[ROUTER] Jaki? Wymagania: 2xUSB, >= 1 eth

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
krzkar
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-07-01, 12:46
Lokalizacja: Lubin

[ROUTER] Jaki? Wymagania: 2xUSB, >= 1 eth

Post autor: krzkar »

Szukam routera do zastosowań domowch. Zaczęło się od WRT54G-eu, bo istnieje tam możliwość wgrania OpenWrt. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :) Specyfikacja (CV) wymarzonego produktu:
Wymagania:
- IEEE 802.11g + b
- co najmniej 1 wyjście ethernetowe (chyba nie powinno być problemu)
- 2xUSB (drukarka, dysk zewnętrzny)
- Możliwość wgrania jakiego kolwiek linuksa, bo pragnę korzystać z dobrodziejstw zmiennego IP (we wszystkim trzeba znaleźć pozytywne strony) i np.
Brak userów (np. noc) ssiemy z rapida do zewnętrznego dysku pppoe-stop i start i tak aż pojawi się ruch od użytkownika (np. zwolnienie prędkości rapida do 10 kb/s aby skończył ten plik)
- dokumentacja, w j. polskim lub angielskim - byle by się dało skonfigurować
- MAŁE ssanie prądu (dlaczego? Gdyby nie to, to bym starego lapka z uszkodzoną matrycą kupił)

Mile widziane
- miła cena ;)
g++ (Nie wiem co to jest, ale 125 Mbps ładnie brzmi)
- WPA2, choć nie musi, bo myślę, że dla zastosowań domowych PSK + autentyfikacja po MACach wystarcz

Ogólnie to pierwszy raz kupuję router. Zawsze to całe bractwo wpadało na stacjonara, albo brat przyjeżdżał i na lapku zabierał kabelek :)
Przeglądając specyfikacje i opinie użytkowników to zastanawiam się nad czymś z serii Asusa: WL-500g (Premium lub Pv2-tu słyszałem, że są problemy z OpenWrt)
Jakbym nie miał co robić z pieniędzmi to Asus WL-700gE :)
Szanowny użytkowniku forum, pewnie masz znacząco większą wiedzę na ten temat dlatego pytam Ciebie co jest najlepszym rozwiązaniem. Z racji tego, że nie siedzę 25h/dobę przy kompie (czasami trzeba chodzić do szkoły) osobny komputer-router nie jest potrzebny. Jakie mieliście doświadczenia z routerami i czemu (nie) Asus? :)
---
Niby P i P2 są wspierane
http://wiki.openwrt.org/Hardware/Asus
wow, to ma 32MB RAMu :)
Ostatnio zmieniony 2009-02-09, 21:47 przez krzkar, łącznie zmieniany 1 raz.
[b]less[/b] is more, but more [b]more[/b] than [b]more[/b] is, so [b]more[/b] is less [b]less[/b], so use more [b]less[/b] if you want less [b]more[/b]
[img]http://img50.imageshack.us/img50/4575/userbar3in1ex7.gif[/img]
Awatar użytkownika
Spaulding
Użytkownik
Posty: 564
Rejestracja: 2005-07-17, 14:59
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Re: [ROUTER] Jaki? Wymagania: 2xUSB, >= 1 eth

Post autor: Spaulding »

mikrotik? tylko te 2x USB mi tutaj sie nie widzi... ew stary pc i jakas karta dobra pod to + mikrotik ;] ... ale routerboard spisuje sie dosc dobrze...
Powered By:
funtoo, openbox, mc, ekg2, git, ssh...
(very unstable packages but stable system :>)
Awatar użytkownika
krzkar
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-07-01, 12:46
Lokalizacja: Lubin

Re: [ROUTER] Jaki? Wymagania: 2xUSB, >= 1 eth

Post autor: krzkar »

Na tych USB mi zależy, bo mam zamiar żeby przy malo pożeranym łączu pełnił funkcję "dysku domowego", np. żeby wymieniać się plikami (niebezpośrednio) albo tworzyć backupy.

Jak patrzę na Ceneo i na np. stronę Asusa to się zastanawiam czy w Ceneo dodali trochę routerów czy np. którychś z nich nie jest Deluxe czy coś w tym rodzaju.

Przeglądając specyfikację:
WL-500g
WL-500g Deluxe
WL-500g Premium
WL-500gP V2

Co ciekawe ceny są porównywalne (czasami różne, np. zwykły 500g jest droższy od V2 zależy gdzie się szuka) to do V2 przekonuje USB 2.0 i WPA2
[b]less[/b] is more, but more [b]more[/b] than [b]more[/b] is, so [b]more[/b] is less [b]less[/b], so use more [b]less[/b] if you want less [b]more[/b]
[img]http://img50.imageshack.us/img50/4575/userbar3in1ex7.gif[/img]
ODPOWIEDZ