D-LINK DWL-650+ PCMCIA

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
filipcynarski
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2005-10-29, 00:31
Lokalizacja: Inowrocław

D-LINK DWL-650+ PCMCIA

Post autor: filipcynarski »

Zaczne moj opis od faktu, iz do zajecia sie ta sprawa zmusila mnie koniecznosc. Dostalem w prezencie karte W-LAN D-Link DWL-650+.

Ucieszylem sie, ale zdawalem sobie sprawe z tego, ze o ile pod winshitem bedzie dzialac od razu tyle pod Slackiem, bede musial stoczyc mala batalie.

A wiec pelen pozytywnej energii i wielkiej motywacji zasiadlem wieczorem do pracy. A o to efekty mojej batali i wnioski z ktorych mozecie czerpac wnioski. Jedno powiem na pewno. U mnie dziala mam nadzieje, ze u Was tez bedzie dzialac :D

Zaczynamy!

/*Zakladam, ze uzytkownik potrafi dokonywac podstawowe operacje w systemie Linux oraz ma swiadomosc, ze zmiany w zakresie konfiguracji dzialan systemu nalezy dokonywac jako uzytkownik root.*/

Po pierwsze posiadam kernel wersji 2.6.13.1 w sumie czym wyzej tym lepiej :) Kernel mozna pobrac http://www.kernel.org

Jesli chcemy instalowac kernel i go sciagamy, po sciagnieciu rozpakowujemy do /usr/src. Nastepnie przechodzimy do katalogu z kernelem. I wywolujemy komende

make xconfig


Nalezy wybrac moduly dla PCMCIA, bo karta ta jest karta dla gniazda PCMCIA.

Konieczne moduly w pliku .conf powinny byc ustawione tak:

CONFIG_NET_RADIO=y
CONFIG_NET_WIRELESS=y
CONFIG_SMP=n

Warto wyedytowac plik i sprawdzic po ustawieniu konfiguracji w xconfigu, czy sa tak ustawione, a jesli nie zmienic i zapisac.

Ja zaznaczalem jeszcze inne moduly dla PCMCIA, ale recze, ze wspomniane wyzej sa wystarczajace.

Pozniej mozemy przejsc do kompilacji jadra. Wpisujemy kolejno polecenia:

make bzImage
make modules
make modules_install

Po poprawnym wykonaniu pliku obrazu znajdziemy go w katalogu /usr/src/linux-2.6.13.1/arch/i386/boot/

Nazwa jego to bzImage

Kopiujemy go do katalogu boot i nadajemy mu nazwe np. vmlinuz69

teraz dodajemu do lilo linijke do tego pliku. Uaktualniamy komenda:

lilo

nasz bootmanager i mamy nowe "jajko" <lol2>


Radze nie nadpisywac starego kernela, bo nie mozemy byc nigdy pewni tego, ze nam sie cos nie wysypie. Warto ze wzgledow bezpieczenstwa zachowac stary wpis do lilo jak i plik z kernelem.

Teraz przejde do sedna sprawy uwaga uwaga :D:D:D:D

Gdy posiadamy juz wszystkie niezbedne moduly do dzialania naszego najwazniejszego programu musimy zaopatrzyc sie w ACX100. U mnie najlepiej dziala tzn. po prostu dziala wersja acx100-0.2.0pre8_plus_fixes_57 plik mozna pobrac ze strony: http://lisas.de/~andi/acx100/


Inne wersje mialy problemy nie wiem jak u Was, a zawsze mozna pojsc sprawdzona droga ;)

Po sciagnieciu pliku rozpakowujemy go najlepiej do katalogu root. Po przejsciu do katalogu rozpakowanej aplikacji np.

cd /root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/

Wpisujemy polecenie:

./Config

Gdy wszystko przebiegnie poprawnie przechodzimy do kompilacji:

make

Gdy ta operacja zostanie zakonczona z powodzeniem idziemy dalej:

Tworzymy katalog: /usr/share/acx

Do tego katalogu kopiujemy nastepujace pliki:

pliki z katalogu: /root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/src/ o nazwie: acx_pci.ko oraz acx_pci.o

teraz do tego samego katalogu tzn. /user/share/acx kopiujemy pliki ze sterownikami dla Windows naszej karty. Najlepiej skopiowac wszystkie pliki, chociaz wystarcza pliki z rozszerzeniem BAT jak utrzymuja niektorzy, ale np plik AIRPLUS jest plikiem INF, a jest nam potrzebny :] To w nim znajduja sie informacje jakiej wielkosci maja byc litery rozszerzenia. Proponuje teraz wyedytowac ten plik. Sprawdz z jakiej litery pisane sa rozszerzenia plikow, czy z malej czy z duzej i sprawdz w katalogu jakiej wielkosci sa litery rozszerzen. Jest to bardzo wazne inaczej nie zostana odnalezione pliki sterownikow. Jesli nie masz ochoty poszukiwac tych rozszerzen to po prostu raz skopiuj wszystkie pliki tak jak sa, a potem kopiuj ze miana rozszerzenia na male. Tu juz mozesz kombinowac dowolnie.

Teraz pliki, ktore przekopiowales do katalogu /usr/share/acx skopiuj jeszcze dla pewnosci do katalogu /root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/firmware/

Jesli chodzi o sterowniki to nie wiem jak dzialaja dla innych systemow ja laduje dla XP widze, ze wszyscy sa bardziej sklonni do tych sterownikow, ale mysle, ze nie byloby problemu ze sterownikami 98, Me, NT etc.

Piszemu komende:

insmod /usr/share/acx/acx_pci.ko

Wszystko juz teoretycznie powinno dzialac, ale jak to bedzie w praktyce...

Czas pokaze :]

Internet wywolywany jest w sposob nastepujacy:
/root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/./start_net

Zamykany:
/root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/./stop_net

UWAGA!!!!

Przed uruchomieniem trzeba oczywiscie ustawic wlasciwosci naszego polaczenia w tym celu wchodzimy do:

cd /root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/

edytujemy plik start_net

I ustawiamy opcje dotyczace kluczy, adresow IP itd. Chyba, ze mamy zainstalowane DHCP to w opcji dotyczacej tej mozliwosci zamiast 0 wpisujemy 1 nie musimy sie martwic podawaniem adresu IP i innych rzeczy. Waznym jest by podac klucz sieciowy!

Tak przygotowany plik mozemy spokojnie wystartowac. :]

A teraz dodam cos od siebie. Jako, ze sposob uruchamiania sieci jest bardzo drazniacy najlepiej go zautomatyzowac w nastepujacy sposob:

Edytujemy dwa pliki znajdujace sie w katalogu /etc/rc.d/

Pierwszym jest plik o nazwie:

rc.local

Na samym dole tego pliku dodajemy linijke:

/root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/./start_net

A w drugim pliku: rc.0 dodajemy na samej gorze linijke:

/root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/./stop_net


I w taki prosty sposob mamy zautomatyzowane dzialanie internetu w naszym Slack'u :)





Ostatnia moja uwaga to to, ze jesli mamy DHCP nie zawsze zostaje znaleziony komputer tj. siec wystarczy wtedy jedynie napisac: /root/acx100-0.2.0pre8_plus_fixes57/scripts/./start_net i powinno byc wszystko ok. Chodzi po porstu o to, ze jesli klucz sieciowy jest dobrze ustawiony i wszystko poprawnie skonfigurowane za drugim razem musi pojsc. Nie ma mowy zeby bylo inaczej. Przewaznie nie spotykam sie z takimi incydentami :)

Polecenia do sprawdzenia dzialania urzadzen w systemie to:

iwconfig
ifconfig

z czego pierwsze polecenie pokazuje stan tzn. urzadzenia sieci wlan, a drugie ogolnie polaczen sieciowych.

Pozdrawiam wszystkich mam nadzieje, ze moj tekst pomoze wszystkim tym co tak jak ja nie chca pozostawiac nierozwiazanych problemow.

P.S. Nie polecam ndiswrappera jest to program niby prosty majacy duzo mozliwosci, ale jakos nie dziala przynajmniej na moim sprzecie sa wieeeelkie problemy, szybszy jest ACX polecam!

uwaga od Przemek999:
Jakbyś śledził ChangeLog'a to byś wiedział, której wersjii uzywać.
Druga sprawa to niechlujnosc Arrow zamiast kopiować ten moduł robimy make install, alias i opcje w /etc/{modules,modprobe}.conf oraz depmod -ae
Dalej standardowa procedura (edycja /etc/rc.d/rc.wireless oraz rc.inet1.conf).
Dziekuje za uwage mam nadzieje, ze komus pomoze ten tekst :]
Nie ma problemow, ktorych nie Jestes w stanie rozwiazac. Sa problemy, o ktorych nie chcesz myslec, bo boisz sie dojscia do ich rozwiazania.

Brak wiedzy nie jest wstydem, ale niechec jej zdobywania jest niegodna czlowieka.
Bart_wwo
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 2005-09-16, 15:46
Lokalizacja: jesteście ??
Kontakt:

Re: D-LINK DWL-650+ PCMCIA

Post autor: Bart_wwo »

Hmm... nie znam się na tym :wink: , ale zdecydowanie pomyliłeś działy :]

:arrow: :arrow: Propozycje do FAQ
In world without walls and fences who need windows and gates
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: D-LINK DWL-650+ PCMCIA

Post autor: dedido »

Dla mnie to to żadne FAQ- takie info to jest w FAQ na stronie acx_ci ;) Stwierdzam t bo na ACXie nie raz sobie włosy z głowy rwałem. Dokładnie to miałem 3 sztuki - 2x PCMCIA i 1xmini-PCI i generalnie mini-PCI chodziła na ndiswrapperze i unixowych acx_pci w wersji 51, jedna PCMCIA chodziła tylko na jądrze 2.6.10 wzwyż i najnowszej paczce tej samej produkcji a swojej własnej karty na PCMCIA nie udało mi się jeszcze uruchomić - na windowsie zwiesza system kompletnie, na ndiswrapperze na żadnym firmwarze nie chciał podłączać się do APków a na acxowych driverach wogóle nie chciał skanować sieci. Także drogie dzieci, ACX100 to jedna wielka loteria ;/
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
filipcynarski
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2005-10-29, 00:31
Lokalizacja: Inowrocław

:D

Post autor: filipcynarski »

Kazdy ma swoje zdanie. Moj tekst jest typowo opisujacym jeden model karty Wi-Fi na PCMCIA. Karty D-Link DWL-650+ opisuje to z jednym celem, aby ktos kto mial taki problem jak ja nie marnowal kilku godzin na to tylko idac krok po kroku mogl w gora 20 min miec w pelni sprawny internet.

Moim zdaniem ACX jest bardziej stabilny niz ndiswrapper na nim tez w pierwszej kolejnosci ustawialem karte i nie bylem zadowolony. Dla mnie "cegla" i tyle. Ale kazy wybiera droge ktora najlepiej mu odpowiada. Mi dziala swietnie ACX. Lepiej niz internet pod windowsem. Jestem w pelni usatysfakcjonowany.

Zauwazam 5-10% poprawe w predkosci polaczenia niz "na kablu".

Pozdrawiam i dziekuje dedido za Twoje zdanie szanuje je, ale go nie podzielam :) Przynajmniej jesli chodzi o ten model D-Linka :D
Nie ma problemow, ktorych nie Jestes w stanie rozwiazac. Sa problemy, o ktorych nie chcesz myslec, bo boisz sie dojscia do ich rozwiazania.

Brak wiedzy nie jest wstydem, ale niechec jej zdobywania jest niegodna czlowieka.
ODPOWIEDZ