ftp + samba zdalne dyski

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

galgans78
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-25, 02:11

ftp + samba zdalne dyski

Post autor: galgans78 »

Witam. Borykam się z problemem ustawiania odpowiednich uprawnień dla katalogu na dysku zdalnym. Powiedzmy że jest serw1 na którym jest zainstalowany proftp zamontowane są dyski w tym serw. zrobiony poprawnie konfig do ftp i wszystko działa bardzo dobrze. Dyski na tym ftp są już zajęte więc postanowiłem dołożyć kolejny serw2, na którym zainstalowałem sambe. Na serw1 został zamontowany zdalny katalog z serw2. Łącząc się przez ftp z serw1 pokazują mi się wszystkie katalogi z serw1 z którymi niema problemu. Natomiast katalog TEST (zdalny montowany przez sambe z serw2) jest widziany, mogę się na niego dostać przeglądać i kopiować z niego. Problem jest przy wrzucaniu do tego katalogu. Niemożna ani utworzyć katalogu ani pliku. Uprawnienia dla katalogów na serw1 to user i ftp 40777 . Użytkownicy logują się na anonymous. Proszę o podpowiedz ewentualnie może jest jakiś inny sposób na montowanie zdalnych katalogów.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: Outlaw »

Dołożyłeś dysk czy serwer drugi, bo tego nie zrozumiałem. Problem jest w konfiguracji samby. Nie ma ona uprawnień do tworzenia plików i katalogów, a raczej user anonymous nie ma tego, więc przejrzy dokładnie config samby.

Ale jeśli dokładałeś sam dysk to nie lepiej było po prostu stworzyć na nim nową partycje i dostać się do niej przez ftp bez problemu?
Ostatnio zmieniony 2008-12-25, 02:35 przez Outlaw, łącznie zmieniany 1 raz.
galgans78
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-25, 02:11

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: galgans78 »

dołożyłem drugi serwer z dyskami i na serw1 zostały one zamontowane przez sambe. czyli powiedzmy że serwer1 ma swoich 8 dysków które działają i konfig do tych dysków dla ftp jest ok. Oczywiście został zrobiony dodatkowy wpis do konfigu ftp dla dysku na serw2, który jest zamontowany zdalnie.Nie wiem ja to wytłumaczyć inaczej :)
dołączam smb.conf

[global]
workgroup = DOM
server string = Komputer z Linuxem
netbios name = samba
guest account = nobody
security = share
password level = 0
username level = 0
smb password file = /etc/samba/smbpasswd


[udostepniony]
comment = przykladowy katalog udostepniony
path = /home/samba
read only = no
guest ok = yes
writable = yes

Jeżeli jest coś z nim nie tak prosze o pomoc
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

witam serwus wszystkim mam taki system Wersja 1.250 na serwer (Slackware Linux 10.1) z lms dodałem dysk drugi zrobiłem partycje linux z poziomu webmin i tu pytanie jak zrobic zeby pliki wgrywały sie przez ftp np total commander wlaśnie do tego dołozonego dysku aa nadmienie ze mam wolne miejsce na tym dysku co stoi system jako partycja Rozszerzona i taka samą zrobiłem na tym dołożonym dysku zeby zawartość home była przypisana do innego dysku lub katalog moze to bedzie zrozumiałe co napisałem jest to mój pierwszy post więc prosze o wyrozumiałość za bardzo wiedzyw sprawach linux mam niewielkie przez win scp mogę zmienic sciezki tylko jak lub z poziomu webmin samba też jakoś mi nie działa dziękuje za wszelka pomoc
Awatar użytkownika
marco70
Moderator
Posty: 1110
Rejestracja: 2006-10-26, 19:03
Lokalizacja: K...l
Kontakt:

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: marco70 »

To żeś odkopał temat
slackware64-15.0
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: dienet »

mikros pisze:witam serwus wszystkim mam taki system (...)
Idź do szkoły i zatrudnij administratora!
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

prosiłem o podpowiedź jak to zrobić nie mam pojęcia kombinuje juz troche czasu z tym nie mogę znaleść nawet w sieci pomoże mnie ktoś naprowadzić ?
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: dienet »

mikros pisze:prosiłem o podpowiedź jak to zrobić nie mam pojęcia kombinuje juz troche czasu z tym nie mogę znaleść nawet w sieci pomoże mnie ktoś naprowadzić ?
Jeśli opiszesz swój problemy czytelnie, to może ktoś będzie na tyle pomocny, że pomoże rozwiązać Ci ten problem.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

witam ponownie jak wyżej wymieniłem mam drugi dysk podłączony jak go zrobić żeby z drugiego kompa po ftp na ten dysk wgrywać bo do tej pory dam rade wejść na ten co mam zainstalowany system jak to zmodyfikować co gdzie dopisać
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: michas100 »

co za problem zrób robotę z dyskiem, sformatuj go np. ext3 lub 4, stwórz katalog zamontuj katalog (w fstabie na stałe jeśli chcesz)do katalogu nadaj uprawnienia, już widzisz zasób w sieci... chciałeś tylko ftp i tu zależy dalej od konfigu Twojego ftp daemon'a
slackware student :-)
ObrazekObrazek
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

z poziomu webmin da sie to zrobić ? a jak jest z partycją rozszerzoną to samo zeby tam wgrywał sobie pliki ? hmm pokombinuje coś moze to jakoś postawie dziękuje
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: michas100 »

da się zrobić poprzez webmina..
Aha trzeba wiedzieć co sie chce zrobić i co sie robi :!:
slackware student :-)
ObrazekObrazek
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

/dev/hda1 swap swap defaults 0 0
/dev/hda2 / reiserfs defaults 1 1
/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,ro 0 0
/dev/fd0 /mnt/floppy auto noauto,owner 0 0
devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0
proc /proc proc defaults 0 0


/dev/hda3 ta jest rozszerzona a jej nie ma w fstab jak to ma wyglądać

/dev/hdc1 a to drugi dysk partycja rozszerzona
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: michas100 »

a po co rozszerzona.. zrób zwykłą... chcesz zarządzać elastycznie partycjami, miejscem to LVM...
slackware student :-)
ObrazekObrazek
mikros
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2014-02-16, 11:44

Re: ftp + samba zdalne dyski

Post autor: mikros »

z lvm nie było problema zrobilem w mig i co dalej w webm inie co dale co ruszyć aby zmusić zeby jak wchodze na adres serwera widział te partycje utworzone
ODPOWIEDZ