chce serwowac kontent www tylko dla uzytkownikow z Polski i ew. posiadam zakresy adresow IP "przypisanych" do PL.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: geolokalizacja - jak to zrobic?

Post autor: miszmaniac »

Najprostsze rozwiązanie podpowiada chyba plik httpd.conf:

Kod: Zaznacz cały

    <Directory "/usr/share/doc/">
        Options Indexes MultiViews FollowSymLinks
        AllowOverride None
        Order deny,allow
        Deny from all
        Allow from 127.0.0.0/255.0.0.0 ::1/128
    </Directory>
Jeśli znasz zakresy IP to dodajesz je do allow from i z głowy. Możesz to ładnie rozpisać w dodatkowym pliku np. polska.conf za pomocą include.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Awatar użytkownika
yacooh
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2006-04-25, 09:28
Lokalizacja: wawa

Re: geolokalizacja - jak to zrobic?

Post autor: yacooh »

Dzieki za odpowiedz. O tym rozwiazaniu myslalem, ale chcialem go uniknac, bo tych zakresow jest ok 1300 ;) i myslalem nad jakims modulem do Apache.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: geolokalizacja - jak to zrobic?

Post autor: mina86 »

Nie mam czasu sprawdzać w tym momencie, ale wydaje mi się, iż Allow from *.pl powinno załatwić sprawę na drugi z opisanzch przez Ciebie sposób. Oczywiście będzie to wymagać reverse DNS.

Problem z dodawaniem wszystkich zakresów IP przydzielonych dla Polski może być taki, iż będzie to obciążało serwer (nie wiem, nie testowałem). Można to próbować rozwiązać w ten sposób, iż tworzymy 2MiB plik, gdzie konkretny bit oznacza, czy dany 24-bitowy prefiks (odpowiadający połóżeniu bitu w pliku) należy do zakresu polskich adresów. Teraz piszemy prosty program, który to sprawdza i podczepiamy pod mod_rewrite. Oczywiście może się okazać, że będzie to rozwiązanie wolniejsze.

Oczywiście można też zrobić to bezpośrednio w skrypcie, który serwuje stronę, co może być jeszcze lepsze (oczywiście to nie blokuje przed ściaganiem plików).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
intosh
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 2006-07-04, 13:34
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: geolokalizacja - jak to zrobic?

Post autor: intosh »

Chyba słabo szukałeś, podpowiedź: GeoIP. Są moduły do Apache, Lighttpd, program pod CLI, biblioteki do C, skrypty PHP... Co pokazuje możesz zobaczyć też na mojej stronie.
:: everyone in the world is doing something without me ::
ODPOWIEDZ