połączenie na zdalny pulpit z pominięciem routera

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mitek
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 2006-09-20, 09:13

połączenie na zdalny pulpit z pominięciem routera

Post autor: mitek »

Witam,

Zwykle kiedy chcemy się połączyć ze zdalnym komputerem przez zdalny pulpit (nie istotne czy vnc/mstsc, cokolwiek) to na routerze przekierowywany jest port i po publicznym ip można się połączyć.

Jednak, chciałbym się dowiedzieć jak stworzone jest połączenie (jest wiele aplikacji niestety płatnych), które działa tak:

osoba za routerem łączy się z jakimś serwerem, korzystając z tego samego połączenia można połączyć się do tej osoby.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to stosowane (np. w ssh) reverse tunnel.
Jeśli tak to prosiłbym krótką informację jak to można zrobić.

Jeśli jest inna metoda, też prosiłbym o informację jak to zrealizować.
misiut
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2009-08-07, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: połączenie na zdalny pulpit z pominięciem routera

Post autor: misiut »

Jeżeli chodzi ci o to żeby zrobić do kogoś połączenie typu "helpdesk", na komputerze którego nie widziałeś na oczy, to ja to rozwiązałem stosując SC z Ultra VNC i do tego postawiłem repeater dla linuxa na jednym z moich serwerów.
W praktyce wygląda to tak: User odpala programik który pobiera z mojej strony po http (przygotowany odpowiednio serwer uvnc/sc), który łączy się z moim repeaterem, i ja np. widzę w logu to połączenie, po czym łączę się klientem vnc z tym samym repeaterem na odpowiednim ID.

Na stronie ultra vnc wszystko jest co potrzeba... Repeater dla linucha jest nieoficjalny/portowany ale wersja chyba 0.13 działa mi na slaku 12.2 od pół roku w miarę dobrze... Zaoszczędziło mi już na pewno kilkadziesiąt kilometrów chodzenia :D
makron
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2007-05-30, 21:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: połączenie na zdalny pulpit z pominięciem routera

Post autor: makron »

Nie jest prostszym rozwiązaniem użyć Hamachi? Jest przecież wersja dla linuxa.
[quote]UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.[/quote]
misiut
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2009-08-07, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Re: połączenie na zdalny pulpit z pominięciem routera

Post autor: misiut »

Dla usera końcowego liczy się co on musi zrobić, tak więc instalacja VPN-a z góry odpada, chyba że Hamachi ma możliwość łączenia się z przygotowanego wcześniej exe-ka z załączonym kluczem, IP itp. tak żeby wystarczyło uruchomienie programu. Poza tym i tak później trzeba się połączyć jeszcze rdp albo vnc (albo inną usługą), czyli dodatkowo user musi mieć któreś z nich uruchomione/odblokowane.

Prostsze od tego co podałem jest tylko zolved.com, bo nie trzeba stawiać serwera nawet, ale raczej wolniejsze, bo najbliższy repeater w UK.
ODPOWIEDZ