Jaki Linux na serwer?

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

lordmk
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-12, 18:16

Jaki Linux na serwer?

Post autor: lordmk »

Witam,
Chciałbym uruchomić serwer na Linuxie. Zastanawiam się nad dwiema dystrybucjami: Slackware i Fedora. To co ma działać na serwerze to:
oprócz udostępniania Internetu w sieci to, www, poczta, serwer drukarek,
Samba, serwer DNS, serwer FTP,serwer bazodanowy MySQL, PostgreSQL lub Oracle, ewentualnie w przyszłości platforma elearningowa Moodle.
Prośba o swoje propozycje i dlaczego, może będzie mi łatwiej coś wybrać.
Dzięki
Pozdrawiam
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: largo3 »

Raczej Slack. Fedora często jest określana jako poligon doświadczalny dla Red Hata, więc ze stabilnością może być różnie. Najnowsza, stabilna wersja Slackware (13.0) powinna się nadawać.

BTW: Słowo Linux (z wyjątkiem mianownika) odmienia się tak, że x jest zamieniane na ks tj. "na Linuksie". Wojnę Linux versus GNU/Linux pominę. ;)
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: Outlaw »

Jeśli pytasz na forum tematycznym o Slackware to odpowiedź jest oczywista, ale tak jak pisali koledzy na usenecie już zastanów się czy chcesz we własnym zakresie męczyć się z instalacją slackware. Chociaż wuja google mówi że jest to możliwe i są instrukcje jak to zrobić. Z moodle też nie powinno być problemu: http://members.optusnet.com.au/~madods/notes/moodle.htm

Także polecam Slackware ;)
lordmk
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-12, 18:16

Jaki Linux na serwer?

Post autor: lordmk »

Wiem, że pytanie trochę "dziwne" na forum Slackware i wiadomo powiedzmy z góry jakiej można się odpowiedzi spodziewać, ale chciałem zrobić rozeznanie co wybrać bo jest tego ogrom i nie mogę się zdecydować. Myślałem jeszcze nad Debianem ale oczywiście też są różne zdania na ten temat.
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: Outlaw »

Na serwer są tylko dwie rozsądne propozycje Debian i Slackware (Gentoo nie używałem to się nie wypowiadam). Oby dwie dystrybucje mają wsparcie w postaci takiego forum jak nasze. Debian ma nawet dwa. Większość rozwiązań linuksowych ma wsparcie dla Debiana, dla Slackware wygląda to mniej kolorowo, ale jeśli lubisz dłubać to również da rade zainstalować wszystko. Sam instalowałem kiedyś na Slackware panel hostingowy dedykowany pod Debiana i jakoś poszło i na razie działa.

Decyzja należy do Ciebie.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: Pajaczek »

largo3 pisze:BTW: Słowo Linux (z wyjątkiem mianownika) odmienia się tak, że x jest zamieniane na ks tj. "na Linuksie". Wojnę Linux versus GNU/Linux pominę. ;)
Tą pierwszą wojnę również mógłbyś sobie darować, bo przetacza się przez forum (i nie tylko) co jakiś czas. Polecam poszukać, bo możesz znaleźć odmienne stanowisko.

A pytanie z tematu powinno raczej brzmieć, jaki sprzęt na tego typu serwer polecacie, a nie jaką dystrybucję (ty odpowiedź jest przecież oczywista jak zaznaczyli przedmówcy).

[ Komentarz dodany przez: largo3: 2010-02-01, 16:47 ]
Regulamin Forum jasno precyzuje odmianę słowa Linux.

Komentarz dodany przez Pajączka. Chwilę później.
Regulamin forum został napisany w kwietniu 2007 roku, przynajmniej z tej daty jest post Corvina z regulaminem. Nie widzę śladów edycji. Tym czasem jak widzimy w wątku który sugerowałem Ci odnaleźć, widzimy że dokonały się pewne zmiany. Dla leniwych Tutaj Nie moja wina, że regulamin nie nadążył :twisted:
Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 18:20 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: Grucha »

lordmk pisze:Witam,
Chciałbym uruchomić serwer na Linuxie. Zastanawiam się nad dwiema dystrybucjami: Slackware i Fedora. To co ma działać na serwerze to:
oprócz udostępniania Internetu w sieci to, www, poczta, serwer drukarek,
Samba, serwer DNS, serwer FTP,serwer bazodanowy MySQL, PostgreSQL lub Oracle, ewentualnie w przyszłości platforma elearningowa Moodle.
Prośba o swoje propozycje i dlaczego, może będzie mi łatwiej coś wybrać.
Dzięki
Pozdrawiam
WWW - Apache z PHP - jest w dystrybucji
Drukarki - CUPS - jest w dystrybucji
Samba - jest w dystrybucji
DNS - BIND - jest w dystrybucji
FTP - proftpd - jest w dystrybucji
mySQL - jest w dystrybucji
Poczta - w dystrybucji mamy sendmaila choć preferuje postfixa (i Dovecota) ale jedną rzecz można sobie skompilować (lub użyc SlackBuildów).

Na jedną maszynę Slackware nada się idealnie.

Jeśli nie będziesz potrzebował na początek jakichś niestandardowych konfiguracji to w zasadzie można wszystko bez kompilacji i używania pakietów nie dostarczanych z dystrybucją wszystko zrealizować.
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Jaki Linux na serwer?

Post autor: m00n »

Zwykle na pytania odnosnie dystrybucji odpowiadam: uzywaj to czego potrafisz uzywac i potrafisz to dobrze zabezpieczyc, ewentualnie to nie system jest wazny tylko wiedza administratora. Jesli chodzi o wojne nr.2 to niestety niewazne jakby Linus bardzo chcial zeby to jemu przeypisali caly system, to jak wiadomo prawda jest inna bo napisal tylko kernela, a cale oprogramowanie GNU to dzielo Stallmana i reszty, więc pomijanie GNU w nazwie jest ignorancja troche. To tak jakby mowic ze jezdze C200 a nie Mercedesem C200.
Pozdrawiam
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
ODPOWIEDZ