Zwiększanie zasięgu wifi

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Allmaax
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-20, 19:19

Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Allmaax »

Witam, mam karte wifi TP Link wn422g. Udostepniam sobie internet przez nia ze zwyklego pc'ta na lapa. Z racji tego ze antena jest wkrecana, kupilem na allegro wiekszą ok 40 cm, mial sie niby poprawic kilkukrotnie zasieg, wzrost ok 9 dBI. Wkrecilem antene ale zasieg wciaz taki sam jak przy malej fabrycznej antence. Moze ktos mi pomoc? Probowalem sie bawic txpower ale cos nie poszlo. Mam nadzieje ze mi pomozecie. Z gory dzieki.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: dienet »

Bo antena musi być dopasowana i już nic z tego nie wyciągniesz więcej. Sam to kiedyś też sprawdzałem.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Allmaax
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-20, 19:19

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Allmaax »

Wiec po co ta wymiennosc anteny?
chimi
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 2005-05-01, 15:49

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: chimi »

Żeby zastosować np. antenę kierunkową.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Pajaczek »

dienet, wybacz, ale to co powiedziałeś, to niejako bzdura jest. Zgadzam się jedynie z tym, że antena musi być dopasowana - zaprojektowana na daną częstotliwość (i maksymalną dopuszczalną moc).

Allmaax, a cóż to za antenę kupiłeś. To że ktoś na allezgrozie napisał że ma 9dBi (bo tak się tą jednostkę oznacza), nie znaczy że ona tyle naprawdę ma. Jest jeszcze coś takiego jak kierunkowość ;)
A tak poza tym te 9dBi i 40 cm... jak ta antena wygląda?
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Outlaw »

Pajaczek pisze:A tak poza tym te 9dBi i 40 cm... jak ta antena wygląda?
Prawie tak samo jak ta mniejsza tylko jest grubsz i dłuższa. Kiedyś klient mi taką przyniósł i pytał się czemu mu się zasięg nie poprawił... moim zdaniem te anteny to tylko chwyt marketingowy.

Allmaax, opisz swoją topologię najlepiej to postaramy się dopasować rozwiązanie.
Gdzie stoi komputer stacjonarny? Gdzie chciałbyś odbierać sygnał? itp. Jeśli to możliwe zrób jakiś rysunek, a jak nie to opisz przez ile ścian sufitów itp ma przechodzić sygnał.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: webster »

i-plusa sobie Qp :) hehe. Ciekawe po co mu aż taka duża sieć na wi-fi. Chce zobaczyć tą topologie.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: maho »

http://pokazywarka.pl/antena_12dbi_z_allegro/

No, idealne do poprawiania zasięgu. A jak masz słaby sygnał, to wrzuc sektora (to tak żartem) ;) a tak poważniej, to może kup jakiś porządny AP? Kawałek kabla, dobre miejsce i już dużo lepszy zasięg :)

mozesz jeszcze kupic: http://j-walk.com/other/wifispray/ ;)
Ostatnio zmieniony 2010-03-18, 18:14 przez maho, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Pajaczek »

Outlaw, Problem w tym, że taki opis może pasować do kilku różnych wersji, ale o większości z nich mam złe zdanie, zgadnij dlaczego ;)
Outlaw pisze:Gdzie chciałbyś odbierać sygnał? itp. Jeśli to możliwe zrób jakiś rysunek, a jak nie to opisz przez ile ścian sufitów itp ma przechodzić sygnał.
A co ważniejsze, z czego te przeszkody są (żelbet, cegła, las).
webster pisze:Ciekawe po co mu taka duża sieć na wi-fi.
co znaczy aż w Twoim stwierdzeniu? Przecież nie wiemy na razie jak rozległa jest ta sieć (a właściwie zasięg).
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Outlaw »

webster pisze:Ciekawe po co mu aż taka duża sieć na wi-fi
Niekoniecznie musi być zaraz duża. Ja u siebie w domu miałem też problem z ustawieniem AP, bo nie mogłem wszędzie złapać dobrego zasięgu, ale w końcu udało znaleźć się odpowiednie miejsce - a nie większą antenę, bo jeśli jest dużo przeszkód i ze standardowej jest słaby sygnał to większa antena najczęściej dużo nie pomoże.
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Flash »

Ale wałek z tym sprayem do polepszania pracy WiFi :D
WiFi Speed Spray™ should not be used in the presence of pregnant women, women who have been pregnant, or women who may some day become pregnant.
:rotfl:
Allmaax
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-20, 19:19

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Allmaax »

No więc u mnie sytuacja przedstawia sie nastepująco. Mam neta z play, jednak nie mam normalnie zasiegu 3g, wiec uzywam anteny kierunkowej zeby miec sygnal. Jak wiadomo kabel z anteny jest ograniczony wiec komp stoi u mnie w pokoju i wysyla neta na reszte chaty. Chodzi o to ze neta mam na calej chacie pomimo ze nie jest mala. Tylko ze mi sie zachcialo miec internet.... w piwnicy. Mam tam taki pokoik, do browara i shishy czasami przydalby sie net. Robilem pewne testy, przenioslem kompa o jedno pomieszczenie blizej wspomnianego pokoju (na tyle starcza kabla z anteny) i szedlem do piwnicy caly czas pingując. Pingi dochodzily jeszcze jak mialem lapa podniesionego ku gorze. Jak juz polozylem go na stol to sie urywaly. Jak widac brakuje tych kilku metrow. Fale maja do pokonania dwie sciany i podloge. Chata to cegla i czesc suporex.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Pajaczek »

No to pięknie... zastosowanie innych anten niż oryginalna raczej pogorszy sytuację, niż poprawi, bo Ty chciałbyś mieć zasięg w każdym kierunku, a anteny mają to do siebie że coś kosztem czegoś, konkretnie zysk kosztem kierunkowości.
Masz 2 wyjścia jakie mi się teraz nasuwają, znaleźć takie miejsce w miarę w "środku" chaty, w którym będzie zasięg, albo... zostawić kompa tam gdzie był, a do piwnicy dociągnąć skrętkę i postawić dodatkowy AP (ew. postawić AP w trybie repeatera gdzieś pomiędzy obecnym kompem i piwnicą, wówczas obejdzie się nawet bez dodatkowych kabli).
Piszę to przyjmując:
komp - router odbierający internet z play, i udostępniający po wifi
pingujesz z jakiegoś przenośnego sprzętu, na którym chciałbyś "odbierać" sieć.
Allmaax
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 2008-10-20, 19:19

Re: Zwiększanie zasięgu wifi

Post autor: Allmaax »

Dokladnie te opcje mialem na uwadze, ale chcialem pojsc po kosztach ;] Znaczy ta antena i kabel lan wychodza podobnie, ale za antena przemowil 'niby' lepszy zasieg wifi. Teraz to raczej skretke zastosuje, no chyba ze ktos ma pomysl jak w obecnej konfiguracji bez zwiekszania kosztow to wykonac, ale chyba sie nie da. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ