Jak polubilem sie z Windowsem

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: KLAPEK »

Gdzieś był link do artu porównującego wydajność: linuksa, winxp i macosx, gdzie macosx wypadł najgorzej, a fakt oparcia na fbsd wcale nie gwarantuje uniksopodobności...
Link był chyba gdzieś tu na forum.
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Corvin »

dame pisze:Wszystko szlo dobrze, do momentu gdy probowalem zainstalowac Windows, wtedy okazalo sie, ze moj dysk nie jest pojemnosci 160GB lecz rzekomo 120-130.. Do dzis nie wiem jak to jest, ale moj windowsxp nie widzi ostatnich sektorow dysku i koniec. Nie da sie go zmusic do wspolpracy z nimi.
chyba nie masz SP2 a jak to nie pomoże to wymagana jest zmiana jednego ustawienia w rejestrze
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Corvin »

beukot pisze:Zgodze się z dame. Mimo dziwnych zachowań windowsa, pracuje się na nim nieźle.
Testowałem ofc i linuksy na swoim laptoku, jednak brak dobrego sterownika
do taczpada, oraz ogromny (w porównaniu do windowsa) pobór mocy i wydzielanie
ciepła przeważyło szalę na strone windowsa. Mając dwie baterie + windows na pokładzie,
mogę spokojnie pracować 9h ciągiem (moja praca to głównie terminale wszelkiego
rodzaju), lub 6h oglądania filmów w pociągu ;) Niestety na tym polu linuks wypada
blado. MS Windows XP Prof. SP2 (wersja z pakietu MS Associate, bez konieczności aktywacji itp.) działa nawet stabilnie jak na moje potrzeby (, Putty, SecureCRT,
Opera). Jeśli linuks przebrnie przez problemy z ACPI, oraz znajdzie się jakiś sensowny drajwer
do mojego taczpada, to pomyślę nad zmianą platformy, nie ma to jak Fluxbox :-)
są drivery touchpad synaptics do linuxa i działają tak samo jak te windowsowe, co do bateri to tylko kwestia konfiguracji, wtedy może windows działa minimalnie dłużej niz linux, z tym że można to zawsze jeszcze dokładniej skonfigurować. Windows kiepsko się sprawdza podczas awarii, jego system plików jest kiepsko przystosowany do pracy wieloużytkownikowej, powłoka tekstowa jest uboga, uszkodzenia rejestru mogą się skończyć reinstalacją systemu, cięzko jest przenieść system na inny komputer
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Grucha »

tomek-o pisze:Dla mnie ideałem jest jednak MacOS. ...
Jak już sie za to wszystko zapłaci ;P

Przesadzasz z tą fedorą ;]
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: ethnoe »

Ale jednak przejście z Windowsa do Linuxa to jest pewien skok jakościowy. Po pierwsze nie ma czegoś takiego, jak nierozwiązywalne i niewybaczalne konfilkty sprzętowe. Akurat dziwnym trafem mam taką wersję Wina, że Speedtouch gryzie się strasznie z systemem i co jakiś czas mam bsodzik, częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem systemu. Jedyna łatka na to jest płatna, a w necie jest tylko wersja na angielski system (trzeba się skonsultować z biurem obsługi i wyślą na mój koszt płytkę i łatke - z tego co czytałem na innym forum). A tu? Wszytko moge mieć, jak nie w tej, to innej dystrybucji :) I to jest dla mnie wyższość lina nad winem.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: dame »

Rush pisze:Osobiscie dla mnie nie jest wazne szybkie wlaczanie, czy tam latwosc obslugi, ale niesamowita wydajnosc w pracy, w automatyzowaniu zajec i zarabista konfiguralnosc. Porownanie Linuksa i Windowsa to jak porownanie emacsa/vima z jakimkolwiek innym edytorem GUI. No i co z tego, ze jest trudniej? W koncu sie oplaci.
A ja pisze o tym, ze system gotowy ´out of box´tez ma swoje zalety, m.in. takie ze odrazu dziala, czas konfiguracji mierzony w godzinach a nie w dniach/tygodniach, oraz wszechstronna kompatybilnosc.

To ostatnie jest bardzo wazne - w domu, miec trudnosci z drukarka tuz przed zaliczeniem zajec to istny koszmar - owszem sa FLOSS sterowniki do mojej drukarki, ale wciaz bardzo slabe, a koles ktory je rozwija to wyjatkowy gbur i cham.

I tu wychodzi jeden z najwieksych minusow takiego sposobu rozwijania oprogramowania - wszystko zalezy od osob, ktore moga byc rozne. Jedni moga byc nastawienie entuzjastycznie i wtedy wszystko gra. Inni moga miec wszystko i wszystkich gleboko w d... i nic na to nie poradzisz, jesli sam nie jestes programista (tak jak ja).

To wszystko prowadzi do tego, ze albo jestes programista albo w swiecie FLOSS jestes zdany na laske innych.
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: dame »

Corvin pisze:chyba nie masz SP2 a jak to nie pomoże to wymagana jest zmiana jednego ustawienia w rejestrze
moja wersja windows jest juz bardzo stara - bez poprawek sp - te nakladam juz po zainstalowaniu systemu.
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
AroX
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 2005-12-02, 12:43

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: AroX »

A ja pisze o tym, ze system gotowy ´out of box´tez ma swoje zalety, m.in. takie ze odrazu dziala, czas konfiguracji mierzony w godzinach a nie w dniach/tygodniach
Przecież są i takie dystrybucje.

Np. Ubuntu "konfiguruje" się jeszcze prościej jak windowsa bo ściągasz odpowiedni skrypt i sam ściąga ci kodeki do filmów itd. duperele - żadnego szukania i kombinowania
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Corvin »

moja wersja windows jest juz bardzo stara - bez poprawek sp - te nakladam juz po zainstalowaniu systemu.
i dlatego Ci nie wiedzi reszty dysku, probelem 48 bit LBA
http://support.microsoft.com/kb/305098/EN-US/

Oznacza to że bez odpowiedniej wiedzy nie jesteś sobie poradzić w tym systemie OUT_OF_BOX. Co nie oznacza, że windows nie ma zalet bo ma. Jeśli potrzebujesz system do najprostszych zadań i nie mas za dużych wymagań (i dysponujesz gotówką) , może to być dobre rozwiązanie.
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Corvin »

AroX pisze:Przecież są i takie dystrybucje.
a ja reklamuje do takich zastosowań archlinuxa, korzystam równolegle z obu distro, to jest coś pomiędzy slackiem a ubuntu jesli chodzi o łatwość konfiguracji,
Ostatnio zmieniony 2006-07-13, 11:20 przez Corvin, łącznie zmieniany 1 raz.
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Skyscraper »

Corvin pisze:(...)a ja reklamuje do takich zastosowań archlinuxa(...)
:)
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: dedido »

Corvin pisze:a ja reklamuje do takich zastosowań archlinuxa, korzystam równolegle z obu distro, to jest coś pomiędzy slackiem a ubuntu jesli chodzi o łatwość konfiguracji,
A ja bym właśnie reklamował Gentoo. Dlatego że można od razu (po jednej już instalacji z palca) nabrać dobrych nawyków do odpowiedniego używania konsoli (w tym praw roota), oraz dlatego że ma się system twardy jak skała i nie wpakowuje się od razu w binarki. Ja wcale nie żałuję tych 6-7h spędzonych nad pierwszą instalacją Gentoo. A teraz jestem po instalacji na 5-tym już kompie :).
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
Grucha
Administrator
Posty: 1681
Rejestracja: 2004-05-21, 14:24
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: Grucha »

Tak kompilacja Gentoo to na pewno najszybsze rozwiązanie :rotfl:
"Touch my car and i will touch your girl"
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: dedido »

Tak kompilacja Gentoo to na pewno najszybsze rozwiązanie :rotfl:
A kto mówi że najszybsze?! Za bardzo jednak od instalacji Windowsa w czasie się nie różni. Można użyć dołączonych binarek z Xorg i KDE, OOo i ma się gotowy desktop jeszcze szybciej od Windows. A potem można w wolnym czasie (np. w nocy) binarki sobie przekompilować pod własny system. Jest do tego Vida Desktop Linux (VLOS) która bazuje na Gentoo i ma dwie wersje: płatną z supportem i dostępem do repozytorium binarek oraz niepłatną gdzie dostajemy tyle binarek ile jest na drugiej płycie instalacyjnej. Za to instalacja przypomina instalację SuSE/Mandrivy bo jest w pełni graficzna. Jest też Kororaa czyli Gentoo z przyjaznym instalatorem i prekompilowanymi pakietami (PIII wzwyż).
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
beukot
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: 2006-06-23, 21:10
Lokalizacja: z domu/z pracy
Kontakt:

Re: Jak polubilem sie z Windowsem

Post autor: beukot »

Corvin pisze:są drivery touchpad synaptics do linuxa i działają tak samo jak te windowsowe, co do bateri to tylko kwestia konfiguracji, wtedy może windows działa minimalnie dłużej niz linux, z tym że można to zawsze jeszcze dokładniej skonfigurować. Windows kiepsko się sprawdza podczas awarii, jego system plików jest kiepsko przystosowany do pracy wieloużytkownikowej, powłoka tekstowa jest uboga, uszkodzenia rejestru mogą się skończyć reinstalacją systemu, cięzko jest przenieść system na inny komputer
Niestety sprzęd Dell'a lubi być inny. Synaptics wariował (nawet nie wiem jak to określić
- jakby kursor latał po całym ekranie bez dotykania pada), konfiguracje apm/acpi
przeorałem nieźle, bez zadowalających rezultatów. Pobudka ze stanu wstrzymania
niemożliwa (z wyników googla widać że jest to niedopracowane). Pracy wieloużytkowników
na laptopie w ogóle nie potrzebuję, powłoka po doinstalowaniu unixutils doskonale
zastępuje konsolę *nix.
ODPOWIEDZ