Debian a Slackware

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Debian a Slackware

Post autor: Outlaw »

Na ircu z kolegami ostatnio dużo o Debianku ostatnio rozmawiamy, a to wszystko przeze mnie bo dwa serwery stoją właśnie na nim, ale postanowiłem je przeinstalować i odbudować konfiguracje na nowym systemie, więc trzeba wybrać słuszą dystrybucje. W gre wchodzi pozosanie na Debianie lub zainstalowanie Slackware.

Temat już był: http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=270 ale dystkusja wygasła ponad rok temu, więc ponawiam dyskusje. Możliwe że Debian ewaluował :)

Macie jakieś doświadczenia z tymi dystrybucjami na większych serwerach? Hosting, router itp?

Mimo że zadaje pytanie na forum Slackware liczę na uczciwą dystkusje :ok:
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Debian a Slackware

Post autor: darvark »

o duzych serwerach nie moge mowic, moj stal w domowym zaciszu. roznice? w debianie wieksozsc paczek mialem juz gotowych w aptcie. na slacku bawilem sie w tworzenie slacbuildow i paczek z postfixem i paroma innymi aplikacjami. no i w slacku brakuje konfiguratorow ktorych namiastke dostarcza sam apt w debianie. tez przenioslem swoj maly serwer z debiana na slacka. i powiem Ci ze jestem zadowolony. wiec jesli nie masz nic inego do roboty i znasz w miare dobrze slacka (zakladam ze tak jest) :-) to nie bedziesz mial problemow z przesiadka.
acha nie wiem jak to jest teraz, ale proftpd na slacku musialem kompilowac sam bez obslugi ipv6. natywna paczka ma wlaczona ta obsluge i jakos nie wiem czemu nie chciala mi dzialac na ipv4

ps moj serwer to typowy domowy komp, z uslugami: www (php5/mysql), ftp, postfix/imap
Ostatnio zmieniony 2008-11-18, 07:24 przez darvark, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Debian a Slackware

Post autor: mina86 »

darvark, Shift oraz Alt Ci się popsuły? Widzę, że to pierwsze raczej nie, bo wstawiasz nawisy.

PS. "Aha" przez samo h.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
dawidmo
Użytkownik
Posty: 307
Rejestracja: 2006-08-24, 16:16
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Debian a Slackware

Post autor: dawidmo »

W zasadzie na mój sprzęt jedynie Debian, bo to NSLU2, przefleszowany z Debianem ;-)

Istnieje w prawdzie port Slacka na procesory ARM, ale nie jest to oficjalne wydanie, tak jak w Debianie, bo pewnie bym się zastanawiał, choć kompilacja na tym sprzecie, raczej trochę trwa, więc debian ze swoimi paczkami w sam raz, aptget to, apt-get tamto .... samo się (prawie) wszytko robi.
Trochę muli jednak jednoczesnym korzystaniu z WWW (np przy przeglądaniu repozytorium SVN), siedzeniu na shellu, słuchając muzyki przez SAMBE, mając w tle odpalonego rsync-a (backupy) i do tego apt-get ugrade systemu robi (pomijam jeszcze fakt odpalania torrentów od czasu do czasu) :twisted:
Ostatnio zmieniony 2008-11-18, 13:16 przez dawidmo, łącznie zmieniany 1 raz.
Aby chciało mi się tak bardzo, jak mi się nie chce ;]
Awatar użytkownika
coolart
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: 2004-06-20, 03:08

Re: Debian a Slackware

Post autor: coolart »

wszystko bylo by pieknie gdyby slackware miał tez oficjalne repro pod 64bity wtedy nie miałbym żadnego ale, bo resztę paczek zawsze idzie samemu zrobić a tak pozostaje blewhite64 i slamd64 i nie wiadomo który byłby bezpieczniejszy i lepszy pod serwer. slamd64 niby oki ale podobno niestabilny, a bluewhite64 to zaś bardziej pod desktopy jest robiony.
Przy okazji się spytam, czy mając 64bity co wybrać Slamd64, Bluewhite64 czy lepiej Debiana 64?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Debian a Slackware

Post autor: mina86 »

Swoją drogą, ciekawe kiedy Slackware stanie się systemem 64 bitowym. Niby Pat ma na zmianę 30 lat, ale może pokusi się dokonać jej wcześniej. :P
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Debian a Slackware

Post autor: largo3 »

Pat coś już o tym wspominał.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
marciniasty
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-13, 21:46

[Rozw.] slackware vs debian

Post autor: marciniasty »

słyszałem o zasadniczej różnicy pomiędzy rodziną slackware a debiana, chodzi tu o system 5 i berkley.... czy ktoś mi mógłby przybliżyć więcej wiedzy na ten temat, ponieważ w internecie nic nie znalazłem... z góry dzięki
Ostatnio zmieniony 2009-01-15, 20:06 przez marciniasty, łącznie zmieniany 1 raz.
marciniasty
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-13, 21:46

Re: Debian a Slackware

Post autor: marciniasty »

wielkie wielkie dzięki :)
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Debian a Slackware

Post autor: largo3 »

Zły dział, przed założeniem tematu sprawdź czy już takiego nie ma. W tym przypadku jest.
marciniasty pisze:ponieważ w internecie nic nie znalazłem
O Debianie i Slackware nic nie znalazłeś? ;>

Miało być /dev/null, ale emeselv się naprodukował, więc scaliłem. ;)
Ostatnio zmieniony 2009-01-15, 20:12 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
hello_world
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2009-01-17, 00:34
Lokalizacja: Rymanów Zdrój

Re: Debian a Slackware

Post autor: hello_world »

mina86 pisze:Swoją drogą, ciekawe kiedy Slackware stanie się systemem 64 bitowym. Niby Pat ma na zmianę 30 lat, ale może pokusi się dokonać jej wcześniej. :P
mówisz i masz
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Debian a Slackware

Post autor: mina86 »

Slackware jest lepszy!
dawidmo pisze:choć kompilacja na tym sprzecie
Nikt nie każe Ci kompilować na tym sprzęcie. Możesz kompilować na czymś innym (czyt. szybszym).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
ODPOWIEDZ