Windows jako brama internetowa

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

camel
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2005-01-09, 19:36

Windows jako brama internetowa

Post autor: camel »

Witam
Mam Slacware'a zainstalowanego jako serwer (192.168.0.1), a jako bramę internetową Windowsa XP (192.168.0.2 na innym kompie ofkors) który śmiga na neostradzie (modem USB).
Problem jest taki, że na linuxie nie działa mi internet.
rc.inet1.conf jest dobrze skonfigurowany (jako brama jest 192.168.0.2) a w windowsie mam włączone udostępnianie połączenia internetowego.

Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby działało?

Pomórzcie bo męczę się z tym już chyba z godzinę i nic mi nie wychodzi ;/
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: Skyscraper »

Outlaw zmiana IP nic nie pomoze - bo jaka to roznica?

Camel: sprawdz czy w ogole masz komunikacje sieciowa miedzy tymi dwoma maszynami.
Podczas wlaczania udostepniania internetu w windowsie, potrafi on sam pozmieniac adresy IP na interfejsach, posrpawdzaj je czy sa wlasciwe.
Potem sprawdz czy czasem nie masz jakiegos firewalla w Windowsie ktory blokuje udostepnianie internetu.

a potem bedziemy dalej mysleli
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: Sad Mephisto »

a adresy serwerów DNS do /etc/resolv.conf wipisałeś?
Poza tym jeśli chodzi o Slackware, to masz przecież narzędzie o nazwie "netconfig", w którym wszystko w dość wygodny sposób wklepujesz.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
camel
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2005-01-09, 19:36

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: camel »

- zmieniłem adresy IP i nic
- komunikacja między komputerami działa bo działa apache i samba
- DNS'y mam wpisane (próbowałem nawet pingować 212.77.100.101)
No i nic nie działa :(
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: Outlaw »

Skyscraper pisze:Outlaw zmiana IP nic nie pomoze - bo jaka to roznica?
Myślałem że cyfry jednak wpływają na to. Że brama powinna mieć najniższy (tak przeważnie jest)
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: sayetan »

lolz ja tak lekko offtopic ale chcialby mzauwazyc ze wiekszosc uzytkownikow szuka tutaj jakiejs
winy pomiedzy windows a linux, ze ten z tym nei moze dzialac a ten drugi z tym pierwszym tez nie dziala
jak sie wszystko dobrze skonfiguruje to dziala, to nie zaden chwyt marketingowy
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: jacol »

Tylko godzinę? Proponuję przeczytać:http://www.slackware.prv.pl/ opisano tam konfigurację sieci w slacku.Z mojego doświadczenia wynika że windosy są chimeryczne i nie tolerują innych ip niż przewidzieli to programiści z MS. Może jakaś literówka? Może SP2 dla win XP? Druga sprawa to jakaś paranoja używać windosa jako bramki do internetu to graniczy z ......ą Pozdrowienia jacol.
PS Zrób odwrotnie Slack jako bramka i serwer tylko obostrz sambę aby nie nasłuchiwała w internecie.Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem ale windows i bramka do internetu to mi się w głowie nie mieści to tak jak by wystawić się jako tarcza na strzelnicy....
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: Hannibal »

A włączyłeś forwarding na XP? Domyślnie jest chyba wyłączony.
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: snaj »

Outlaw pisze:
Skyscraper pisze:Outlaw zmiana IP nic nie pomoze - bo jaka to roznica?
Myślałem że cyfry jednak wpływają na to. Że brama powinna mieć najniższy (tak przeważnie jest)
Brak znaczenia - oby tylko adres zaden nie byl adresem broadcast badz te sieci.

Tak jak wspominaja ludzie wlacz udostepnianie na sieciowce z netem, poza tym problemem moze byc sam ISP i standardowe zabezpieczenie przed dzieleniem ttl=1 (mozna to sprawdzic na przyklad ethereal-em) podobno jest sposob podobnie jak na linuxie aby winda jako brama nie zmieniala ttl w paczkach ale ktora to opcja rejestru to jak dotad nie doszedlem (znalazlem).
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
r14
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 2004-12-22, 01:43
Lokalizacja: Los Angeles
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: r14 »

Takie pytania:

Co ci wyswietla ipconfig /all pod winda i ifconfig w linuxie?

Wiele osob pisalo o IP a jakie masz maski podsieci (netmask)?
Asmo
http://slackware.asmonet.net
Awatar użytkownika
tssmoq
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 2004-12-14, 19:52
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: tssmoq »

jacol pisze:Tylko godzinę? Proponuję przeczytać:http://www.slackware.prv.pl/ opisano tam konfigurację sieci w slacku.Z mojego doświadczenia wynika że windosy są chimeryczne i nie tolerują innych ip niż przewidzieli to programiści z MS. Może jakaś literówka? Może SP2 dla win XP? Druga sprawa to jakaś paranoja używać windosa jako bramki do internetu to graniczy z ......ą Pozdrowienia jacol.
PS Zrób odwrotnie Slack jako bramka i serwer tylko obostrz sambę aby nie nasłuchiwała w internecie.Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem ale windows i bramka do internetu to mi się w głowie nie mieści to tak jak by wystawić się jako tarcza na strzelnicy....
Dokladnie, u mnie na cwiczeniach byla kiedys taka proba, zeby xp z jednego lacza np bluetooth bral internet a karta sieciowa udostepnial i zeby wszystkie 3 kompy sie widzialy. Jest to niemozliwe, bo windows od 98se jako brame przydzieli 192.168.0.1 i nawet mostkowanie nic nie pomaga. Jesli troche odbiegam od temau, to sorki
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: Skyscraper »

tssmoq pisze: Dokladnie, u mnie na cwiczeniach byla kiedys taka proba, zeby xp z jednego lacza np bluetooth bral internet a karta sieciowa udostepnial i zeby wszystkie 3 kompy sie widzialy. Jest to niemozliwe, bo windows od 98se jako brame przydzieli 192.168.0.1 i nawet mostkowanie nic nie pomaga. Jesli troche odbiegam od temau, to sorki
to ze WIN ustawia automatycznie takie IP to nie ma znaczenia. Wystarczy potem recznie zmienic IP na interfejsie wewnetrznym i wszystko dziala jak nalezy. Przerabialem to dziesiatki razy udostepniajac na stacji windowsowej internet dwum podsieciom - i tu pojawial sie jedynie problem bo windowsowi ciezko jest udostepnic internet jednoczesnie dwum roznym podsieciom.
Awatar użytkownika
tssmoq
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 2004-12-14, 19:52
Kontakt:

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: tssmoq »

zasadniczo, gdyby chodzilo o ustawienie automatyczne do zmiany to nie bylo by problemow. Chodzi raczej o to, ze w xp moze byc tylko takie ustawienie ( no chyba, ze komus uda sie to odblokowac w rejestrze...). W ten sposob M$ zagwarantowal sobie, ze posiadacze xp, musza kupic windows serwer zeby twozyc bardziej rozbudowane sieci
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Windows jako brama internetowa

Post autor: sayetan »

no tak, ale w takim wypadku mozna uzyc alternatywnych i o wiele lepszych "udostepniaczy"
jak np. kerio winroute pro(obecnie nazywa sie chyba kerio firewall pro)
ODPOWIEDZ