Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: largo3 »

VoyciecH pisze:Halo, to Linux nie Windows (tyle teorii, a w praktyce różnie bywa)
To czego GNU/Linux chce na siłę wejść na desktop?
mina86 pisze:A po co użytkownikowi zaglądać? Instaluje i ma działać.
To jest poprawne podejście dla zwykłego użytkownika. Jego nie obchodzi jak coś działa, nawet bardzo go nie obchodzi co, ważne tylko żeby działało. W GNU/Linuksie ciężko coś takiego uświadczyć, a mimo to lansuje się go jako system dla każdego co, IMO, niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

largo3 pisze:To czego GNU/Linux chce na siłę wejść na desktop?
Bo my z nich korzystamy. Poza tym Linux stał się już na tyle popularny, ze zainteresowali się nim ludzie od biznesu, a im tylko jedno w głowie (na pewno nie jakość). Takie jest moje zdanie.
largo3 pisze:lansuje się go jako system dla każdego co, IMO, niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku.
Może i racja. Faktem jest, że Linux stara się być przyjazny dla użytkownika, ale naga prawda jest taka, że mu to nie za bardzo wychodzi.

Inna sprawa, że uważam za możliwe, żeby pogodzić budowę i sposób działania Linuksa z prostotą jego obsługi. Wydaje mi się, że proces rozwoju Linuksa nieodwracalnie biegnie właśnie w tym kierunku.

Ale jakby Linux nie był prosty w obsłudze to zwykły zjadacz chleba i tak nie będzie umiał go zainstalować - tak samo jak nie umie zainstalować Windows, więc popularność Linuksa zależy przede wszystkim od pracowników sklepów komputerowych oraz od dużych firm produkujących komputery. To od nich zależy, który system instalowany jest w komputerze.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
cysiek
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 2009-06-09, 13:40

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: cysiek »

a ja bym chciał takiego linuksa co jest jak jest teraz np slackware tylko zeby obsługiwał pliki windowsowe bez użycie "wspomagaczy" typu wine itp narazie jestem na etapie podłacze i działa ale wszystko ze sprzętu nie chce działać, człowiek się uczy całe zycie instalować kompilować itp. zaczołem zabałe ze slackware rok temu i nie zamierzam jej skonczyc bo po co przyjemny systemik:)
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: m00n »

Moim skromnym zdaniem *NIX ( w tym dystrybucje linuxa) jest systemem serwerowym, stworzonym do pracy w sieci i takie jest jego przeznaczenie, ja go tak postrzegam i w ten sposob traktuje. Oczywiscie instalowanie go na stacjach roboczych tez ma swoje plusy, np jak ktos chce byc etycznie w porzadku i miec legalny sytem nie muszac za niego placic, wszelkiej masci ubuntu i pochodne sprawdzaja sie na tym polu doskonale. Druga grupe stanowai tzw. uzytkownicy zaawansowani ktorzy lubia miec calkowita kontrole nad systemem operacyjnym wtedy takie gentoo czy lfs to wspaniale narzedzie. Jednak jesli patrzec ze struktury przedsibiorstwa to na stacje robocze tylko windows, nie zaryzykowlabym swojego zdrowia psychicznego jako administrator, uczac po kolei wszystkich pracownikow (ktorzy z informatyka maja niewiele wspolnego) jak dziala system unixowy. A co do mnogosci dystrybucjo to moim zdaniem to jest wlasnie to co jest najpiekniejsze w Open Source, mozliwosc wyboru i mnogosc roziwazan.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2010-01-02, 12:53 przez m00n, łącznie zmieniany 1 raz.
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: darjerz »

m00n pisze: Jednak jesli patrzec ze struktury przedsibiorstwa to na stacje robocze tylko windows, nie zaryzykowlabym swojego zdrowia psychicznego jako administrator, uczac po kolei wszystkich pracownikow (ktorzy z informatyka maja niewiele wspolnego) jak działa system unixowy.
Nie mogę się zgodzić z tym zgodzić w części dotyczącej uczenia pracowników a z tego to powodu iż u mnie w domu n 2 desktopach i 2 lapkach zasuwa Slackware z czego userzy (żona i córy ) nie są nawet zaawansowanymi userami (owszem naumiały się korzystać z mc, ftp ba nawet telefonicznie umiem wytłumaczyć jak zrobić tunel ssh do kompa w akademiku :D, połączyć z internetem przez wicd czy też umtsmon) a używają linuksa codziennie uwierz mi gdyby pracownik biurowy na co dzień korzystający z excela i msworda z serii do 2003 otrzymał desktopa z kde i na pulpicie 2 ikonki do openofficowego writera i calca nawet by nie zauważył różnicy :D - byle drukarka działała i wystarczyłoby krótkie wyjaśnieni jak działa kmail i konqeror to dalej pracowałby tak samo jak dotychczas :mrgreen:
Ale jeśli chodzi o zastosowania korporacyjne to masz racje na dziś zostaje tylko windows ale myślę że gdyby udało się przeportować aplikacje pisane tylko pod win na inne systemy MS mógłby czuć się zagrożony (bo nie jest istotny system tylko dedykowane aplikacje)
Jak na razie dłuuugo to nie nastąpi a koszty... wdrożenia/migracji są wiele wyższe niż upgrade do nowszych wersji.
Ale.. w przypadku małej firmy na pewno jest to całkowicie możliwe. Sam używam darmowego programu księgowego Rzeczpospolitej pod wine - fakt że potrafi się wyłożyć ale przy kilkunastu dokumentach miesięcznie to jest bez znaczenia.
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: KLAPEK »

U mnie w robocie wszystkie stacje robocze z dostępem do neta są na Slackware i jakoś nie ma większych problemów z obsługą przez pracowników biurowych... (w starszych wersjach potrafili nawet montować z palca pendrajwy).
Serwer stoi także na linuksie (utrzymawany przez zewnętrzną firmę, więc niestety nie Slackware tylko SuSe). Jest jeszcze kilka końcówek na Windows 9x i póki chodzą nie chce mi się zmieniać, gdyż główne 2 programy to OOo i putty by wbić się na serwer do oprogramowania firmowego (kontakty, magazyn, produkcja, fakturowanie, płatności - etc - oczywiście też linuksowy program <płatny i komercyjny, ale bardzo dobrze się sprawdzający>).
Tak więc nie jest wcale tak źle jeśli chodzi o biuro na linuksie - admin musi tylko chcieć poświęcić na początku trochę więcej czasu na naukę, kosztem quake, filmów, czy co tam lubią robić ;p
A jest jeszcze xerodrukarka po lanie, która ma w bebechach BSD :)
Ostatnio zmieniony 2010-01-04, 21:25 przez KLAPEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: m00n »

a jak z oprogramowaniem typu platnik ?
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: KLAPEK »

Płatnik - do tej pory był sobie na win9x + wysyłka przez stronę www (ze stacji linuksowej), po wprowadzeniu podpisów szło przez laptopa z xp, a teraz księgowość jest prowadzona przez zewnętrzną firmę - więc jeden problem mniej :)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
ODPOWIEDZ