Chipset RTL 8139 problem

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Zbłąkany
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2005-01-05, 09:40
Lokalizacja: Poznań City
Kontakt:

Chipset RTL 8139 problem

Post autor: Zbłąkany »

Zetknąłem się z dziwnym zjawiskiem na karcie z chipsetem RTL 8139: po otrzymaniu błędnego pakietu caly interfejs się zawiesza i nie mam dostępu do internetu. Rozwiązaniem tego problemu jest restart modemu (czyt. wyciągnięcie wtyczki z gniazdka i jej ponowne włączenie) a także wykonanie poleceń: ifconfig eth0 down oraz ifconfig eth0 up, ale jest to głupia metoda bo pożera sporo czasu i nie zawsze działa :( Zetknął się ktoś może z podobnym problemem, lub ma jakiś pomysł jak go rozwiązać?? Wersja Slackware: 10.0.0, kernel: 2.4.26, internet pobierany przez dhcp:

Kod: Zaznacz cały

# /etc/rc.d/rc.inet1.conf
#
# This file contains the configuration settings for network interfaces.
# If USE_DHCP[interface] is set to "yes", this overrides any other settings.
# If you don't have an interface, leave the settings null ("").

# Config information for eth0:
IPADDR[0]=""
NETMASK[0]=""
USE_DHCP[0]="yes"
DHCP_HOSTNAME[0]=""# Config information for eth0:

# Config information for eth1:
IPADDR[1]=""
NETMASK[1]=""
USE_DHCP[1]=""
DHCP_HOSTNAME[1]=""

# Config information for eth2:
IPADDR[2]=""
NETMASK[2]=""
USE_DHCP[2]=""
DHCP_HOSTNAME[2]=""

# Config information for eth3:
IPADDR[3]=""
NETMASK[3]=""
USE_DHCP[3]=""
DHCP_HOSTNAME[3]=""

# Default gateway IP address:
GATEWAY=""

# Change this to "yes" for debugging output to stdout.  Unfortunately,
# /sbin/hotplug seems to disable stdout so you'll only see debugging output
# when rc.inet1 is called directly.
DEBUG_ETH_UP="no"
Ostatnio zmieniony 2005-01-21, 15:02 przez Zbłąkany, łącznie zmieniany 1 raz.
[size=84][b]My Page in OOP:[/b][/size] [b][color=red]lll[/b]lllllll[/color] [size=84]30%[/size]
[size=84][b]Thomas Alva Edison:[/b] [i]"Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu."[/i][/size]
Awatar użytkownika
bzyk
Moderator w st. spocz.
Posty: 991
Rejestracja: 2004-06-05, 06:32
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: bzyk »

No a co mówią na ten temat logi? Syslog i messages... czy nie masz tam jakiś komunikatów na ten temat?
In /dev/null no one can hear you scream.
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: jacol »

Witam!!
Obstawiam na uszkodzoną kartę, no chyba że była podmieniana . Na tym chipie karta pracuje od samego urodzenia serwerka (wczesna sdi teraz neostrada i żadnych kłopotów). Pozdeawiam
Awatar użytkownika
Zbłąkany
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2005-01-05, 09:40
Lokalizacja: Poznań City
Kontakt:

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: Zbłąkany »

Obstawiam na uszkodzoną kartę, no chyba że była podmieniana . Na tym chipie karta pracuje od samego urodzenia serwerka (wczesna sdi teraz neostrada i żadnych kłopotów).
Wątpie :) a to dlatego, że na windows xp prof sp2 ta karta działa idealnie :)

Odnośnie logów to nie wiedziałem za bardzo czego szukać, a poza tym mają po paręset linijek i nie będę tutaj śmiecić :) , więc umieszczam je tutaj: syslog , messages .

Jeśli ktoś mógłby rzucić okiem i powiedzieć coś niecoś to będę wdzięczny bardzo :) W czasie tych logów problem ten wystąpił parokrotnie, ale zapomniałem dokładnego czasu tego zdarzenia :( niestety sesja robi swoje, i pamięć już nie taka jak dawniej :(

PS. problem występuje losowo, tzn. czasem przez tydzień dwa jest ok, a czasem co pół godziny się sypie net :(
Ostatnio zmieniony 2005-01-21, 15:01 przez Zbłąkany, łącznie zmieniany 1 raz.
[size=84][b]My Page in OOP:[/b][/size] [b][color=red]lll[/b]lllllll[/color] [size=84]30%[/size]
[size=84][b]Thomas Alva Edison:[/b] [i]"Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu."[/i][/size]
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: Hannibal »

Przy kompilowaniu jajka są pewne opcje przy tej karcie i ZTCW jakaś do dotyczy stabilności. Spróbuj ją zmienić. Ewentualnie możesz przetestować 8139cp.
Zapomniałeś jeszcze pokazać debug.log :)
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
Awatar użytkownika
Zbłąkany
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2005-01-05, 09:40
Lokalizacja: Poznań City
Kontakt:

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: Zbłąkany »

Debug.log dostępny jest tutaj , a co do kompilacji to nigdy nie przekompilowaywalem jądra, mógłby ktoś polecić jakiś dobry przewodnik??
[size=84][b]My Page in OOP:[/b][/size] [b][color=red]lll[/b]lllllll[/color] [size=84]30%[/size]
[size=84][b]Thomas Alva Edison:[/b] [i]"Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu."[/i][/size]
Awatar użytkownika
m1s1ek
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-06-16, 12:34

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: m1s1ek »

Ja na początku swojwj przygody z kompilowaniem jądra korzystałem stąd:
http://www.linux.sky.pl/teksty/kernel.html
Awatar użytkownika
coolart
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: 2004-06-20, 03:08

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: coolart »

ja mialem tez problem na tej samej karcie i na podobnym jaku. Z moich obserwacji to jako 2.4.x nie maja czegos co maja 2.6.x . Wiec jesli bedziesz kompilowal to spruboj wkompilowac 2.6.10 i powinno odrazu smigac, u mnie jako 2.4.24 nie potrafil dogadac sie z DHCP servera pod KDE pod FLUXem lecialo bez zadnego ale, wiec zobacz na Fluxbox'sie czy bedzie dzialal jesli bedzie dobrze to KDEcos musi mu niepasowac a najlepiej bylo by skompilowac nowsze jajko 2.6.x po nim nie maielm zadnych problemow odrazu net ruszyl bez zadnych konfiguracji.
Awatar użytkownika
Zbłąkany
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2005-01-05, 09:40
Lokalizacja: Poznań City
Kontakt:

Re: Chipset RTL 8139 problem

Post autor: Zbłąkany »

m1s1ek dzieki bardzo :)
coolart, ale ja korzystam z xfce :) i ostatnio problem w ogole nie wystepuje :) ale znalazlem chyba rozwiazanie po zupgradeowaniu do najnowszej wersji :) na poczatku wyskakuje mi komunikat ze musze dodac mego kompa do /etc/hosts bo nie moze pobrac internetu etc., jakis taki debilny komunikat wiec zaraz jak wroce z egzaminu to biore sie do pracy i definitywnie juz zakoncze rozdzial tej karty :wink:
[size=84][b]My Page in OOP:[/b][/size] [b][color=red]lll[/b]lllllll[/color] [size=84]30%[/size]
[size=84][b]Thomas Alva Edison:[/b] [i]"Żeby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu."[/i][/size]
ODPOWIEDZ