Strona 1 z 1

[Rozw.] CUPS / host-based printer w sieci

: 2016-06-14, 20:53
autor: meesha
Witam serdecznie. Jak w temacie, konfiguracja jest następująca:

Serwer (cups) - podłączona fizycznie po usb drukarka HP P1005. Host-based, czyli po włączeniu aby działała potrzebuje wgrania firmware. To ogarnia ładnie foo2xqx. W CUPS na serwerze drukarka zainstalowana prawidłowo i drukuje ok.

Klienci - maszyny na windows, linux. Drukarki zainstalowane jako sieciowe, po ipps, bez pośrednictwa smb (który też stoi, ale nie wykorzystuję go do tego). Na windows - jako "microsoft publisher color printer", na linuksach jako "generic printer". Działa, ale jest zawsze "ale", i o tym ten post.

Muszę zrobić mały disclaimer: to sieć domowa, a ja nie jestem szkolony w arkanach IT, wszystko pełna amatorka. Mimo to, druk sieciowy funkcjonuje ;) Więc w czym problem? Ano serwerem (to brzmi dumnie) jest raspberry pi, który dźwiga ciężar obróbki zadań drukowania. Trwa to długawo, szczególnie jakieś cięższe pdf-y. Pytanie brzmi: czy jest możliwość przerzucenia ciężaru obróbki zadania do wydruku na (znacznie mocniejsze) maszyny klienckie? Próbowałem instalować sterowniki do drukarki na klienckim linuchu, ale to nie działa - serwerowy cups krzyczy "filter failed"; podobnie jak zrobię analogiczny myk (=podam sterowniki do HP) na windowsie.

Może jakieś inne rozwiązanie? Byłbym wdzięczny za sugestie.

Re: CUPS / host-based printer w sieci

: 2016-06-15, 09:00
autor: KLAPEK
Spróbuj może na Pi zmienić sterownik drukarki na RAW - a na kliencie pełnoprawny sterownik cups.
Podobnie mam rozwiązanie w pracy przy programie magazynowo-biurowym (serwer), gdzie drukarki ustawione na serwerze (cups) ze sterownikiem raw (aby były dostępne dla innych użytkowników programu), są fizycznie podłączone do klienta (linux@cups).
U mnie jest to rozwiązanie w drugą stronę, ale może u Ciebie ten myk też zadziała :roll:

Re: CUPS / host-based printer w sieci

: 2016-06-15, 21:02
autor: meesha
Jakie to proste, prawda? :) To jest to czego szukałem - wcześniej patrzyłem niepotrzebnie w grupę generic, a tu proszę bardzo ładny raw. Responsywność drukarki skoczyła wielokrotnie. Nie obyło się bez kopania z windows'ami, ale to standard. Wszystko śmiga ultra szybko.

Dziękuję ;]