Udostępnianie połączenia

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

thid
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 2006-04-17, 03:31

Udostępnianie połączenia

Post autor: thid »

Witam
Wiem że temat udostępniania był wiele razy, ale jestem kompletnym noobem jeżeli chodzi o slackware. W sumie to do tej pory zainstalowałem slax na HDD by sprawdzić jak to wszystko wygląda (do tej pory miałem nieszczęście pracować na ubuntu :( kompletna porażka jak dla mnie. Nie łapie mi nawet kart dźwiękowej w przeciwienstwie do slax-a na którym dźwięk pierwsza klasa :ok: )

Potrzebuje zrobic kompa który udostępniał by internet na 4 kompy (3 ze slakiem jeden z windows 98). Moje pierwsze pytanie brzmi
Czy wystarczy mi coś takiego?
CPU: 100mhz
ram: 32mb
hdd: jeszcze nie mam bo nie wiem jaki :( ale coś koło 500mb +/-
5 kart sieciowych (realtek podłączony do modemu który łączy się z internetem i 4 karty 3COM combo 10mb)

Moje drugie pytanie:
Jakiego slacka wgrać? A może zainstalować slax? Jak skonfigurować by komputer udostępniał połączenia oraz żeby wszystkie komputery były w jednej sieci by można było się wymieniać plikami i grać.
(wiem że prościej by było przez HUB-a ale nie ja to ustalam :( )

Z góry dziękuje


(Z góry przepraszam jeżeli moj temat zdenerwóje jakiegoś Administratora bądź Moderatora)
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Udostępnianie połączenia

Post autor: Sad Mephisto »

Wystarczy taki sprzęt. Tylko po co tyle sieciówek? Kup lepiej switcha - wyjdzie wygodniej i będzie mniej prądu żarło. Postaraj się coś takiego skombinować.

Na taki sprzęt to dorwij jakiegoś starego slacka - najlepiej ósemkę. Do samego rozdzielania łącza wystarczy.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Kubiś
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2006-03-11, 10:11

Re: Udostępnianie połączenia

Post autor: Kubiś »

A powiem Wam że wszędzie czytam żę 32MB ramu wystarczy :) a jak sobie chciałem zainstalowac slacka to co chwilę jakieś błędy przy instalcji pakietów miał... raz nawet po instalacji od razu miałem kernel panic :P a po dokupieniu troszkę ramu śmiga ;)

Z kolei jeśli chodzi o huba/switcha .. a czemu nie możesz?? To jest znacznie prostsze bo nie masz zabawy w puszczanie sygnału na każdą kartę z osobna?? ;> Najtańszy nowy switch kosztuje 70zł a używany można kupic już za 30/40zł :) (oczywiście w dobrym stanie :) )
thid
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 2006-04-17, 03:31

Re: Udostępnianie połączenia

Post autor: thid »

Jakoś zainstalowałem (w sumie bez problemów) na 32MB. A co do huba/switcha chyba pisałem że to nie odemnie zależy ale będę męczył odpowiednie osoby by zakupić chociaż huba ;)
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Udostępnianie połączenia

Post autor: Sad Mephisto »

Huba już w sklepach nie dostaniesz, poza tym... malo to bezpieczne ;)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
ODPOWIEDZ