Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
aksnet
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2008-03-02, 19:09
Lokalizacja: z 10.0.1.1

Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Post autor: aksnet »

Witam

Przesiadłem się z Slackware 14.0 na 14.2 (instalacja od zera).
Na 14.0 używałem serwera pppoe jako kernel mode (pppoe-serwer z opcją -k). Wszystko działało ładnie.
Po przesiadce na 14.2 już nie da się uruchomić serwera pppoe z opcją -k (kernel mode)
(oryginalna paczka rp-pppoe-3.12-x86_64-1 nie posiada już pliku /etc/ppp/plugins/rp-pppoe.so)
Serwer pppoe bez kernel mode pracuje, ale nie tak jak powinien. Procesy pppd mocno obciążają procesor (jakieś 10x bardziej bardziej niż w kernel mode :/

Próby skompilowania rp-pppoe-3.12 są udane (powstaje paczka), ale podczas kompilacji nie jest tworzony plik rp-pppoe.so
(to samo podczas kompilacji wcześniejszych wersji rp-pppoe - kompilacja ok, ale brak pliku rp-pppoe.so)
W źródłach rp-pppoe-3.12/doc/KERNEL-MODE-PPPOE jest opis jakie warunki muszą być spełnione do
kompilacji kernel mode i wydaje mi się, że w 14.2 są spełnione.

Co ciekawe te same źródła rp-pppoe-3.12 kompilowane na Slackware 14.0 tworzą plik rp-pppoe.so (a komplikowane na 14.2 już nie)
Tymczasowo użyłem paczki rp-pppoe-3.11-x86_64-1 ze Slackware 14.1 i wszystko działa ok.

Może ktoś wie jak skompilować rp-pppoe-3.12 na 14.2 z kernel mode :?:

aksnet
tomatau
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 2015-01-09, 02:51

Re: Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Post autor: tomatau »

Posiedziałem trochę nad tematem i tak:
Wydaje się że problemem nie jest rp-pppoe,a pppd zainstalowane w systemie.
Tzn. rp-pppoe.so już w systemie jest, ale w /usr/lib64/pppd/2.4.7, dostarczone wraz z ppp-2.4.7.

Nie znam się, ale wydaje się jakby po prostu rp-pppoe nie jeszcze w było w stanie z niego z automatu skorzystać. Pewnie trzeba by było poprawić skrypt configure.

Po dodaniu do pppoe-server.h

Kod: Zaznacz cały

 #define HAVE_LINUX_KERNEL_PPPOE 1
Udało mi się skompilować paczkę z działająca opcją -k(choć poprawnego działania nie sprawdzałem).
I w dalszym ciągu bez rp-pppoe.so w /etc/ppp/plugins.
PITbull
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2004-10-19, 18:50

Re: Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Post autor: PITbull »

Może jest typo w slackbuildzie rp-pppoe

--enable-plugin=/ppp-2.4.4 \

a mamy w 14.2 ppp-2.4.7
Awatar użytkownika
aksnet
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2008-03-02, 19:09
Lokalizacja: z 10.0.1.1

Re: Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Post autor: aksnet »

do PITbull
kompilowałem już z "--enable-plugin=/ppp-2.4.7 \" i nic to nie dało
np. w Slackware 14.0 jest używane już ppp-2.4.5, a pomimo to domyślna kompilacja (slackbuild)
z --enable-plugin=/ppp-2.4.4 \ idzie poprawnie (z rp-pppoe.so)

do tomatau
Problemem raczej nie jest w pppd. Po zmianie ppp-2.4.7 na ppp-2.4.5 efekt jest identyczny.
PITbull
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2004-10-19, 18:50

Re: Slackware 14.2 problemy z rp-pppoe (pppoe-serwer)

Post autor: PITbull »

rm include/linux/if_pppol2tp.h: ppp-2.4.5 contains an out of date copy of the kernel header linux/if_pppol2tp.h. This needs to be removed to force it to use the one installed in /usr. If you don't remove this file the build will still succeed (thanks to a poorly written Makefile) but it will fail to compile the openl2tp.so, pppol2tp.so and rp-pppoe.so plugins:
ODPOWIEDZ