Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Quote
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-02, 09:40

Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Post autor: Quote »

Witam.
Mam tego rodzaju problem, że jeżeli zbyt duża liczba użytkowników odwiedza mój serwer www, to spowalnia to działanie serwera, gdyż przeszukuje on równocześnie różnego rodzaju pliki, które są potrzebne do wyświetlenia konkretnej zawartości strony.

Chciałbym jakoś odciążyć serwer i moje pytanie jest następujące.
Jeżeli przeznaczę sobie na serwer plików NFS dodatkowe urządzenie, macierz np Netgear ReadyNAS 102.
Czyli w tym momencie serwer nie będzie przeszukiwał zasobów własnych dysków lecz zasoby NFS innego urządzenia.
Czy to odciąży serwer ?

Załóżmy, że mam kilka milionów plików w jednym folderze. Trzeba odczytać jeden konkretny plik.
Czy korzystając z NFS z innego urządzenia, gdzie są te pliki, czy to to urządzenie wyszuka i poda mi gotowy plik, czy to i tak mój serwer musi go wyszukać?

Czy tego typu zastosowanie odciąży mi linuxa,
jeżeli nie to jakiego typu rozwiązanie zalecacie, gdy ilość użytkowników zarzyna serwer?
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Post autor: michas100 »

No to rozwiązanie raczej nie, ale jest rozwiązanie np. LVS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Virtual_Server
slackware student :-)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Post autor: mina86 »

Jeżeli Twój serwer zacina się na operacjach IO to przeniesienie plików na inny serwer i odczyt ich przez NFS może pomóc, tyle że trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie definitywnie, gdyż najlepsze rozwiązanie zależy od bardzo wielu czynników (wliczając to kryterium cenowe). Być może zmiana systemu plików by wystarczyła. Albo zamontowanie RAID-1 na serwerze (o ile jeszcze go nie ma). Zależnie od tego ile jest tych danych, wymiana HDD na SSD pewnie również by pomogła. Dodanie RAM-u też może rozwiązać problem. No i oczywiście LVS. Możliwych rozwiązań jest wiele.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Quote
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-02, 09:40

Re: Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Post autor: Quote »

Witam.
A mam takie pytanie w sprawie Serwerów Virtualnych.
Załóżmy, że mam na serwerze zainstalowanego Slackware, więc jakim prawem można uzyskać lepsze osiągi instalując na tej samej maszynie LVM. Przecież wtedy zarówno moc procesora jak i pamięć idą dodatkowo na obsługę tej wirtualnej maszyny? Chyba że Slack nie obsługuje tak dobrze wielu procesorów i macierzy jak VM???
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Odciążenie serwera - przyspieszenie pracy

Post autor: mina86 »

Wirtualnych maszyn nie instaluje się po to, aby przyśpieszyć pracę pojedynczego serwera, tylko aby zwiększyć jego utylizację.

Zwróć jednak uwagę, że zarówno ja jak i michas100 pisaliśmy o LVS, nie LVM.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
ODPOWIEDZ