Slackware + LMS serwer

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

Witam wszystkich. Na początku powiem, że jestem początkującym w branży stawiania takich systemów, jednak chciałbym postawić serwer ze znanych w internecie gotowców. System zainstalowałem bezproblemowo. Teraz mam jednak problem jak ustawić WAN. Serwer DHCP dla klienta działa mi też jednak internetu brak. Jak pisałem zaczynam dopiero zabawe w tej dziedzinie dlatego proszę o pomoc. Jak mam ustawic adresy WAN-u mam łącze DSL-a.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: dienet »

Jak mam ustawic adresy WAN-u mam łącze DSL-a.
Hm zgodnie z wytycznymi providera? Jeśli to pytanie jest stricte związane z samym LMS to chyba pomyliłeś forum.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

adresy mam chce je wpisac w samym serwerze czyli w slack-u a nie w LMS-ie ogolnie chce skonfigurowac WAN w Slack-u.
memus
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 2005-09-27, 17:17

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: memus »

Nie wiesz jak ustawić WAN to chociaż napisz co to za dostawca.
Awatar użytkownika
ydoom
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 2009-08-27, 14:24

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: ydoom »

A LAN już hula?
alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

hula mi tylko wyjscie z serwera i DHCP przydziela adresy dla komputerow podpietych do niego, chodzi mi teraz o konfiguracje 2 karty sieciowej wejściowej
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: Pajaczek »

alealbe, Odpowiedz na pytania, jak Cię ładnie proszą. CO TO ZA DOSTAWCA??

Najprościej można powiedzieć, na drugiej karcie ustaw sobie taką samą metodą, jak na pierwszej. Ale bez informacji czy to statyczne czy dynamiczne ip, jaka enkapsulacja (PPPoE czy nie), nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.
alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

Dostawca TP SA łącze DSL. Mam adresy do wpisania recznie. I tu jest problem nie wiem jak je wpisać w 1 karte sieciową i ustawić ją do pracy jako WAN
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: Pajaczek »

Nie ma czegoś takiego jak ustawianie do pracy WAN.

Co do ustawiania adresów statycznych, z założenia do tego celu służy plik /etc/rc.d/rc.inet1.conf, z którego czyta skrypt /etc/rc.d/rc.inet1, jednak w przypadku większej ilości adresów ip, musiałbyś tworzyć subintefejsy. Moim zdaniem lepiej jest napisać własny skrypt (lub jeszcze lepiej, zastąpić skrypt rc.inet1 własnym), w którym nadajesz interfejsom adresy poprzez narzędzie ip

Kod: Zaznacz cały

ip addr add dev eth1 192.168.1.1/24
ip addr a dev eth1 192.168.2.1/24 broadcast 192.168.2.255
ip a a dev eth1 192.168.3.1/29
itd. oczywiście można to dowolnie parametryzować, ale na początek powinna Ci wystarczyć taka forma (celowo podałem różne dopuszczalne wywołania ip). Poczytaj mam ip
Ostatnio zmieniony 2010-08-22, 20:35 przez Pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

Napisze co zrobiłem. Otóż po zainstalowaniu Wszedłem do WEBMIN-a i tam ustawiłem i włączyłem Serwer DHCP. Od tad przydziela mi sam adresy gdy się podepne do 1 karty sieciowej. Do 2 karty sieciowej wpinam ten LAN. Na komputerze wpiętym do 1 karty sieciowej, w której włączone jest DHCP internetu brak.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: Pajaczek »

Od tad przydziela mi sam adresy gdy się podepne do 1 karty sieciowej. Do 2 karty sieciowej wpinam ten LAN. Na komputerze wpiętym do 1 karty sieciowej, w której włączone jest DHCP internetu brak.
Zaraz zaraz, do karty 2 LAN czy WAN, bo teraz to już się zgubiłem (czy raczej Ty się zgubiłeś :twisted: ).
Nawet jak będziesz miał na obu sieciówkach odpowiednie adresy, to i tak pozostaje Ci ustawienie jakiegoś NAT'u by mieć internet na hostach za routerem... ;-)
Otóż po zainstalowaniu Wszedłem do WEBMIN-a i tam ustawiłem
Ble ble ble... w tej kwestii to się udaj na forum LMS'a, tutaj masz porady jak to ustawić w systemie, a nie za pośrednictwem jakiegoś tam zarządzacza. Już Ci to dienet wyjaśnił w 2-gim poście tematu.
alealbe
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2010-08-21, 12:19

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: alealbe »

1 karta WAN 2 karta LAN. Tak chodzi mi o ustawienia na SERWERZE a nie w LMSie
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: Pajaczek »

To nie otwieraj żadnych Webminów, tylko zrób to spod konsoli, logując się na roota, albo z użyciem sudo. Ustawiasz tak, jak Ci pokazałem wyżej, oczywiście z prawidłowymi adresami ip, a nie tym co dałem jako przykład.

Ps. albo ten Webmin jest dziwny, albo właśnie wywaliłem w powietrze demo na stronie projektu :twisted:
mareckii
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2008-10-08, 06:12

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: mareckii »

Może troszkę za późno..
Przede wszystkim skonfiguruj kartę sieciową do której jest wpięty WAN: #->etc->rc.d->rc.intet1.conf tam w sekcji: Config information for eth0 wpisujesz adres (IPADDR), który przydzielił Ci provider oraz maskę (NETMASK). Następnie w sekcji Default geteway ip adress (GETEWAY) podajesz bramę która jest dla przydzielonego Ci adresu IP, tez od providera. Następnie restartujesz interfejs: /etc/rc.d# ./rc.inet1.conf restart. Żeby się upewnić czy działa WAN puszczasz ping na pierwszy lepszy serwer zewnętrzy: # ping forum.slackware.pl, jeśli nie działa, to napisz :mrgreen: , jeśli działa, to musisz dodać odpowiednie wpisy w IPTABLES, żeby interfejsy sieciowe ze sobą w jakiś sposób współpracowały.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware + LMS serwer

Post autor: Pajaczek »

mareckii, Gratuluję, właśnie powtórzyłeś to, co napisałem tydzień temu.
Poza tym, spróbuj tym sposobem ustawić więcej niż 1 adres (bez bawienia się w subinterfejsy najlepiej). :twisted:
ODPOWIEDZ