Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

qubek
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2006-08-15, 17:42

Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: qubek »

witam

Postanowiłem zapanować nad małą siecią, chodzi mi głównie o sprawiedliwy i dynamiczny podział pasma (łącze ADSL 1Mbit/256kbit).

Sieć wygląda tak (a raczej ma wyglądać bo ath0 jeszcze niezainstalowane) :
Obrazek

Chcialbym miec mozliwosc kontroli pasma dla poszczegolnych uzytkownikow, zarowno downloadu jak i uploadu (choc z uploadem nie ma jeszcze problemu). Jak widać, serwerek (z kilkoma uslugami juz, a więc podzial pasma będzie kolejną) na slackware 11.0 (jajko 2.4.26.5) ma tylko jeden interfejs (eth0), a będzie jeszcze drugi, za to bezprzewodowy (jako AP) - ath0 (karta tplinka na atherosie). Jesli byloby to nieuniknione, moglbym połączyć serwerek drugim interfejsem (eth1) z switchem, ale wolałbym pozostać przy jednym (eth0), o ile to będzie mozliwe.

Chcialbym uruchomic na nim cos w stylu HTB + ew. IMQ (jestem jeszcze zielonkawy w tej kwestii, więc proszę przymknąc oko jesli wymienilem niewlasciwe narzędzia), i tutaj własnie kieruje pytanie do znawców, o pomoc w doborze odpowiednich narzędzi, wskazówke jak najrozsądniej zrealizować podzial takiego pasma. Jak wspomnialem, dla kazdego uzytkownika chcialbym miec mozliwosc ustalania dolnej i gornej granicy (a więc po IP czy MAC), zarowno dla stacji wpiętych bezposrednio w switch-modem jak i tych "bezprzewodowych".

Wiem, ze mozna kupic modem+router linksysa z ap (i tomato na pokladzie), ale tutaj muszę wykorzystac to, co jest (widoczne na schemacie).

Proszę o wskazówke, jak to sensownie zrealizowac (dodam, ze to siec praktycznie domowa, więc spokojnie mozna eksperymentowac), wykluczam tutaj uzycie np mikrotika, serwer powinien dzialac nadal na slackware. Chętnie uslyszę cos w stylu "zapoznaj się z x i y", ale tez czy siec w tej postaci fizycznie będzie nadawac się do takiego dynamicznego podziału opartego np. o HTB (bo zdaje się ze tam jeden fejs jest na swiat a drugi na lan, a tutaj sprawa sie troche komplikuje)

z gory dziękuje za wszelką pomoc:)
qubek
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2006-08-15, 17:42

Re: Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: qubek »

super, wygląda obiecująco. Jeśli pojawia sie jakies problemy, będę pytał.
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 13:54 przez qubek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: Outlaw »

Problem pojawia się dopiero przy drugim łączu, właśnie z tym mam teraz problem. Może ktoś już dopasowywał te skrypty pod obsługę dwóch łącz? Jeśli nie to będzie trzeba samemu coś wykombinować ;/
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: snaj »

Przeciez o grzebanie w 'bebechach' wlasnie w linuxie chodzi, wiec co sie smucic :)
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
qubek
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2006-08-15, 17:42

Re: Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: qubek »

Mowisz o drugim laczu dsl? Mnie wprawdzie ten problem nie dotyczy, ale jest inny...

W dokumentacji rozroznia sie interfejsy WAN (u mnie eth0) i sieci wewnetrznej (u mnie ath0), w moim przypadku zas interfejs eth0 jest takze polaczeniem z siecia wewnetrzna (do switcha z wbudowanym modemem). Czy w takiej sytuacj koniecznym będzie zainstalowanie drugiej sieciowki (eth1) i polaczenie jej ze switchem (czy to poprawne?) Oczywiscie w konfiguracji komputerow podlaczonych bezposrednio do switcha-modemu bramką internetową będzie serwer na slacku (o ile dobrze kombinuję).
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Dynamiczny podział pasma w małej sieci

Post autor: Outlaw »

Nie będzie konieczne. Po prostu będzie ten sam interfejs dla oby dwóch sieci ;)

snaj, wiemy wiemy :) więc w weekend zabieram się do roboty :)
ODPOWIEDZ