router wifi

Serwery i sieci oparte na Slackware, wszelkiego rodzaju usługi, troubleshooting.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

router wifi

Post autor: dame »

hej!

Nie jestem specjalistą sieciowym, przeszukałem wujka google ale nie znalazłem odpowiedzi więc postanowiłem zapytać tu.

Otóż zastanawiam się nad postawieniem na potrzeby domowe sieci wifi z udostępnionym internetem. I tu moje pytanie - czy wystarczy kupić zwykłą kartę sieciową wifi i wykorzystujac dhcpd oraz iptables przekierować połączenie z internetem na dany interfejs?

Jeśli tak, to czy powinna być to sieciówka pasywna czy aktywna?

Jak wygląda bezpieczeństwo takich sieci (zakładam, że dhcpd nadawałby adresy IP wyłącznie w oparciu o adresy MAC)? Tj. czytałem, że dedykowane routery obsługują m.in. szyfrowanie połączenia, czy takie skonfigurowanie routera jest trudne czy raczej jest to kaszka z mleczkiem?

A może ma ktoś link, gdzie taki problem jest kompleksowo omówiony?

dziękuję za uwagę i pozdrawiam
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: router wifi

Post autor: snaj »

Trudne - to pojecie wzgledne.

hostap, hermesap, mad-wifi itp pozwalaja na zamienienie zwykle karty wifi w apka wlacznie z zabezpieczeniami robionymi na poziomie softu.
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
b4rtus
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2005-07-07, 13:44
Lokalizacja: wieś :)

Re: router wifi

Post autor: b4rtus »

Ja polecam kupić APeka, zamiast karty. Koszt niewiele wiekszy od karty wifi. Osobiście na użytek domowy mam Ovislinka WL-5460 z oprogramowaniem APPro54G. Poniżej to co drzemie w tym APeku:
Oprogramowanie:

* Kernel Linux w wersji 2.4.18;
* Busybox w wersji 1.0.0;
* Iptables w wersji 1.2.9 (MASQUERADE, SNAT, DNAT, MAC, TTL,iplimit);
* Iproute2 (HTB, WRR, PRIO, ESFQ)
* Narzędzia traceroute, ping, arping, tcpdump, nslookup;
* Shell zgodny z Bash (SSH/Telnet)
* Dostępny kompilator gcc;

Funkcjonalność:

* Tryby AP, APC, bridge i multipoint bridge;
* Pełen routing WLAN/LAN/WAN w dowolnej konfiguracji;
* Funkcjonalność NAT i DHCP dla WLAN lub LAN;
* 2 niezależne porty LAN z możliwością konfiguracji LAN/WAN;
* Klonowanie adresu MAC;
* Tablica autoryzowanych MAC rozszerzona do 64 wpisów;
* Regulacja mocy nadawania;
* Agregacja pakietów w trybie bridge;
* Blokowania ruchu klient - klient (Intra BSS Traffic);
* Filtrowania "otoczenia sieciowego": RPC, itp (NETBIOS Filtering);
* Filtrowania ruchu rozgłoszeniowego (Broadcast Filtering);
* Wybór kilku prędkości pracy (Tx Operation Rate);
* Watchdog restartujący urządzenie w wypadku utraty łączności;
* Wsparcie dla protokołu PPPoE;
* Klient PPPoE na interfejsie WLAN lub WAN;

Zarządzanie pasmem:

* QOS wykorzystujący pełnię możliwości systemu Linux
* Zarządzanie pasmem dla 64 adresów IP lub MAC;
* Priorytetowanie ruchu;
* Wydzielanie pasma dla poszczególnych usług: poczty elektronicznej, przeglądania www, P2P i pozostałych;
* Wybór algorytmu kolejkowania;
* Blokowanie ruchu z adresów bez przypisanego pasma;

Bezpieczeństwo:

* Static ARP
* Firewall/NAT;
* Blokowanie ruchu dla nieautoryzowanych adresów IP;
* Blokowanie ruchu do wybranych portów;
* Forwardowanie portów;
* Ochrona przed wirusami

Elastyczność:

* Zarządzanie za pomocą WWW, SSH lub telnet;
* Definiowanie własnych reguł QOS, NAT, firewalla i konfiguracji routingu;
* Możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania w katalogu /usr/local;
* Zapisywanie konfiguracji, plików systemowych i własnych skryptów w pamięci flash;
Konfigurujesz na 2 sposoby:
- przez www (banalne :) )
- przez shella

Więcej o samym sofcie na wifi.online.pl, a demo http://demo.appro54g.cz/

Do poczytania polecam również www.trzepak.pl
A start-up engineer is someone who solves a problem you didn't know you had, in a way you don't understand. :devil2:
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: router wifi

Post autor: snaj »

Tak tylko appro jest komercyjne jakby, a darmowe do czasu - przynajmniej takie bylo.
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
b4rtus
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2005-07-07, 13:44
Lokalizacja: wieś :)

Re: router wifi

Post autor: b4rtus »

Tak jakby jest jeszcze darmowe APLite54G :) No i darmowe APPro na Ovisy 1120 (802.11b).
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: router wifi

Post autor: Corvin »

imho warto kupic jakiegoś linksysa i nie bawić się nie daj Boże w adhoc, ewentualnie jesli masz juz serwer, to zrobić jak pisze snaj, tylko ze wiekszość tych projektów chodzi z kartami w opartymi o standard B,
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: router wifi

Post autor: dame »

dzięki za opinie i linki - trochę rozświetliliście mi pojęcie na ten temat ;)

Mam jeszcze jedno pytanie, przeglądam oferty i rozwiązania poszczególnych producentów i przypadkiem wpadłem na Linksys Wireless-G Bridge - WET54G. Co sądzicie o takich urządzeniach?

Tzn. jak rozumiem, mogę podłączyć to ustrojstwo bezpośrednio do mojego modemu (kablówka - astercity), a ono się skomunikuje, uzyska adres IP i udostępni internet? Czy fantazjuję? :>

To wydaje się być tanie i efektywne, ale czy to się wogóle do czegoś nadaje czy lepiej nie zawracać sobie tym głowy?
Ostatnio zmieniony 2006-05-10, 01:21 przez dame, łącznie zmieniany 1 raz.
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
loop0
Moderator w st. spocz.
Posty: 931
Rejestracja: 2004-09-26, 09:59
Lokalizacja: Białystok

Re: router wifi

Post autor: loop0 »

Z tego co mi wiadomo, taki urządzenia podlacza sie skrętka do serwera pod druga karte sieciowa. I potem robisz normalnam maskarade.

Ten model ma adhoc w sobie, chocaiz nie mam pojecia co to jest ;] Crovin mowil zeby sie w to nie bawic.
----------------------------------------------------------------------------------------
[b]Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o roota ![/b]
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: router wifi

Post autor: Corvin »

adhoc to tryb równorzędny lepszy jest master-slave czli infrastructure. ja mam
http://www.linksys.com/servlet/Satellit ... torWrapper
czyli WRT54G v.5.0 podłącza się to do modemu sieci kablowej a nastepnie klonuje adres mac (jest taka opcja) i hula i masz 4 portowy switch + WIFI. Czyli dokładnie to czego potrzebujesz, jjeśli spodziewasz się naprawdę sporych problemów z zasięgiem możesz spróbować użądzeń z MIMO czyli takich które odbierają sygnał wieloma antenami naraz i starają się z tego odtworzyć najlepszy sygnał jaki się da.

produkt do którego Dame dałeś linka nie nadaje się do teg oco chcesz zrobić bo to jest BRIDGE:

tryby pracy:
+ ad-hoc - tryb pozwalający stworzyć sieć z kilku mostów WET11 (odpowiednik trybów point-point i point-multipoint w WAP11),
+ infrastructure - tworzący z WET11 klienta innego punktu dostępowego - niekoniecznie WAP11 (odpowiednik trybu AP client),

Co oznacza że potrzebowałbyś conajmniej dodatkoy APN a w zasadzie ruter, bo przeciez chcesz zrobić sieć na parę kompów. Także polecam to z początku mojego postu ....
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
b4rtus
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 2005-07-07, 13:44
Lokalizacja: wieś :)

Re: router wifi

Post autor: b4rtus »

No ten Linksys to troche nie bardzo bo to służy do robienia mostów. No chyba, że chcesz robić linka między pokojami :]

Jeżeli się uparłeś na Linksysa, to wejdź na stronke projektu OpenWRT i poszukaj, do których Linksys'ow można wrzucić alternatywny soft.
dame pisze: Tzn. jak rozumiem, mogę podłączyć to ustrojstwo bezpośrednio do mojego modemu (kablówka - astercity), a ono się skomunikuje, uzyska adres IP i udostępni internet? Czy fantazjuję?
Jeżeli modem jest podłaczany skrętka do komputera to tak. A IP masz statyczne czy dynamiczne w tej kablówce?
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: router wifi

Post autor: Corvin »

to czy ma statycznie czy dynamicznie to nie ma znaczenia, Open WRT można zainstalować w WRT54G ver. < 5.0 czyli już niedostępnych w normalnej sprzedaży
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: router wifi

Post autor: Corvin »

"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Koriolan
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 2004-12-16, 11:47

Re: router wifi

Post autor: Koriolan »

Ja rozciągam sieć radiowo.
IMHO w domu najważniejsze jest szyfrowanie i zabezpieczanie transmisji.
Mnie by najbardziej zdenerwowało gdyby jakiś koleś z sąsiedztwa hulał po moich domowych komputerach plus mojej neostradzie.
Dlatego dhcp/iptables/arp-mac nie wystarczą :-(
Ważne to nieudostępnianie SSID, szyfrowanie WAP ( ostatecznie WEP), filtrowanie MAC ale tylko by ograniczyć ilość komputerów wi-fi.

Ogólnie 'pudełko' skonfigurujesz w 15 minut ale zrobienie fajnego routera na linuksie ( 15 godzin lub 15 dni) to ogromna frajda.

Ja używam Tonze 2100. O sygnał nie musisz się martwić. Możesz 'przywalić' potężną antenę i odbierać w innym budynku. No chyba, że chcesz trzymać sie przepisów to wtedy gorzej.
Możesz też kupić sobie D-Linka z modemem do neostrady wtedy za 350 zł masz wszystko.
D-Linki są słabe ale do domu do kilku kompów wystarczą :-)
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: router wifi

Post autor: dame »

ok, dzieki za te informacje :) Teraz już przynajmniej wiem jak się do tego zabrać. Pozostaje zebrać pieniądze na ten router, o którym wspomniał Corvin i kupić:) Jeszcze tylko zastanawiam się nad tym, czy napewno wybrać linksys'a - są opinie, że nie jest to najlepsza marka.. Ale w gruncie rzeczy, o d-link'ach też różne opinie panują, a alternatywa jest niewielka..
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: router wifi

Post autor: Sad Mephisto »

Koriolan pisze:Ja używam Tonze 2100. O sygnał nie musisz się martwić. Możesz 'przywalić' potężną antenę i odbierać w innym budynku
A i oszczędzisz roboty mikrofalówce... wystarczy, że jedzenie postawisz w okolicy anteny i będzie podgrzane :D
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
ODPOWIEDZ