Aplikacja do nadzorowania serwera

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Aplikacja do nadzorowania serwera

Post autor: ondreyos »

Witam po przerwie :)

Pytanie może wydawać się trochę dziwne - ale po prostu dawno tego nie robiłem i trochę pozapominałem pewne sprawy...
Jestem w trakcie instalowania i konfigurowania serwera pełniącego funkcję "bramy na świat".
Najpierw uznałem, że skorzystam z rozwiązań w stylu PfSense czy OPNsense, ale po kilku dniach zabaw z nimi stwierdziłem, że takie coś mnie nie bawi - po pierwsze trudno jest dopasować konfigurację takich wynalazków idealnie do swoich potrzeb, a po drugie - nie lubię nie wiedzieć, co dokładnie się dzieje. A te "gotowce" mają taką cechę, że sobie coś-tam robią w tle, kliknięcie w jednym miejscu może oznaczać zmianę ustawień w innym itp. Dlatego stwierdziłem, że poświęcę trochę czasu i zrobię serwer "porządnie".

Niestety - te dedykowane dystrybucje routerowe (zwłaszcza OPNsense) mają kilka fajnych cech, których brakuje w "czystym" Slacku - m.in. graficzne wykresy obciążenia sieci/CPU. Pamiętam, że są takie pakiety/aplikacje, które się instaluje, a następnie udostępniają one przez WWW możliwość oglądania tych danych. Niestety, nie pamiętam, jak się takie rozwiązania nazywają, a szukanie w necie w tym temacie średnio mi wychodzi (znalazłem parę rzeczy, ale były raczej mało fajne). Stąd prośba do Was o pomoc - zasugerujcie jakieś gotowe rozwiązanie (nie chcę zarządzać urządzeniem przez WWW, jedynie potrzebuję dostęp do statystyk interfejsów sieciowych). Poza tym podejrzewam, że przez kilka ostatnich lat (czyli od czasu, gdy ostatnio miałem z tym do czynienia) powstały jakieś nowe pakiety/aplikacje/narzędzia warte polecenia.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Aplikacja do nadzorowania serwera

Post autor: webster »

Zabbix np da Tobie staty systemu i sieci.

Ale jeśli to stawiasz dla jakiejś firmy, to odradzam stawianie po prostu serwera na froncie - Posadź jakiś dedykowany UTM albo sprzętowy router, chociaż za 400zł UBNT.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Aplikacja do nadzorowania serwera

Post autor: Pajaczek »

W firmie IT ostatnio używa Munina.
A szukanie nie powinno być takie trudne, ot choćby: https://en.wikipedia.org/wiki/Compariso ... ng_systems
Awatar użytkownika
ondreyos
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 2007-11-01, 17:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Aplikacja do nadzorowania serwera

Post autor: ondreyos »

Myślałem o UBNT - cena koło $100 jest bardzo atrakcyjna. Ale jednak - moim zdaniem - serwer sprawdzi się lepiej.

Miałem dwa (za ok. 1,5kpln, wersja rackowa) routery i za każdym razem okazywało się, że czegoś brakuje / coś nie działa tak, jak powinno itp, czasem trzeba było zrobić reset bo się zamulały itp.. Poza tym zawsze jest to rozwiązanie zamknięte, które czasem można jakimiś pluginami rozszerzyć, ale w pewnych granicach.
Z drugiej strony w przypadku Linuksa - tylko wyobraźnia mnie ogranicza :) Mogę dowolnie go dopasować (oczywiście - czasem wymaga to czasu, nerwów i pracy). Pamiętam, jak linuksy obsługujące siec na kilkaset komputerów, z podziałem pasma itp. stawiało się i zapominało na wiele miesięcy. Jednak - moim zdaniem - lepszy będzie serwer. Zwłaszcza, że to jest firma w której codziennie po 8 godzin jestem, więc jakby cokolwiek się działo to mogę od razu zacząć działać. A te obecne routery zostawię sobie - żeby w razie "WU" przepiąć 2 kable i nadal mieć dostęp do netu.
ODPOWIEDZ