Czy to dobry linux dla początkującego?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Lizard »

ethnoe pisze:przejżenie forumowego FAQ
Jak nie raz już zostało wspomniane, zdecydowana większość uważa, że szybciej i łatwiej jest zadać pytanie niż poszukać. FAQ jest chyba za wysoko na forum, bo mało kto go zauważa. Chyba powinno być pod Pierwszymi krokami.

Proponuję zmienić nieco zasady zakładania wątków:
  1. Przy zakładaniu tematu powinno pojawiać się pytanie: "Czy Twój problem dotyczy:", a pod spodem lista z zagadnieniami opisanymi w FAQ i na samym dole czcionką w kolorze tła "Żaden z powyższych".
  2. Jeśli delikwent wybierze temat będzie kierowany do odpowiedniego artykułu i ban na zakładanie nowych tematów przez 24 godziny.
  3. Jeśli dopatrzy się ostatniej pozycji i ją wybierze, to KONIECZNIE następna podstrona: "Czy przeszukałeś już Google i forum?". Możliwe odpowiedzi:
  4. "Tak" (czcionka w kolorze tła), "Nie" (odpowiedź domyślna, czcionka czerwona, pogrubiona, dwa razy większa od standardowej), "Nie wiem".
  5. Po kliknięciu na "Nie" - przekierowanie do wyszukiwarki forum
  6. "Nie wiem" - przekierowanie na Google.
  7. Po kliknięciu na "Tak" koniecznie kolejna podstrona: "Krótko zdefiniuj problem".
  8. Na podstawie wpisanych słów wyszukiwarka zwraca wyniki, a na samej górze czcionką w kolorze czerwonym, wytłuszczoną i dwa razy większą od standardowej informacja: "Najpierw poczytaj i wróć jutro". Oczywiście, po cichu ban na zakładanie nowych wątków przez 24 godziny.
  9. Po upływie doby osobnik może założyć wątek pod warunkiem, że: przejdzie ponownie przez powyższą procedurę, a na prośbę z pkt. 7 wpisze dokładnie te same hasła, w tej samej kolejności i tą samą wielkością liter
Error 404 - footer not found
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

FAQ przejrzałem 2 dni temu a wtedy niestety nie miałem czasu i oglądając jednym okiem mogło mi coś umknąć... Tym czasem jakoś mi idzie powoli, niestety puki co nie mogę sprawdzić jak działa sieć bo Tepsa ma problem z założeniem DSL-a. Nie mniej jednak pingi latają tylko adresy z DHCP są nie takie jak bym sobie tego życzył...

[ Komentarz dodany przez: Radek_R: 2007-08-07, 07:29 ]
- Puk, puk
- Kto tam?
- Błąd ortograficzny
Ostatnio zmieniony 2007-08-07, 06:28 przez Mario_krak, łącznie zmieniany 1 raz.
Afro
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2007-08-06, 12:38
Lokalizacja: z nikąd :)

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Afro »

Mario_krak niestety jest problem... Napisałes sam ze pracujesz blabla...
A niestety cała konfiguracja wymaga czasu. Sam jestem po wstepnej ( :twisted: za mało jeszcze zrobiłem) konfiguracji serwera (DHCP, maskarada, firewall, modem) i gdyby nie faq to nie zrobiłbym nic. Przy okazji chce podziekować za świetną robotę w faq (nie podlizuje się :mrgreen: ). A prawda jest taka że jestem cholernym newbie, choć slacka mam na dysku kilkanaście miechów... Co do czasu: spędziłem 4 dni na konfiguracji
modemu Sagem E4 bo dostałem taki od tp... Może jestem lewy ale żaden sposób nie działał nawet z faq, obszedłem go inaczej i teraz mam prosty serwerek i podzielone łącze...
Ale mnie się wydaje że to wymaga czasu.
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

Witam ponownie...

w końcu znalazłem troszkę czasu i zabrałem się za konfigurację... kilka razy instalowałem już slacka... ostatnia instalacja to slackware 10.2 z LMS (taką wersję kupiła firma). Problem polega na tym że przy konfiguracji serwera DHCP modyfikacje w pliku dhcpd.conf których dokonałem po reboot'cie znikneły. Zaraz po instalacji systemu plik dhcp.conf był skonfigurowany pod LMS'a adresy IP były przyznawane z zakresu. Ja zmieniłem ten plik korzystając z odpowiednich materiałów z FAQ i dostosowałem go do swoich potrzeb. Pingi latały jak należy. podłączyłem kolejnego hosta i pobrał on adres automatycznie a serwera DHCP (tylko jedna rzecz mnie troszkę dziwi, mianowicie pula była od 192.168.1.20 do 192.168.1.25, on pobrał 192.168.1.25... dlaczego od końca a nie od początku?? :/ ) Potem kolejne pingowanie i wszystko działa jak należy.

Doszedłem wiec do momentu kiedy do rc.local należało dodać linijkę
route add -host dhcp dev eth0
wiec dodałem. I następnie reboot żeby zobaczyć czy wszystko wstaje bez problemu. No i jednak problem jest... host pobiera adres z DHCP choć był już przyznany statyczny. Patrzę do pliku dhck.conf a tam... tara!!! pierwotna wersja pliku skonfigurowana jak na początku LMS

Tu rodzi się moje pytanie do Was... (pewnie znowu się zacznie odsyłanie do internetu itd ale zlitujcie się, w pracy nie mam jeszcze DSL bo tepsa leci w gumy... a na modemie nie moge za długo siedzie) Czy usunięcie DHCP przez pkgtool i wgranie nowego serwera DHCP rozwiąże problem? Czy może konieczne będzie zainstalowanie czystego slacka w wersji 10.2?
Trurl
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2006-08-02, 22:31
Lokalizacja: LinuxWeb

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Trurl »

Lizard pisze: [*]Przy zakładaniu tematu powinno pojawiać się pytanie: "Czy Twój problem dotyczy:", a pod spodem lista z zagadnieniami opisanymi w FAQ i na samym dole czcionką w kolorze tła "Żaden z powyższych".
OK...
Lizard pisze: [*]Jeśli delikwent wybierze temat będzie kierowany do odpowiedniego artykułu i ban na zakładanie nowych tematów przez 24 godziny.
Jesteś idiotą z klapkami na oczach. O tym, że ten bieda-FAQ niekoniecznie może prowadzić do rozwiązania problemu, nie pomyślałeś?

Po cholerę w ogóle takie forum stoi? Żeby odsyłać ludzi do google czy innych źródeł? Bo na dobrą sprawę, to wszystko można znaleźć w Internecie lub w archiwach forum. Uczestnicy forum niczego sami nie wymyślili tylko też powielają informacje, które łatwo znaleźć w Internecie.

[ Dodano: 2007-08-30, 19:53 ]
Mario_krak pisze: Czy jest tu ktoś kto pomoże a nie tylko będzie mi proponował masę poradników do czytania na które w tym momencie nie mam czasu?
Nie. Większość uczestników tego forum to zakompleksione dzieciaki (np. taki Lizard), które sobie poinstalowały Linuksy na komputerach kupionych za pieniądze rodziców. To taki w sumie gatunek "trolla", co czai się aby tylko kogoś odesłać do manuala/google/archiwum/etc., bo od tego czuje się lepszy, mądrzejszy i wydaje mu się, że wszyscy go podziwiają. Tacy jak Ty są dla nich pożywką!
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Radek_R »

Trurl pisze:Jesteś idiotą z klapkami na oczach.
Regulamin serwisu forum.slackware.pl pisze:Obrażanie kogokolwiek z forumowiczów powoduje natychmiastowe otrzymanie ostrzeżenia [1 - netykieta] przez osobę, która kogoś obraziła.
#358274
http://www.prook.net
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

Trurl wiele mądrych słów napisałeś i przychylam się po części do twojego przekazu.

Nie mniej jednak ponawiam problem... i grzecznie pytam czy znajdzie się na forum osoba która może napisać coś innego niż poczytaj w internecie, użyj google, FAQ twój przyjaciel, etc... I nie wysyłajcie już do mnie prywatnych wiadomości że pomożecie za kasę bo ja nie zapłacę ani grosza... bo podobno wiele życzliwych osób jest na tym forum, tak kiedyś przeczytałem w jednym z tematów...
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: xil »

nic nie rozumiem...Mario_krak, Ty jestes za malo na tym forum, zeby cokolwiek powiedziec...
w zyciu nie wyslalem na priv za kase komukolwiek jakiejkolwiek porady.. mialem wiele prosb na priv, ale w miare mozliwosci odpisywalem.. i nie bralem za to zadnej kasy...

A tak poza tym, nie musisz instalowac nowego slacka... to by bylo glupie posuniecie.cos Ci podegralo dhcpd.conf? standardowa distro nie robi tego nigdzie. do tego nie ma slacka z LMS razem. a jesli cos takiego kupila firma to obawiam sie o 'zdrowy rozsadek firmy'. to nie jest slackware, to jakas podrobka i zacznij od szukania roznic a nie od pytania, dlaczego Ci cos nie wiadomo do konca co podegralo plik dhcpd.conf.
poszukaj w lancuchu skryptow startowych - jesli cos podgrywa plik musi byc w skryptach rc.d ogolnie.

Trurl, forum stoji, zebys Ty sie mogl czepiac jego. po to na pewno ono jest. dla takich ludzi jak TY!
do tego wydajesz sie byc zupelnie dziecinny uwlaczajac komus... to taka przepychanka slowna, kto komu dogryzie... uwierz, ze zaden z moderatorow nie bedzie sie odgryzac do Ciebie, ze jestes sam i mozesz probowac prowokowac, ale nic Ci to nie da.. tylko o Tobie zle pomysla. moderatorzy Ci ustapia, bo nikt nie chce sie klocic z kims, kto nie potrafi chodz przez chwile z usmiechem czegos napisac....
Ostatnio zmieniony 2007-08-30, 20:40 przez xil, łącznie zmieniany 2 razy.
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

xil pisze:w zyciu nie wyslalem na priv za kase komukolwiek jakiejkolwiek porady.. mialem wiele prosb na priv, ale w miare mozliwosci odpisywalem.. i nie bralem za to zadnej kasy...
Ja nie powiedziałem że Ty konkretnie ale że takie propozycje padały...

A co do tego że ten linux jest podejrzany to odniosłem takie samo wrażenie podczas instalacji... mianowicie na początku pokazało mi sie że instaluje się dystrybucja Gentoo.

Właśnie pobrałem wersję Slackware 10.2 iso nagrałem na cd i jutro ją zainstaluje...
zobaczę jak to wygląda i jak działa, mam nadzieje że nie będzie problemów...
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: xil »

Mario_krak pisze:
xil pisze:w zyciu nie wyslalem na priv za kase komukolwiek jakiejkolwiek porady.. mialem wiele prosb na priv, ale w miare mozliwosci odpisywalem.. i nie bralem za to zadnej kasy...
Ja nie powiedziałem że Ty konkretnie ale że takie propozycje padały...

A co do tego że ten linux jest podejrzany to odniosłem takie samo wrażenie podczas instalacji... mianowicie na początku pokazało mi sie że instaluje się dystrybucja Gentoo.

Właśnie pobrałem wersję Slackware 10.2 iso nagrałem na cd i jutro ją zainstaluje...
zobaczę jak to wygląda i jak działa, mam nadzieje że nie będzie problemów...
jesli takie propozycje padaly, to jest to niezalezne od forum... nie da sie odpowiadac za ogol osob... to awykonalne.

sciagnij 11tke, bedzie chociaz troche swiezsza.
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

OK... DHCPD skonfigurowane i działa jak należy na slackware 11

Teraz mam kolejny problem tym razem z partycją ale nie chce zakładać nowego tematu. Mianowicie chodzi o to że przy instalacji systemu stworzyłem partycję w cfdisk'u:

hda1 boot primary Linux ext3 10000
hda2 primary swap 2000
hda3 primary Linux 68000

Założenie było takie że Linux ma być oddzielnie a dane które chce udostępniać w sieci będą oddzielnie. W tym celu stworzyłem partycję hda3. Problem polega na tym że nie mogę zamontować tej partycji. Używałem wielu poleceń z tego forum, wpisywałem do fstab ale niestety w dalszym ciągu bez rezultatu.
Stworzyłem katalog w /mnt/ o nazwie udostepnione i tam chciałem zamontować.
Mam prośbę, podpowiedzcie mi jak powinno wyglądać polecenie a najlepiej jak zmodyfikować wpis w fstab żeby partycja montowała się przy starcie systemu.
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

fdisk -l
DEVICE...............BOOT.............START..........END........BLOCKS..............ID......SYSTEM
/dev/hda1..............*....................1............1216.......9767488+..............83.......LINUX
/dev/hda2.................................1217..........1465......2000096+...............82......LINUX SWAP
/dev/hda3.................................1466..........9733......66412710................83......LINUX
Przepraszam za kropki ale nie wiem jak robić tabulatory... :/
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Outlaw »

Spróbuj taki wpis w fstab

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda3        /mnt/udostepinane            ext3        defaults         1   2
Przy czym poczywiście katalog udostepniane w /mnt musisz stworzyć.

Jeśli podmontujesz ręcznie to

Kod: Zaznacz cały

mount  -t ext3 /dev/sda3 /mnt/udostepniane
Mario_krak
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 2007-07-30, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to dobry linux dla początkującego?

Post autor: Mario_krak »

wiec sda3 nie dizała, raczej hda3...

a oto co wypluwa:
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hda3,
...........missing codepage or other error
...........In some cases useful into is found in syslog - try
...........dmesg | tail or so
ODPOWIEDZ