Administracja maszynami wirtualnymi

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: mitek »

witam,

chcialbym sie dowiedziec jakie oprogramowanie uzywacie do tworzenia i administrowania maszyn wirtualnych

i dlaczego akurat takie rozwiazanie?
ciekawski0n
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-03, 11:31
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: ciekawski0n »

xen i vmware ?
mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: mitek »

probowalem vmware, ale:

jesli dziala to dziala ok, ale czesto niestety nie dziala konsola zarzadzania (strona www)
trzeba wtedy restartowac vmware-mgmt i pomaga

ze wzgledu na jave dziala wolno


nie wiem jak jest z xenem, jak sie sprawuje, czy mozna na nim postawic windowsa lub inny dowolny system nie unix'owy?

czy sa jakies rozwiazania czysto linuxowe z cli? i jak sie one sprawuja?
Awatar użytkownika
Mad_Dud
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 2006-01-28, 13:25
Lokalizacja: 61 / 71
Kontakt:

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: Mad_Dud »

sprawdź: VirtualBox PUEL. U mnie nadal w trakcie testów, ale jak na razie sprawuje się dobrze i stabilnie. Maszynki działają szybciej, niż na vmware.
Greetings
Oskaro
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 2006-01-17, 18:54
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: Oskaro »

Tak na Xenie możesz postawić VM np. na windowsie (w pełnej wirtualizacji - wymagane Intel-VT/AMD-V). Linuxa stawiasz w parawirtualizacji (odpowiednio przygotowane jądro).

Jeżeli nie potrzebujesz nic innego jak linuxa i do tego wystarczy Ci jedno jądro to może zainteresuje Cię vserver/openvz.


Oczywiście nie musisz mieć tylko jednego. Ja w tej chwili mam xen i vserver. Zarządzam tym tylko z cli.
mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: mitek »

jeszcze tylko jedna rzecz:

jak jest z dzialaniem openvz, vserver chyba ma podobnie

co sie dzieje z danymi, stabilnoscia maszyny wirtualnej:

- podczas wszelkich zmian konfiguracji (dysk quota maszyny wirtualnej, zmiana ilosci ram, itp)

- podczas skopiowania maszyny wirtualnej (aby nie tworzyc od nowa, tylko na bazie pierwszej, tworzyc nastepne)
darasx
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2008-11-27, 21:19

Re: Administracja maszynami wirtualnymi

Post autor: darasx »

Witam

Trochę mam zaległości.

vserver postawił na jednym serwerze kumpel - fajna zabawka. Działa bardzo stabilne i nie ma żadnych problemów. Gdy dodałem ramu /teraz 4Giga/ vserver bardzo ładnie to przyjął. Zero zgrzytów. Na wirtualkach stoją serwery apache, mysql. Zero problemów.

Jak muszę reset robić - wystarczy wirtualkę machnąć i po sprawie:) kurna - nie trzeba tyle czekać aż się uruchomi wszystko.

No i jak dla mnie - duży plus za wydzielone "przestrzenie".

Można łatwo klonować mając bazowy wzór. Ale trzeba pamiętać o paru rzeczach bo inaczej kicha jest:( Ale jak się pamięta - extra sprawa.

Pozdro
Darasx
ODPOWIEDZ