Liczenie ruchu bez LAN

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Liczenie ruchu bez LAN

Post autor: sp7foy »

Witam serdecznie.

Stoję przed koniecznością zrobienia statystyki ruchu do Internetu (wykorzystania łącza) z podziałem na IP ale odliczając ruch w sieci LAN.
Slack jest routerem, więc technicznie nie jest to zbyt skomplikowane, ale jak to najwygodniej zrobić to już nie wiem. Metod zapewne jest kilka, ale potrzebuję tylko informacje ile które IP przesłało danych.

Pozdrawiam
Sławek
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Liczenie ruchu bez LAN

Post autor: Pajaczek »

man iptables

ze szczególnym uwzględnieniem flag -vnL. Pamiętaj że reguły nie muszą mieć ustawionego targetu, takie dummy reguły świetnie się nadają do Twojego celu. Względnie można też się bawić z tc, ale iptables jest o wiele przyjemniejsze.
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Liczenie ruchu bez LAN

Post autor: sp7foy »

No dzięki.
Tą metodę stosowałem swojego czasu do innego celu.
Myślałem, że może jest jakieś bardziej dedykowane rozwiązanie. Ale to nawet lepiej. Bo skrypt do odczytywania iptables już mam :)
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Liczenie ruchu bez LAN

Post autor: dienet »

A nie można by zrobić jakiegoś dummy interfejsu, do którego lądował by ruch z poza LAN i dla takiego interfejsu uruchomić vnstat?
Z vnstatem mam do czynienia, ale co do robienia dummy interfejsu tylko z ruchem "internetowym" nie mam stąd znak zapytania ;)

Sam jestem ciekaw odpowiedzi.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
ODPOWIEDZ